SES: Bilimsel kriterlere uygun ücretsiz aşı istiyoruz

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Birtürk Özkavak “ülkemizde aşılamayla ilgili büyük bir karmaşa, beceriksizlik, plansızlık süregitmektedir.Hem yurttaşların aşılanmasında,hem sağlık emekçilerinin aşılanmasındaki başı bozukluk salgınla mücadele için büyük bir handikapa yol açacağı muhakkaktır” dedi.

SES: Bilimsel kriterlere uygun  ücretsiz aşı istiyoruz
24 Aralık 2020 Perşembe 12:18

Özkavak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Salgının geldiği aşama; tüm yurttaşlarımızla birlikte sağlık emekçilerini de olağanüstü kaygılandırmaktadır. Ölümlerin arttığı kitlesel bulaşların arttığı bir nokta da sayıların soğuk yüzüyle durumu açıklamak yorumlamak gerçeği asla bize göstermez. Çünkü o sayıların her biri bir insan bir yaşamdır. Ölümleri kanıksamak hastalığı normalleştirmek kabul edilemez.

Bu günlerde salgının kontrolüne dair bir çok başlıkta öneriler tartışmalar yürütülürken elbette aşı ön plana çıkmıştır. Baştan belirtmeliyiz ki bu konuda da bir karmaşa sürmektedir. Aşılama çalışmalarının salgının kontrolü ve hastalığın yıkıcı etkilerinin önlenmesi açısından son derece gerekli olduğunu bilim bize söylüyor. Ancak ülkemizde aşılamayla ilgili büyük bir karmaşa, beceriksizlik, plansızlık süregitmektedir.Hem yurttaşların aşılanmasında,hem sağlık emekçilerinin aşılanmasındaki başı bozukluk salgınla mücadele için büyük bir handikapa yol açacağı muhakkaktır.

Salgının kontrolu aşamasında yurttaşlara ve sağlık emekçilerine yapılması planlanan aşılama çalışmalarının nasıl yürütüldüğüne, sonuçlarının ne olduğuna dair açıklanan her hangi bir bilgi olmadığı gibi gözlemlerimize göre durum içler açısıdır. Bu konudaki tespitlerimiz:

1.Öncelikle risk grubunda herkese yapılacağı söylenen yaşlılara ve kronik hastalara önerilen zatürree aşısında istenilen sonuçlara ulaşılamamış ve aşı yetersizliğinden dolayı çok önemli bir sayıda yurttaş zatürree aşısı yaptıramamıştır.

2.Grip aşısı konusunda sorunlar büyüyerek devam etmektedir. Sendikamızın ve meslek örgütlerinin aylar öncesinden, yeterince grip aşısı alınması gerektiği ve planlamanın ona göre yapılması gerektiği yönlü açıklamalarına rağmen sağlık yöneticileri bu konuda ne yazık ki büyük bir duyarsızlık ve beceriksizlik göstermiştir. Bilim insanlarına göre en az 20 milyon doz ihtiyacımız olduğu belirtilmesine rağmen ihtiyacın çok altında aşı ithal edilerek yine bilimsel olmayan kriterler ile aşı uygulanmasına başlanmıştır. Tıbbı anlamda riskli olduğu aşikar yüz binlerce vatandaşımız grip aşısına hala ulaşamamıştır. Ha keza kamuda ve özelde çalışan yüz binlerce sağlık emekçisi eylül ayında yapılması gereken grip aşısına ulaşımda güçlükler yaşamaya devam etmektedir.

3.Covid- 19 aşısıyla ilgili tüm dünyadan sevindirici haberler gelmeye devam etmektedir. Ve bu konuda çok önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Dünyanın gelişmiş önemli ülkelerinde yaygın aşılamalar yapılmaya başlanmıştır. Ancak ülkemizde ne yazık ki her gün açıklamalar yapılmasına rağmen somut adımlar henüz atılmamaktadır. Sağlık yöneticileri bu konuda her gün yürütülen tartışmalara seyirci kalmakta, aşılamanın ne zaman, nasıl, nerelerde yapılacağı konusunda, kafa karışıklığı oluşmasına zemin hazırlamakta, büyük bir karmaşanın önünü açmaktadır. Bu karmaşanın sağlık hizmet sunumu üzerinde büyük bir baskı yaratacağı ortadadır.

Değerli Basın Emekçileri

Sizin aracılığınız ile yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Önceliğiniz bilim ve halkın sağlığı olsun. Zatürree ve grip aşısı uygulamasında yaşanan karmaşa sorunlar ortadayken Covid -19 aşısında yaşanabilecek sorunlara karşı önlem alın. Şeffaf olarak halkın doğru ve güvenilir bilgi almasının yolunu açın. Aşı karşıtlığına prim vermeden bilimsel doğruları etkin kılın. Üç beş yandaşın kar etmesini değil yurttaşlarımızın ve sağlık emekçilerin en etkili ve en güvenilir aşıya ulaşmasını sağlayın.

SES olarak halkımızın sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin sağlığını korumak ve süreci en sağlıklı atlatabilmesi için elimizden geleni yapmaya bilimsel bilgiler ışığında doğru şeyleri söylemeye devam edeceğiz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.