ALPU’YA YAPILAN BİR ÇEVRE KATLİAMIDIR

Eskişehir Çevre Platformu tarafından, Alpu’ya yapılması planlanan kömürlü termik santral ile ilgili bölgede basın açıklaması yapıldı.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 13:34

Eskişehir Çevre Platformu üyeleri, Alpu’ya giderek, kömürlü termik santral için sondaj çalışmaları yapılan alanda basın açıklaması yaptı. ESÇEP adına açıklama yapan Fikret Baykır, “ESÇEP olarak Alpu Ovasına yapılması planlanan kömürlü termik santral projesinin her aşamasını yakından takip ediyoruz. Bölgede yerel seçimden sonra başlatılan ve içeriği bilinmeyen sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak büyük kaygı duyuyoruz. Biz yörede yaşayanların da endişeyle karşıladığı sondaj kuyuları yönetmeliklere uygun açılmamakta, sondaj işlemi sonucunda oluşan atık çamurlar Ağapınar Mahallesinde bulunan tarım arazisi niteliğindeki depolama alanına boşalmaktadır. Bu durum toprak ve su kirliliği bakımından büyük riskler oluşturmaktadır” diye konuştu.

Yapılanın bir doğa katliamı olduğunu söyleyen Baykır, “Sondaj kuyularından vidanjör ile çekilen çamurlar, Beyazaltın mahallesinin yakınından dere yatağına, Alpu- Bozan arasında izinsiz atık depolama alanına kaçak olarak dökülmektedir. Bizler, açılan kuruların usulüne uygun şekilde, çevreye zarar vermeden en kısa sürede kapatılmasını talep ediyoruz. Yapılan bu işlemler tam bir doğa ve çevre katliamıdır. Eskişehir halkının bilgisi dışında, insafsızca ve acımadan verimli ovamızın kalbine girilmekte, tarım topraklarımız pervasızca delik deşik edilmektedir. Bölge adeta köstebek yuvasına dönmüştür. Toprak yüzlerce metre delinerek gelecekte onarılması imkansız bir çevre cinayeti işlenmektedir” dedi.

SEÇİM ÖNCESİ VERİLEN SÖZLER NEREDE?

“Bizler Alpu Ovasında yapılması planlanan termik santral ile ilgili verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz” diyen Baykır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçim öncesi bizzat Sayın Cumhurbaşkanı, verimli Alpu Ovası’nın koruma altına alındığını beyan etmişken, bütün bu gelişmeler ne anlama gelmektedir? AKP Milletvekilinin termik santral ile ilgili bir soruya karşılık ifade ettiği, ‘Bu iş bitti’ sözünün arkasında durmasını ve konunun takipçisi olmasını bekliyoruz. Alpu Ovasında yaşayan biz yöre halkının ve kamuoyunun bilgisi olmadan açılan sondaj kuyuları için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğine göre proje tanıtımı dosyası hazırlanmış mıdır? Eskişehir Valiliği İl Çevre Müdürlüğü bu projeyi onaylamış mıdır? Kurumlardan görüş alınmış mıdır? Maden Atıkları Yönetmeliğine, Atık Yönetimi Yönetmeliğine, ÇED Yönetmeliğine uyulup uyulmadığı Eskişehir Valiliği tarafından denetlenmekte midir? Tüm bu sorularımıza yanıt bekliyoruz. Alpu Ovasındna yetkililere tekrar sesleniyoruz. Alpu Ovasında kömürlü termik santral istemiyoruz. Alpu Ovasına kıymayın, kömürlü termik santral; tarımı bitirecek ve bizleri ekmeğimizden edecek.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.