SİYASET HABERLERİ
Çakırözer: Gübre fiyatları çiftçinin canını yakıyor
09 Şubat 2021, 14:03 0
Çakırözer: Gübre fiyatları çiftçinin canını yakıyor
Tarımda giderek artan girdi maliyetleri çiftçiyi üretemez hale getirirken, son günlerde zam üstüne zam yapılan gübre fiyatları da çiftçiyi isyan ettirdi. Sivrihisar’ın Kaymaz Mahallesi’nde çiftçiler kendilerini dinlemeye gelen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’e dert yandı. Çiftçiler gübre fiyatlarının son bir yıl içinde yüzde 80 - 90’a yakın zamlandığına dikkat çekerken, “Dolar düşüyor ama gübre fiyatlarına yine zam üstüne zam yapılıyor” dedi. Çiftçileri dinleyen CHP’li Çakırözer, “Çiftçi tarım kredi kooperatiflerine, bankalarına olan borcunu mu ödeyecek, gübre mi alacak? Sadece bir yılda gübreye yapılan zam yüzde 90’ları bulmuş. Çiftçi bu fiyatlarla hangi gübreyi alacak da tarlasına atacak? CHP iktidarında çiftçilerimiz hem kanunla verilen desteklerini, hem de alın terinin karşılığını alacak” dedi.
“Cezasızlık basına yönelik saldırıları artırıyor”
08 Şubat 2021, 13:41 0
“Cezasızlık basına yönelik saldırıları artırıyor”
CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer TBMM’de düzenlediği basın toplantısında kamuoyu ile paylaştığı Basın Özgürlüğü Raporu’na göre, yılın ilk 35 gününde Türkiye’nin dört bir yanında 30 gazeteci fiili saldırılara uğradı. Boğaziçi gösterilerinde haber takibi yapan gazeteciler polisin plastik mermilerinin hedefinde yer aldı. Yılın ilk ayında 29 gazeteci hakim karşısına çıktı, 5 gazeteci gözaltına alındı, 1’i tutuklandı. Çakırözer basın kuruluşları ve gazetecilere yönelik tabloyu, “Halkın haber alma hakkının korunması açısından, gerçeklerin peşinde koşan gazetecilerin can güvenliğinin sağlanması devlet kurumlarının birinci önceliği olmalıdır. Saldırılar karşısında yürütülen cezasızlık politikası son bulmalıdır” dedi.
“ÜRETİCİ ELİNDEKİ HAYVANI YA SATIYOR YA DA KESMEK ZORUNDA KALIYOR”
08 Şubat 2021, 11:40 0
“ÜRETİCİ ELİNDEKİ HAYVANI YA SATIYOR YA DA KESMEK ZORUNDA KALIYOR”
Afyonkarahisar’daki çalışmalarının ardından Eskişehir’e dönen CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, ayağının tozuyla Tepebaşı İlçesi Beyazaltınmahallesinde vatandaşlarla bir araya geldi.
“EMİRDAĞ’IN SORUNLARININ TAKİPÇİSİYİZ”
07 Şubat 2021, 12:54 0
“EMİRDAĞ’IN SORUNLARININ TAKİPÇİSİYİZ”
Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Cumhuriyet Halk Partili pati meclisi üyeleri ve milletvekillerinden oluşan 32 kişilik heyetin, Afyonkarahisar’da gerçekleştirdiği saha çalışmalarının 2. gününde, ilçe ziyaretleri kapsamında Emirdağ ilçesinde temaslarda bulundu.
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN İYİ PARTİ'YE ZİYARET
01 Şubat 2021, 16:30 0
CHP İL BAŞKANLIĞINDAN İYİ PARTİ'YE ZİYARET
CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel ve yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. CHP heyetini kabul eden İl Başkanı Mehmet Ektaş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Taşel’e teşekkürlerini iletti.
