Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli’den 24 Kasım öğretmenler günü mesajı

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli’den 24 Kasım öğretmenler günü mesajı
23 Kasım 2023 Perşembe 13:56

Mesajında “Öğretmenlerimiz, çocuklarımızı geleceğe hazırlayan, onları yetiştiren, bir ülke ve milletin geleceğini belirleyen, toplumun en önemli dinamik unsurlarıdır” diyen Başkan Küpeli sözlerini şöyle sürdürdü:

“24 Kasım 1928, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. 1981 yılından itibaren her yıl “24 Kasım Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır. Öğretmenlerimiz, çocuklarımızı geleceğe hazırlayan, onları yetiştiren, bir ülke ve milletin geleceğini belirleyen, toplumun en önemli dinamik unsurlarıdır. Hepimiz içinde doğup büyüdüğümüz ailemizde yaşama dair ilk temel bilgileri aldıktan sonra, hayata hazırlanmak daha donanımlı hale gelmek için bir eğiticiye, öğreticiye ve yol gösterene yani öğretmene ihtiyaç duyarız. İnsanlar, ancak öğretmenler sayesinde güzel ahlakı, insan olmayı, maneviyatı, bilimi, bilgiyi, beceriyi ve medeni olmayı öğrenirler. Bizi biz yapanlar, bize ailemizden çok daha fazla yön ve şekil verenler hep öğretmenlerimiz olmuştur. Her toplumda kültürün ve medeniyetin temelini eğitim ve öğretim oluşturur, onu inşa edenlerde öğretmenlerdir. Kültür ve medeniyet seviyesini yükselten milletlerin en temel ölçüsü, öğretmenine ve eğitime verdiği değer ile anlaşılmaktadır. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır. Bunu başarmak için fedakârca çalışan tüm öğretmenlerimize saygı ve şükranlarımı arz ediyorum.

Bildiğiniz üzere; yüce kitabımız Kuran "oku!" emri ile başlar. İnsanlığın en kıymetli öğretmeni olan sevgili peygamberimiz “İlim Çin'de dahi olsa onu alınız”, "İlim öğrenmek, kadın-erkek her Müslümana farzdır” sözleri öğrenmenin ve öğretmenin değerini ifade etmektedir.

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise, "Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun, en özverili ve saygı değer unsurlarıdır”, "Öğretmenler; yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır..." sözleri ile öğretmenlik mesleğine yeni boyutlar kazandırmış ve sorumluluklar yüklemiştir.

Hem ülkemizin hem Eskişehir’in ekonomik olarak gelişmesini ve kalkınmasını sağlayacak tek yol vardır; o da nitelikli insan kaynağının genişliği ve kalitesidir. 2019 yılında meslek lisemizi kurarken, bu felsefe ile yola çıkmıştık. Yönetim olarak yaptığımız çalışmalarla ve attığımız adımlarla Eskişehir OSB’de çok başarılı entegre bir eğitim modeli oluşturduk. Türkiye’deki en iyi meslek lisesini yapmak için çıktığımız bu yolda öğretmenlerimiz sayesinde bunu başarıyor, tek tek hedeflerimize ulaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında okulumuzdan yetişen ilk öğrencilerimizi mezun ettik. Şimdi mezun ettiğimiz bu gençlerimiz sanayi kuruluşlarımızda başarıyla üretim ortamında görev alıyorlar. Aradan geçen 5 yılda okulumuz çok büyük aşama kat etti. Lisemizin öğretmen ve idareci sayısı 92 kişiye, öğrenci sayımız ise 1398 gibi çok büyük bir sayıya ulaştı.

Ayrıca işsiz ve mesleği olmayan gençleri eğittiğimiz, mesleki eğitim merkezimiz MEGEM ise 2018 yılından bu yana önemli gelişme gösterdi. MEGEM’deki personel sayımız 11’e, bu yıl mezun ettiğimiz kursiyer sayısı 450’ye, genel toplamda ise 1857 kişiye ulaşmış durumdayız. Mezunlarımızın yüzde 98’i sanayimizde istihdam ediliyor.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten duygularla kutluyorum.  Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi de rahmet ve şükranla anıyorum.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.