ALKAN: PANDEMİ KOŞULLARINDA SINAV DAYATMASI KABUL EDİLEMEZ

Eskişehir Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan her yıl 15 milyon adayın sınavlarda yarıştığını hatırlatarak, Sınavlar ülkesinde kaybedenlerin öğrenciler kazananların ise sınav endüstrisi olduğunu söyledi. Alkan, pandemi döneminde sınav dayatmasını ise kabul edilemez olarak değerlendirdi.

ALKAN: PANDEMİ KOŞULLARINDA  SINAV DAYATMASI  KABUL EDİLEMEZ
06 Aralık 2020 Pazar 15:42

Eskişehir Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:  Ülkemizde ÖSYM’nin yaptığı sınavlara 10 milyon aday girmektedir. MEB’in yaptığı sınavları da dikkate aldığımızda, hemen her yıl 15 milyon aday sınavlarda yarıştırmaktadır. Bu sayıya bir de 20 milyona yakın aileyi eklersek ülkenin neredeyse yarısı sınav kolik olmaktadır. Bu sınavlar ülkesinde kaybeden öğrencilerimiz olmakta kazananlar ise büyük sınav endüstrisi olmaktadır. O yüzden sınav endüstrisi ve işin rantını kazanan özel eğitim kurumları MEB üzerinde baskı aracı haline gelmiştir. Pandemi koşullarında sınav dayatması kabul edilemez. Bu ülkenin yarınlarını heba edemeyiz. Eğitim Sen olarak bir kuşağı kurtarma mücadelesini vermekteyken, MEB bürokratları ne yapmaktadır? MEB, Kovid-19 salgınının eğitimi ve günlük yaşamı doğrudan etkilediği bir dönemde, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gibi merkezi sınavlarının kapsamında bir değişiklik bulunmadığını ve öğrencilerin bütün müfredattan sorumlu olacağını duyurarak bir skandala daha imza atmıştır. Pandemi koşullarında eğitim öğretimin bütün eksikliklerine rağmen uzaktan yapılmaya çalışıldığı, çok sayıda öğrencinin uzaktan eğitime erişiminde ciddi sorunlar yaşandığı bir dönemde, LGS ve YKS gibi sınavların kapsamında değişiklik yapılmayarak öğrencilerin bütün örgün eğitim müfredatından sorumlu tutulması kabul edilemez. Özellikle LGS bu koşullarda anlamsız ve adaletsizlik yaratan bir sınav olmuştur. Aslında yüzde 10 a girmek için öğrencilerin ve velilerin hayatlarını çalan sınavı kaldırmak için bütün koşullar oluşmuştur. Adrese dayalı, özel okullar ile kamu okulları arasındaki makası daraltan bir sistem uygulanmalıdır. Diğer yandan öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde çok ciddi sorunlar yaşadığı bilinmesine rağmen, hiçbir şey olmamış gibi davranmak mümkün değildir. Yüz yüze eğitimle kıyaslanamayacak kadar dar ve sınırlı olanaklarla yapılan uzaktan eğitimde ve canlı derslerde, bilgisayarı, interneti ve hatta televizyonu olmadığı için derslere katılamayan öğrencileri yok sayarak, öğrencileri bütün müfredattan sorumlu tutmak tam bir sorumsuzluktur. Eğitim Sen, kurulduğu günden bu yana sınav merkezli eğitime de, öğrencileri elemeye, yarıştırmaya ve yoksulları, dezavantajlı grupları sistemin dışına iten eğitime karşı mücadele etmiştir. Temel yaklaşımı bellidir; Her öğrencinin istediği okul türünde ve okulda eğitim alma hakkını savunmuştur.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.