112 üniversiteden 4 bin 811 ihraç!

OHAL KHK’leri ile ihraç edilen akademisyenlerle ilgili rapor CHP lideri Kılıçdaroğlu’na sunuldu. Raporda “yargısız infaz” olarak nitelendirilen ihraçlarla üniversitelerin çölleştirildiği belirtildi.

112 üniversiteden 4 bin 811 ihraç!
25 Mart 2017 Cumartesi 16:33

CHP, ihraç edilen akademisyenler için harekete geçti. Akademisyenlerle yapılan toplantılar sonrası hazırlanan ön rapor CHP lideri Kılıçdaroğlu’na sunuldu. Rapora göre öncelik akademisyenlerin görevlerine iadeleri için çalışma yürütülmesi olacak. Ancak bu çalışmalara paralel olarak akademisyenlerin mevcut durumdaki sorunlarının çözümüne dönük de bir yol haritası belirlenecek.
Genel Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Selin Sayek Böke ve Zeynep Altıok Akatlı’nın “İhraç Edilen Akademisyenler, Çölleştirilen Üniversiteler” Raporuna göre OHAL rejimiyle üniversitelerde yaratılan baskı ortamı 12 Eylül’ü aştı. Kanun Hükmünde Kararname ile üniversitelerdeki rektörlük seçimlerinin de kaldırıldığının hatırlatıldığı raporda “rektör atamaları tamamen Saray’a bağlanmıştır” denildi.
Rapora göre AKP’nin 2002-2010 yıllarını kapsayan 10 yıllık döneminde YÖK Kanunu’nda 15, YÖK Personel Kanunu’nda 19 kez değişiklik yapıldı. Böylece son derece sınırlı olan akademik, idari ve mali özerklikler daha da daraltıldı.
Raporun en geniş bölümü OHAL döneminde çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler oldu.  21 KHK ile 8 farklı dalga yaşandı. Yaşananlar şöyle özetlendi.
15 ÜNİVERSİTE KAPANDI
191 üniversitenin 15’i KHK ile kapatıldı. Bunların tamamı AKP iktidarında kurulan, kapsamı, müfredatı ve kapasitesi sınırlı kurumlardı. Kapatılan üniversitelerde 64 bin 533 öğrenci ve 2 bin 805 öğretim elemanı vardı. Kapatılan 15 üniversiteden yaklaşık ODTÜ’deki toplam akademik kadro kadar akademisyen ihraç edilmiş ve ODTÜ öğrenci sayısının yaklaşık iki katı kadar öğrenci mağdur olmuştur.
4 BİN 811 AKADEMİSYEN İHRAÇ EDİLDİ
Tüm KHK’lar ile 112 üniversiteden toplam 4 bin 811 akademisyen ihraç edildi. Bu akademisyenlerden 16’sı başka bir KHK ile göreve iade edildi. Üniversitelerdeki ihraç dalgasının en büyüklerinden biri 686 Sayılı KHK ile gerçekleşti.  184’ü imzacı olmak üzere toplam 330 akademisyen ihraç edildi.
312 BARIŞ İMZACISINA İHRAÇ
‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atan akademisyenlerden 312’si meslekten ihraç edildi. Bu akademisyenlerin üniversitelere dağılımı ise şöyle:
Ankara Üniversitesi 88
Anadolu Üniversitesi 27
Yıldız Teknik Üniversitesi 27
Marmara Üniversitesi 23
Kocaeli Üniversitesi 19
Munzur Üniversitesi 13
Ege Üniversitesi 11
Mardin Artuklu Üniversitesi 10
Akdeniz Üniversitesi 8
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 6
Ondokuz Mayıs Üniversitesi 6
Gaziantep Üniversitesi 5
İstanbul Üniversitesi 5
Adıyaman Üniversitesi 4
Niğde Üniversitesi 4
Adnan Menderes Üniversitesi 3
Gazi Üniversitesi 3
Bunların dışındaki pek çok üniversitede de bir veya iki akademisyen ihraç edildi.
EN ÇOK İMZACI SOSYOLOJİ VE SİYASETTEN
İhraç edilen imzacı akademisyenlerin en çok mensup olduğu bölümler de 19 ile sosyoloji, 19 ile siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler dikkat çekiyor. Gazetecilik bölümünde 14, iktisat bölümünden 13, hukuk bölümünde 10, kamu yönetimi bölümünden 10 akademisyen ihraç edildi.
İHRAÇLARLA BÖLÜMLER KAPANMA NOKTASINA GELDİ
Çok sayıda bölüm ihraçlarla birlikte fiilen kapandı. AÜ DTCF Tiyatro, AÜ Eğitim Bilimleri Fakültesi, Ege Üniversitesi Felsefe ve AÜ İLEF’in tüm bölümleri en ağır kayıpları veren bölümler oldu.  AÜ, DTCF Tiyatro Bölümü’ndeki 11 hocanın 7’si ihraç edilince teknik olarak bölüm çalışmalarına devam edebilsin diye coğrafya dalından öğretim üyesi bölümde görevlendirildi. İLEF’te Öğretim Üyesi Yerleştirme Programı da dahil bulunan 108 öğretim üyesinden 25’i ihraç edildi. İhraç edilen hocaların seçmeli dersleri kapatıldı, zorunlu dersleri de başka hocalarca üstlenildi.
EMEKLİ HOCALARA DA DERS YOK
İhraçlar sonrası üniversitelerde bütçe yetersizliği gerekçe gösterilerek çok sayıda emekli öğretim üyesinin dışarıdan verdiği dersler iptal edildi. Marmara Üniversitesi’nden emekli profesörler Büşra Ersanlı ve Günay Göksu Özdoğan, Ankara Üniversitesi’nden emekli profesörler Bilsay Kuruç, Cevat Geray, Sina Akşin, Ruşen Keleş, Seyhan Erdoğdu, Gülay Toksöz ve Mesut Gülmez’in dışarıdan verdikleri yüksek lisans ve doktora dersleri iptal edildi. Aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ders veren Handan Çağlayan’ın dersleri de aynı gerekçe ile iptal edildi. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süheyl Batum’un da dersleri elinden alındı ve üniversite ile ilişiği kesildi.
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.