ESKİŞEHİR SANAYİSİ GÖREVE HAZIR

Yerli otomobil için önce üretimi gerçekleştirecek babayiğitler görüşen sonrasında 5 milyon metrekarelik alan ve test pisti tahsisi gerçekleştiren EOSB Yönetimi, şimdide Eskişehir’deki iş dünyasının temsilcileri ile bir araya gelerek "Eskişehir Yerli Otomobil Platformu:EYOP"un hayata geçirdi. Platformda şimdilik; Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB), Eskişehir Ticaret Odası (ETO), Eskişehir Ticaret Borsası (ETB), MÜSİAD, ESİAD, TÜMSİAD, ESGİAD, Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu yer alıyor.

ESKİŞEHİR SANAYİSİ GÖREVE HAZIR
13 Aralık 2017 Çarşamba 11:58

İlk yerli otomobil Devrim başta olmak üzere; Türkiye’nin ilk araba, uçak, kamyon, gemi vb. taşıt motorlarının üretildiği Eskişehir şimdi de “Yerli Otomobil” projesinin üretim üssü olmaya talip. 32 milyon metrekare kurulu alanıyla Türkiye’de kurulan 3. sanayi bölgesi Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB), Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (babayiğitler) için toplamda 5 milyon metrekarelik alan ve kullanıma hazır test pisti tahsis ettiğini açıkladı. Diğer yandan da EOSB'nin içinde yer aldığı Eskişehir iş dünyası bir araya gelerek "Eskişehir Yerli Otomobil Platformu:EYOP"u kurdu.

Havacılık ve raylı sistemlerde üretim yapan nitelikli yan sanayiye ve yetişmiş insan kaynağına sahip olan Eskişehir, “Yerli Otomobil” projesinin üretim üssü olmaya aday oldu. Eskişehir Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, “babayiğitler”i yerli otomobil üretim için Türkiye’nin ihracatta teknoloji oranı en yüksek kentine, Eskişehir’e davet etti. Zorlu, Anadolu, BMC, Turkcell ve Kıraça Holding’in yönetim kurulu başkanları ile ön görüşmeler başlatan Başkan Nadir Küpeli, 5 milyon metrekarelik alan ve test pistini otomotiv sanayine tahsis edeceklerini belirtti.

OTOMOTİV ÜRETİMİ İÇİN LOJİSTİK İMKÂN

Yerli otomobil için Eskişehir sanayisinin vizyonuna ve tecrübesine güvendiğini belirten Başkan Küpeli, “Devrim arabasını yapmış bir neslin çocukları olarak, Eskişehir sanayisinin yerli otomobil üretimi için gerekli altyapıya ve vizyona sahip olduğuna eminiz. İlk yerli otomobilin üretimi için otomotiv sanayisine 5 milyon metrekarelik bir alanı ve test pistini tahsis edeceğiz. Ankara Yolu üzerinde, birinci kampüse 6 kilometre uzaklıkta olan karşılıklı iki bölgeden birini ‘Otomotiv Sanayi İhtisas OSB’ olarak ayırdık” dedi.

Eskişehir’in sanayide Türkiye’nin lokomotif kentlerinin başında geldiğini hatırlatan Küpeli, Eskişehir’in ulaşım (özellikle raylı sistemler) ve altyapı açısından Türkiye’nin tüm merkezlerinin kesiştiği bir kavşak noktası olma özelliğine sahip ve mobil lojistik imkânı sunduğuna dikkat çekti.

Bunların yanı sıra elektrikli araçların üretiminde kullanılan nikel maden rezervine de sahip olan Eskişehir’in, yerli otomobil üretimi için AR-GE ve inovasyon, uygun yan sanayi yaratılması gerekliliğine dikkat çeken Küpeli, “Mesleki eğitim desteği, bilabedel arsa temini, uygun altyapı inşası gibi temel konularda destek ve maliyet avantajları yaratıyor. Ayrıca, üretilecek araçlar için test pisti gerekmekte. Bu noktada verilmesi planlanan bölgenin hemen yanında kullanılmayan uçak pisti çeşitli yasal düzenlemeler sonrası otomobil testleri için uygun bir zemin olacaktır” diye konuştu.

EYOP ile ORTAK İRADE SAĞLANACAK

Eskişehir'de yerli otomobilin üretimi noktasında atılan önemli bir adımın ise "Eskişehir Yerli Otomobil Platformu: EYOP" olduğuna değinen Küpeli, platformun ortak irade oluşturulmasını arzu ettiklerini vurguladı.

Başta iş dünyası olmak üzere sanayicilerin, tacirleri, siyasilerin, bürokratların,  yerel basının bu iş için ortak hareket etmesi gerektiğini savunan Küpeli, “Şehrimizin gelişime katkı sağlayacak girişimlere ortak olacağız. Birlikte taş taş üstüne koyup şehrimizin zenginleşmesi için çalışacağız. Kısaca tüm şehir olarak üstümüze düşeni yapmak zorundayız” dedi.

