banner386

Odunpazarı’nda TİS Ek Protokolü imzalandı

Odunpazarı Belediyesi ve Belediye-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi Ek Protokolü imzalandı. Protokol, 30 Haziran 2021 tarihinde sona erecek. 6+7 ücret zammı yapılan ek protokolde, kadına yönelik şiddetin önüne geçilebilmesi için önemli maddeler yer alıyor. TİS Ek Protokolüne göre “Eşi, çocukları, anne ve babasına şiddet uygulayan personellerin iş akitleri disiplin kurulu ile derhal fesh edilecek.”

Odunpazarı’nda TİS Ek Protokolü imzalandı
30 Ağustos 2020 Pazar 15:25

Odunpazarı İnşaat Sağlık Turizm ve Tanıtım Hizmetleri Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ile Belediye-İş Sendikası arasında 1 Temmuz 2019- 30Haziran 2021 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesine (TİS) ek protokol imzalandı. Taşerondan şirket bünyesine geçen personeller için geçerli olan ek protokol, 30 Haziran 2020 tarihi itibariyle geçerli olacak. 10 aylık bir süre için geçerli olan ve 30 Haziran 2021 tarihinde sona erecek olan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) Ek Protokolü imza töreni, Odunpazarı Belediyesi Meclis salonunda gerçekleştirildi. İmza törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Belediye İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Moripek, sendika yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin katıldı. 

TİS Ek Protokolü ile ilk altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 7 olmak üzere toplam 6+7 ücret zammını yapıldı. Ramazan ve Kurban Bayramı ile 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda işçilere 363 TL bayram ikramiyesi ödenecek. 1 Temmuz 2020 tarihi itibari ile de işçilere geriye dönük hakları ödenecek.‘Eşit işe eşit ücret’ prensibinin yer aldığı ek protokolde, kadına yönelik şiddetin önüne geçebilmek içinde bazı maddeler yer alıyor.

ŞİDDET UYGULAYANIN İŞ AKDİ FESH EDİLECEK

Kadına yönelik şiddete karşı çeşitli çalışmalar yapan; İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmak istenmesine tepki göstererek evlenen çiftlere İstanbul Sözleşmesi Kitapçığı dağıtan; belediye birimlerine ve Odunpazarı’nın yoğun olarak kullanılan meydanlarına İstanbul Sözleşmesi’nin bazı maddelerinin yer aldığı pankartlar asan Odunpazarı Belediyesi, TİS ek protokolüne kadına yönelik şiddeti de ekledi. TİS ek protokolüne göre “Eşi, çocukları, anne ve babasına şiddet uygulayan personellerin iş akitleri disiplin kurulu ile derhal fes edilecek.”

İş yerinde,Türkiye’nin taraf olarak onayladığı uluslararası sözleşmeler, anayasa ve mevzuat gereği kadın-erkek eşitliğine ilişkin düzenlemelerin yaşama geçirilmesi için gerekli çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda cinsiyet ayrımcılığının önlenmesine ilişkin eğitim çalışmaları yapılacak. Çalışan kadınlara yönelik olası fiziksel, psikolojik, sözel ve cinsel her türlü taciz ve şiddetin önlenmesi için gerekli önlemler alınacak. Yine TİS ek protokolüne göre kadın ve erkek arasında fırsat eşitliği sağlanacak. TİS ek protokolünde Kadınlar meslek hayatında önemli bir engel olan ‘cam tavan sendromun’a karşı da madde yer alıyor. Ek protokole göre “Mesleki eğitim, kariyer ilerlemesi olanaklarından kadın çalışanların da yeterli biçimde yararlanması için de kadın ve erkekler arasında ücret eşitliğinin temini ve eş değerde eşit ücret prensibi için değerlendirme ve çalışmalar yapılacak.”

SİGARAYI BIRAKANA 5 GÜN İZİN

Ayrıca TİS ek protokolünde işçileri ‘sigarayı bırakmaya’ özendirecek bir madde de yer alıyor. Bu madde kapsamında; sigarayı bıraktığı kurum doktorunca tespit edilen işçilerin, bir defaya mahsus olmak üzere yıllık izinlerine 5 gün ilave edilecek. Yemek yardımının 11 TL’ye, yakacak yardımının ise 40 TL’ye yükseltildiği ek protokol kapsamında Ekim ve Nisan aylarında 5’er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük ikramiye ödenecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.