Yalaz : Eskişehir'i yönetmeye talip olmak doğruluk ve dürüstlük gerektirir

CHP İl Başkanı Talat Yalaz parti binasında yaptığı basın toplantısında oldukça sert açıklamalarda bulundu. Yalaz hayatının hiçbir döneminde bu kadar yalanın söylediği bir seçim atmosferi görmediğini belirterek, “Eskişehir’i yönetmek doğru ve dürüst olmayı gerektirir” dedi.

Yalaz : Eskişehir'i yönetmeye talip olmak doğruluk ve dürüstlük gerektirir
29 Şubat 2024 Perşembe 16:49

Eskişehirlilerin aklı ve zekasıyla dalga geçildiğini ifade eden Yalaz, “Lise yıllarından beri siyasetin içerisindeyim hayatımda hiç bir seçim döneminde ve seçim çalışmasında bu kadar yalan söylenen bir seçim atmosferini daha önce hiç görmedim bununla muhattab olmaz, hiç bir şekilde ciddiye almazdık ama gelinen aşamada olay rakibimizin seçim kampanyasından çıktı. Eskişehirli hemşehrilerimizin aklı ve zekasıyla dalga geçilen bir boyuta evrildi. Eskişehirlilerin aklı ve zekasıyla oynanmaya çalışılmasına asla göz yumamayız. Değerli kamuoyuna bugün şahsın değerli Eskişehirlileri nasıl aldattığının bir kısmını göstereceğiz. Zira tamamını göstermemiz hem zaman hem de bu tavrın süreklilik arz etmesi nedeniyle mümkün değil!” diye konuştu.

İl sağlık müdürlüğü söylüyor

Eskişehir’in sebeke suyu ile ilgili iddiları gündeme taşıyan Yalaz, “Eskişehir’in su kalitesinde bir sorun yoktur. Bunu biz söylemiyoruz valiliğin il sağlık müdürlüğünün halk sağlığı labaratuvarı söylüyor. Uzak bir tarihte değil 11.10.2023 tarihinde alınan raporda insani tüketim amaçlı kullanıma uygundur. Raporu alınmıştır. Ama şahıs dikkat buyurunuz valiliğe bağlı kuruma değil, sokaktan topladığı ve muhtemelen kendilerinin hazırladığı broşüre itimat ediyor. Zaten sunucu Mehmet Akif ERSOY’un yüz ifadesinden ve tepkisinden de konunun ne kadar inandırıcılıktan uzak olduğunu gözlemleyebilirsiniz” dedi.

Bir bir sıraladı

Hatipoğlu’nun katıldığı televizyon programında sarf ettiği sözleri hatırlatan Yalaz, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Hepimiz su bakiyesi bittikten sonra 5 ton suyun hesaba yüklendiğini biliyoruz. Eskişehir’i Ahmet Hakan’ın böyle alay edeceği hale getirmek içinize siniyorsa, siz bilirsiniz. İçine sinmeyen herkes, Ahmet Hakan’a bunları söyletene hesap sormalı. Şehrin sokaklarında bornozla dolaşılması nasıl bir zihnin fantezisidir, benim aklım ermez. Mesele bazılarının bu tür fantezileri olması değil. Bu tür fantezileri olan birinin Büyükşehir adayı olup ulusal kanalda bunları böyle sorumsuzca paylaşabilmesi.

Büyükerşen iktidarın belediye başkanı olmadı

Gördüğümüz gibi aday bey, “iktidar partisinden aday seçin” demek istiyor. “Ben doğru bir belediye başkanı adayı değilim ama beni olsa olsa iktidar partisinden olduğum için seçersiniz” diyor.

Hepiniz biliyorsunuz, Sayın Büyükerşen 99’da seçildi. Çok geçmeden büyük Marmara depremi oldu. Belediyelerin araçları, kaynakları, deprem bölgesine tahsis edildi. Üstüne 2000 krizi çıktı. Büyükerşen ancak 2001’de Avrupa kaynakları bulabildi. Çalışmaya başladığında iktidar değişmişti. Aday beyin iddia ettiği gibi yıllarca iktidar partisinin başkanı olarak çalışma imkanı bulamadı. Yaptıklarını muhalif olarak yaptı Ve iktidara mensup belediyelerin yaptıklarından çok daha fazlasını yaptı. Öyle, öğle ezanında bir partiden seçilip, ikindide başka bir partiye geçip, akşam ezanında yeni partisinden aday olmadı.