Hesaplamalara göre bugün Eskişehir'de 250 binden fazla kişinin sanayi sektöründen geçim temin ettiğinin altını çizen Küpeli, yerli otomobilin Eskişehir'de üretilmesi durumunda ise en az 12 bin kişiye yeni iş imkanı sağlanacağını bir kişinde en az 6 kişiyi etkilediğinden bu rakamın ne kadar yüksek olacağına dikkat çekti. 

260 MİLYON TL’LİK YATIRIM HEDEFİ

EOSB’nin 2017 yılı değerlendirmesini de yapan Başkan Küpeli, “2017 yılında 1,5 milyon dolar olan ihracat rakamımızın 2018’de 1,7 milyon dolara yükselmesini bekliyoruz. Şu anda 42 bin seviyelerinde olan istihdam rakamlarımızı ise yeni bölgenin faaliyete geçmesiyle 43 bin seviyelerine yükseltmeyi hedefliyoruz.  2017 yılının ilk üç çeyreğinde toplamda 41 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirdik. 2018 yılında bu yatırım miktarımızı 260 milyon TL’ye yükseltmeyi planlıyoruz. 2023 yılı hedeflerimiz ise, Türkiye’nin gelecek hedefleriyle doğru orantılı olarak 25 milyar dolar ciro üreten, 5 milyar dolar ihracat yapan bir kent olmak ve bin 500’ü Ar-Ge çalışanı olmak üzere 65 bin kişiye istihdam sağlamak” dedi.

Eskişehir’in her zaman ilklerin kenti olduğunun da altını çizen Başkan Küpeli, “Eskişehir;  vizyoner sanayisi, yetişmiş insan kaynağı, Türkiye’nin en iyi imkanlarına sahip OSB’si ile diğer kentlerine öncülük eden bir yapıdadır. Bu kent, hep ilklerin kenti olmuştur. Türkiye'nin ilk teknoparkı ATAP A.Ş. Eskişehir’de kuruldu. Türkiye'nin en büyük, ilk kendi elektriğini üreten ve ilk doğalgaz kullanan organize sanayi bölgesi Eskişehir OSB’dir. Yine ilk defa EOSB içinde faaliyete geçen Meslek Yüksekokulu, Lojistik Merkezi, Gümrük Müdürlüğü, İş ve İşçi Sağlığı Merkezi ve ilk KOBİ Organize Sanayi Bölgesi de burada kurulmuştur. Türkiye’deki uçak motoru, dizel lokomotif ve kompresör üretiminin yüzde 100’ü kentimizde üretiliyor. Dış ticaret fazlası veren bir sanayimiz var” şeklinde konuştu.

MİLLİ YÜKSEK HIZLI TREN PROJESİ

“Milli Yüksek Hızlı Tren Projesi” hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Küpeli; “Türkiye’nin ilk yüksek hızlı trenini yine Eskişehir’de üreteceğiz. Üretimi Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (TÜLOMSAŞ) tarafından yapılacak. Üretim, 3 etaptan oluşacak ve 96 adet YHT üretilecek. EOSB bünyesindeki Raylı Sistemler Kümemiz ile sürecin içinde tam destekle yer alacağız. Teknoloji transferi sonrasında, bölgemizdeki sanayicilerimiz ile birlikte yazılımından kumandasına, cer sisteminden montajına kadar tüm süreçleri yerli üretim olarak yapacağız” dedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA ÖZEL ÖNEM

2018 yılı hedeflerimiz arasında; çevreyi korumak ve yenilenebilir enerji sağlamak adına; Atık Yakma Tesisi, 1MW Güneş Enerji Santrali, Rüzgar Tribünü gibi önemli projeleri olduğu üzerinde duran Başkan Küpeli, Teknik Kolej, Kreş, Meslek Kazandırma ve Geliştirme Merkezi, Gelecek İçin Sanayi Enstitüsü kurarak eğitim alanına da yatırımları olacağını ifade ederek, "Demiryolu hattı, İmişehir-OSB bağlantı yolu, 2 milyon metrekare küresel yatırımcı için üretilecek arsa, yeni KOBİ-OSB, GYO şirketi, yurt dışında ihracat ofisleri, teşvik ve destek Ofisi, Üye İlişkileri Ofisi, ESO OSB Akıllı Üye Kartı, esoexpo.com E-İhracat ve Dış Ticaret Portalı gibi önemli projeleri de hayata geçireceğiz” dedi.

ENDÜSTRİ 4.0 İÇİN HAZIRLANIYORUZ

Endüstri 4.0 ya da 4. Sanayi Devrimi hakkında da konuşan Başkan Küpeli şunları söyledi: “Geleceğin teknolojide olduğunun hepimiz farkındayız. Üretim süreçlerinin dijitalleştiği, robot ve yapay zeka endüstrinin üretim yapılış biçimini kökten değiştireceği bir döneme giriyoruz. Endüstri 4.0’ın bize sunacağı fırsatlara açık olduğumuz ve kendi dönüşümümüzü tamamlayacağımız bir süreç bizleri bekliyor. Tüm hazırlıklarımızı, projelerimizi bu dönüşümün sunacağı fırsatlara uygun yapacağız."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.