TÜGİAD'dan Hasan Polatkan itirazı

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Eskişehir Başkanı Serkan Can Zengin, Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nın kapatılacağı yönündeki iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu. Zengin, “iddiaları endişe ile takip etmekteyiz” dedi.

TÜGİAD'dan Hasan Polatkan itirazı
23 Mart 2022 Çarşamba 12:35

Son günlerde Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nın kapatılacağına yönelik bazı haberler Eskişehir'de bazı yayın organlarında yer almakta ve bu yönde çalışmalar olduğu iddia edildiğini belirten Zengin, “Eskişehir'den gerçekleştirilen seferlerin Kütahya Altıntaş'taki Zafer Havalimanı'ndan gerçekleştirilmek istendiği yönündeki haber ve açıklamaları TÜGİAD Eskişehir ve Eskişehir iş insanları olarak endişe ile takip etmekteyiz. Bu nedenle bu konuda bir açıklama yapma gereği hissediyoruz.” dedi. Zengin açıklamasını şu şekilde sürdürdü:   Türkiye'de havacılığın başlangıç noktalarından kabul edilen ve havacılık kenti olan Eskişehir'de, Hasan Polatkan Havalimanı'nın önemi ve gerekliliği tartışılmazdır. Eskişehir Teknik Üniversitesi'ne bağlı Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı hem ülkemiz için yeni pilotların ve havacılık personelinin yetiştirilmesinde önemli bir eğitim merkezi, hem de İç Anadolu bölgesinin hava ulaşımında ana noktalardan biridir. Eskişehir Havaalanı 97 bin 636, Kütahya Havaalanı 22 bin 936 Yolcu Ağırladı

Pandemi döneminde hava taşımacılığında önemli sıkıntılar yaşansa da, Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı önemli sayıda yolcunun ulaşımını sağlamaya devam etmiştir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü verilerine göre, Eskişehir Havalimanı 2021 yılında 1351'i iç hatlarda, 97 bin 636'sı dış hatlarda olmak üzere toplam 98 bin 987 yolcuya ev sahipliği yapmıştır. Aynı dönemde Kütahya'da bulunan Zafer Havalimanı'nda ise iç hat yolcu sayısı 18 bin 620, dış hat yolcu sayısı 4 bin 316 olmak üzere toplam yolcu sayısı 22 bin 936'dır. Bu durum, Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nın bölgemiz için özellikle yurtdışı ulaşımındaki önemini ve ne kadar aktif bir havalimanı olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca, havalimanı yolcu trafiğinde son yıllardaki artış nedeniyle ek bina yatırımı yapılmış, havalimanı binası genişletilmiş, 2019 yılından bu yana yeni terminal binası ile hizmet verilmektedir.

Yurtdışından gelen vatandaşlarımız mağdur olur, Eskişehir ekonomisine büyük bir darbe vurulur

            Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nın kapatılması durumunda her yıl Belçika, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden gelen vatandaşlarımız büyük bir mağduriyet yaşayacaklardır. Bununla birlikte Eskişehir ve bölge ekonomisi de bu vatandaşlarımızın her yıl sağladığı ekonomik katkıyı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Ekonomik açıdan bir havalimanı bulunması bir şehir için çok önemlidir. Havacılık sanayisinin merkezi durumundaki, sanayisiyle tüm dünyaya ihracat yapan, iş insanlarının dünyaya açıldığı Eskişehir gibi bir kentin havalimanı bulunmaması kabul edilemez ve ekonomik açıdan ağır sonuçları olacaktır.

Önerilerimiz neler?

Eskişehir bölgesel olarak bir çok şehre yakın, demiryolu ağı ve yüksek hızlı trenin merkezi konumundadır. Bu sebeple Eskişehir havalimanından yapılacak uçuşların ağırlıklı yurtdışı, bölgesel ve dönemsel olarakta yurtiçi olması gerekmektedir.

Bu noktada TÜGİAD Eskişehir olarak bazı önerilerimiz bulunmaktadır.

- Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nın dış hat seferleri muhakkak devam etmelidir.

- İç hat seferleri aktarmalı uçuşlarla desteklenmelidir. Özellikle yurtdışından daha çok vatandaşımızın geldiği yaz aylarında bu önemli bir ihtiyaçtır.

- Eskişehir'de özellikle Akdeniz ve Karadeniz bölgelerine ulaşımda iç hat seferlerinin eksikliğinin hissedildiği görülmektedir. Bu nedenle, dönemsel olarak yaz aylarında bu bölgelerdeki havalimanlarına iç hat seferleri başlatılabileceğine, bu yönde çalışmalar yapılması gerekliliğine inanıyoruz.

            TÜGİAD Eskişehir olarak, Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'nın kapatılması düşüncesi bir yana, Havalimanımızı daha da işlevsel ve güçlü kılacak planlamaların ülkemiz ve şehrimize daha büyük katkı sağlayacağı inancındayız. Ve bu yönde atılacak her türlü adıma elimizden gelen tüm desteği vermeye hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.