İYİ Partili Recep Toptaş: Sivrihisar’da pancar üreticisi yarıya düştü

Sivrihisar’da 2021 yılında 1287 çiftçi pancar üretirken bu sayı 2022 yılında 677’ye düştü. Üretilen 190 bin ton pancar ise 2022 yılında 138 bin tona kadar geriledi. İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, yanlış tarım politikalarını işaret ederek çiftçiye verilen desteğin acilen arttırılması gerektiğini söyledi.

İYİ Partili Recep Toptaş: Sivrihisar’da pancar üreticisi yarıya düştü
03 Ocak 2023 Salı 11:41

Toptaş yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Dünyada kaliteli şeker pancarının en çok yetiştiği ülkelerin başında gelen Türkiye’de son dönemlerde uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle, şekeri dışarıdan alır hale gelmiştir. Devletin uyguladığı kota sistemi, yeterli teşviklerin verilmemesi, girdi maliyetlerindeki anormal artışlar ve buna bağlı olarak yüksek tohum, gübre, mazot, elektrik giderleri, şeker fabrikalarının satılması ve düşük fiyat uygulaması sonucunda çaresiz kalan pancar üreticileri üretimi bırakmak zorunda bırakılmıştır.

İlçemizin önemli gelir kaynaklarından olan pancar üretimi yapılan yanlış tarım politikalar yüzünden gün geçtikçe azalmakta olup, 2021 yılında 1.287 olan pancar üreticisi sayısı 2022 yılında 677 ye düşerek yarı yarıya azalmıştır. Buna bağlı olarak da bir önceki yılda 190 bin ton olan pancar üretimi 2022 yılı sonunda 138 bin tona düşmüştür bu düşüş ilçe ekonomisini derinden etkilemektedir. Türkiye genelinde de pancar üreticisi azalmakta olup 2021 yılında 8,5 milyon ton olan pancar üretimi 6 milyon tona düşmüştür. Bu kötü gidişe dur demek için uygulanan tarım politikaları gözden geçirilmeli, pancar üreticisine uygulanan kota sistemi kaldırılmalıdır. Verilen teşvikler artırılmalı, girdi maliyetleri düşürülmeli ve üretecinin hak ettiği ücret verilmelidir. Pancar üreticisi ne kadar ekeceğini, ne kadar maliyetle ekeceğini, ne kadara satıp ne kadar kazanacağını bilerek ekim yapması sağlanmalıdır. Üreticinin talepleri karşılanarak pancar üreticisi sayısı artırılmalı, ülkemizin de şekerde dışa bağımlılığına son verilerek kendi üreticimizin kazanması sağlanmalıdır.

Tarımda yapılan yanlış uygulamalar sonucunda Türk tarımı gün geçtikçe zor günler geçirmekte, üretim azalmakta, dışa bağımlılık artmakta ve vatandaşlarımızın da ucuz gıdaya erişimi zorlaşmaktadır. Gelecekte dünyayı bekleyen gıda sıkıntısı düşünüldüğünde tarıma ve pancar üreticisine verilen destek artırılmalı ve Türk çiftçisi toprağını ve köyünü terk etmek zorunda bırakılmamalıdır. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.