Eskişehir’deki girişimci firmaların talepleri Meclis gündeminde
01 Şubat 2021, 13:17 0
Eskişehir’deki girişimci firmaların talepleri Meclis gündeminde
TBMM’de Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kanunun görüşmeleri sırasında söz alan CHP’li Utku Çakırözer Eskişehir’deki girişimci firmalar için daha fazla teşvik ve destek istedi. Eskişehir’deki Anadolu Teknoloji Geliştirme Parkı’ndan örnekler veren Çakırözer, teknoparkların sanayi bölgeleri ile entegre edilmesi gerektiğini söyledi. Teknoparkların taleplerini Meclis kürsüsünden sıralayan Çakırözer, KOSGEB, TÜBİTAK, Ticaret Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarından finansal desteklerin zamanında ödenmesini ve bazı sektörlere sağlanan vergi ertelemelerinin teknoloji geliştirme bölgelerine de verilmesini talep etti.
TBMM’de teknopark kanunu görüşmelerine ‘AKP’li kayyım rektörler’ tartışmasıdamga  vurdu
29 Ocak 2021, 16:28 0
TBMM’de teknopark kanunu görüşmelerine ‘AKP’li kayyım rektörler’ tartışmasıdamga vurdu
TBMM’deki Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu görüşmelerine üniversitelerdeki ‘AKP’li kayyım rektörler’ ile Türkiye’nin bilimde, akademide ve teknolojide yaşadığı geri gidiştartışması damgasını vurdu. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Bilginin kaynağı özgür düşüncedir. Ülkedeki demokrasi ortamıdır. Bilgiye erişimde yurttaşlara sağlanan fırsat eşitliğidir. Üniversitelere kayyım rektör atayarak, kapılarına kelepçe vurarak bu ülkede hangi kanunu çıkarırsanız çıkarın ne teknoloji, ne bilim gelişmez” dedi. Çakırözer, Türkiye’de üniversitelerin bilim üretimindeki yerini sıralayarak, “G20 içinde olmakla övünüyoruz ama bilimsel yayında 39'uncu sıradayız. Dünyadaki 11 uluslararası sıralamanın tamamında üniversitelerimiz son beş yılda gerilemiş durumda. Türk üniversiteleri dünya sıralamalarında artık ilk 500’e bile giremiyor. 68 rektörün uluslararası yayını yok. Üniversitelere atadığınız bilim üretemeyen partizan rektörlerin yüzde 78'i günde 100'den fazla tweet atıyor, sosyal medya paylaşımı yapıyor. Tamamı AKP'ye övgü, tamamı tek adama sadakat. Tweetci rektörlerle bilim ilerlemez, teknoloji gelişmez” diye konuştu.
ERDOĞAN'DAN ESNAFLARA UYARI!
29 Ocak 2021, 16:18 0
ERDOĞAN'DAN ESNAFLARA UYARI!
Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gıda fiyatlarındaki artış hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşın ezilmesine tahammül edemeyiz. Beyaz ette, kırmızı ette, aynı şekilde bu süreci takipte tutuyoruz. Ben buradan bütün esnaflarıma sesleniyorum. Siz bu süreci böyle devam ettirecek olursanız çok ağır cezalar sizleri bulabilir” dedi.
Ektaş: Zincir marketlerin sattıkları ürün  yelpazesine sınırlama getirilsin
29 Ocak 2021, 13:59 0
Ektaş: Zincir marketlerin sattıkları ürün yelpazesine sınırlama getirilsin
İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Mehmet Ektaş pandemi döneminde market zincirlerinin küçük esnafa karşı pek çok avantaj taşıdığını ve bu durumun haksız rekabete yol açtığını belirterek, “zaman geçirilmeden, oyalanmadan, oyalamadan, zincir marketlerin temel gıda ve temizlik maddeleri dışında kalan ürünleri hafta sonları satmasının önüne geçilmelidir” dedi.
AK PARTİ İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANLARI BELİRLENDİ
28 Ocak 2021, 18:45 0
AK PARTİ İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANLARI BELİRLENDİ
Eskişehir AK Parti ilçe kadın kollarının atamaları yapıldı.