banner536

Eskişehir’de asgari ücret protestosu

SOL Parti Eskişehir İl Örgütü tarafından İsmet İnönü Caddesi’nde asgari ücrete ilişkin basın açıklaması yapıldı.

Eskişehir’de asgari ücret protestosu
17 Aralık 2023 Pazar 16:15

SOL Parti Eskişehir İl Örgütü tarafından İsmet İnönü Caddesi’nde asgari ücrete ilişkin basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan SOL Parti Eskişehir İl Başkanı Mert Yedek, “Asgari ücret görüşmeleri, açgözlü sermayenin emekçilere sefalet dayatmaktan başka bir amacı olmadığını gösteriyor. İnsanca yaşamak ve haklarımızı kazanmak için işçiler, köylüler, emekliler, tüm emekçiler olarak birleşerek mücadele etmekten başka bir yol yok” diye konuştu.

“EMEKÇİLER OLARAK BİRLEŞEREK MÜCADELE ETMEKTEN BAŞKA BİR YOL YOK!”

Mert yedek konuşmasında şunları söyledi:

“Asgari ücret komisyonu ilk toplantısını geçtiğimiz hafta gerçekleştirdi. 18 Aralık, yarın ise ikinci toplantısını yapacak bu komisyonun bir tarafı patron temsilcileri ve patronlar ne istediyse veren AKP'nin çalışma bakanının başında olduğu hükümet heyetidir. Diğer taraf ise işçiyi temsilen o masada oturmasına rağmen pazarlığı açlık sınırından başlatacaklarını söyleyerek işçilerin iradesine ve gerçek taleplerine gözlerini kapatan Türk-İş heyetidir. Bu düzlemde; asgari ücret görüşmeleri, insanca yaşam talebiyle daha çok sömürme hırsının uzlaşamayacağını bugün bir kez daha gözler önüne seriyor! Asgari ücret görüşmeleri, açgözlü sermayenin emekçilere sefalet dayatmaktan başka bir amacı olmadığını gösteriyor! İnsanca yaşamak ve haklarımızı kazanmak için işçiler, köylüler, emekliler, tüm emekçiler olarak birleşerek mücadele etmekten başka bir yol yok! Uydurma enflasyon hedefinin asgari ücret çıtası olarak belirlenmesi ve asgari ücretin yılda bir kez belirlenmesi on iki aylık soygun ve sefalet demektir. 

“TÜRKİYE ASGARİ ÜCRETLİLER ÜLKESİNE DÖNÜŞMEKTE VE EMEKÇİ HALK HER GEÇEN GÜN YOKSULLAŞMAKTADIR”

Türkiye'de asgari ücretli çalışanların oranı yüzde 50'lere asgari ücret civarında ücret alanların oranı ise yüzde 60-70'lere dayanmış durumdadır. Türkiye asgari ücretliler ülkesine dönüşmekte ve emekçi halk her geçen gün yoksullaşmaktadır. Asgari ücretin ortalama ücrete dönüştüğü bu tablo hesaba katıldığında bu tüm emekçiler için sefalet anlamına gelmektedir. Bir avuç sömürücü adına iktidarı yürütenlerin emekçilerin yüzünü güldürecek bir ücret belirleyemeyeceği açıktır.

“ENFLASYONDAN KAYNAKLI TÜM KAYIPLAR AY AY TELAFİ EDİLMELİDİR”

Asgari ücret anayasada yer aldığı şekilde insanca bir yaşamı sağlayacak düzeye çekilmeli, enflasyondan kaynaklı tüm kayıplar ay ay telafi edilmelidir. İşçilerin emeğiyle, kanıyla, canıyla büyüyen ekonomiden tüm çalışan ve emeklilere refah payı garanti edilmelidir. Açgözlü sermayenin ihtiyaçlarını çoğulculuk kisvesi altında meşrulaştırmaya çalışan anti-demokratik komisyon yapısı değişmeli, çalışanların yarısına ulaşan asgari ücretlilerin seslerini doğrudan duyuracağı gerçek bir sözleşme yapısına geçilmelidir. Tekel kârlarıyla, teşviklerle, vergi muafiyetleriyle semiren patronlardan servet vergisi alınmalıdır. Açlığa mahkûm edilen emeklilerin ücretleri, en düşük emekli aylığı asgari ücret olacak biçimde belirlenmelidir. İşçiler, köylüler, emekliler, emekçiler olarak insanca bir yaşam için asgari ücret hakkımızı birleşerek kazanalım!”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.