Benzer lafları başka bir kanalda tekrar dinledik.

Aday beyimiz bunları bilmez mi? Elbette biliyor. O halde? Bildiği halde kamuoyunu aldatmaktan çekinmiyor.

Aday beyimiz birkaç yerde de şöyle laflar etti.

Yalana sığınıyorlar

Kim, nerede, aday beyin hangi dediği için “yapamazsınız” demiş? Bir tek örnek yok. “Yapılmamalı” denmiş, dedik. “Eskişehir’e yazık etmeyin” dedik.

Aday bey sadece kendisi halkı yanıltmakla kalmıyor, CHP hakkında yıllardır uydurdukları yalanlara sığınıyor. Abuk sabuk projelere milyarlarca dolar harcayıp, sonra emekliye hak ettiğini veremez hale getirmeyin diyoruz.

Daha da uzatmamak için, birkaç örneğe daha değinmek istiyorum. İzleyelim.

Bilmeden konuşuyor

Aday bey, ÇED nedir, hangi kurumların ne tür sorumlulukları ve yetkileri vardır, bilmiyor. Devletin, çeşitli devlet kurumlarının ve belediyelerin sorumlulukları nedir, yetkileri nedir bilmeden konuşuyor. Rakibi hakkında pervasızca ithamda bulunmaktan çekinmiyor. Çevre yolunun yapılması konusunda ; yapılması gerektiğini söylemekten dilimizde tüy bitti , her zaman yapılması gerektiğini savunduk. Bir önceki dönem hükümetin yatırım planında olan çevreyolu bu dönem yatırım planına dahi alınmamıştır.

İktidar milletvekili olan sayın aday bunun en temel sorunlarından birisidir. Bu sorumluluğunu kimsenin üzerine yıkmaya çalışmasın illa birilerinin üzerine yıkacaksa saraya gidebilir.

TOKİ  mağdurlarının sorunlarını çözme girişimi yok

Hükümetin politikaları yüzünden TOKİ kaynaklı mağdur olanlar var. Sanki onları mağdur eden başkasıymış da Hükümet onlara çözüm arıyormuş zannedersiniz değil mi! Öyle olmadı. Hükümet mağdur etti. Burada iddia edildiğinin aksine, TOKİ mağdurlarının problemlerini çözmeye yönelik bir girişim, bir çaba yok. Hatta bu konuda verilen önergelerimizi de aday beyin transfer olduğu iktidar partisi ve ortağı reddetti ve reddetmekte.

Tek bir söylediği bile inanılır değil!

Söylenecek söz yok. Böyle bir şey olmamış ama herkesin önünde olmuş gibi anlatmak, aday beyimize tuhaf görünmüyor. Devletin bütün imkanları ellerinde hastane kayıtlarına dakikasında ulaşabilirler. Tek bir söylediği bile inanılır değil.

Değerli basın mensupları sevgili Eskişehirliler, Şehir yönetmek hele de Eskişehir gibi bir şehri yönetmek herşeyden önce doğruluk ve dürüstlük gerektirir. Eskişehir bu seçimde doğrulukları ve dürüstlükleri ile vizyonları ve misyonları ile Eskişehir’e hizmet aşkı ve eskişehir sevdalarıyla ön planda olan başkan adaylarımız ile siyasi ve belediyesel birikimi olmadığı gibi gerçek dışı bilgiler ile Eskişehir ve Eskişehirlileri ulusal çapta alay konusu etmeye çalışan bir aday arasında seçim yapacaktır. Eskişehirlilerin aklı ile dalga geçilmesini içimize sindiremediğimiz için böyle bir basın toplantısı yapma gereğini duyduk.

Eskişehirlilerin herşeyin farkında olduğunu biliyoruz 31 Mart’ta doğrulukları ile dürüstlükleri ile belediyecilik deneyimleri ile tüm Eskişehir’in başkanları olacak olan adaylarımızı seçip 1 Nisandan itibaren her zaman olduğu gibi bu şehirde mutlu, huzurlu ve güvenli şekilde yaşamaya devam edeceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.