10 dönümlük bir arazi üzerinde 50 paketlik besleme evleri kurulması planlanıyor

Eskişehir’in 'Akdeniz’i olarak bilinen Sarıcakaya'da, tarımsal alanın yanında ipek böcekçiliği üretiminde de tekrar Türkiye’nin merkezi olabilmek için düğmeye basıldı. Bu kapsamda Mayıslar Mahallesi'ni Türkiye’nin ipek böcekçiliği üretimi merkezi haline getirebilmek amacıyla yapılacak projeler masaya yatırıldı.

10 dönümlük bir arazi üzerinde 50 paketlik besleme evleri kurulması planlanıyor
17 Ocak 2018 Çarşamba 15:05


Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, ipek böcekçiliği üretiminin yeniden canlandırılması ve geliştirilmesi amacıyla çeşitli projelerin hayata geçirileceği müjdesini verdi. Güler, Kozabirlik Genel Müdürü Aysel Akbaba ile bir araya gelerek özellikle Sarıcakaya ilçesi Mayıslar Mahallesi'ni Türkiye’nin ipek böcekçiliği üretimi merkezi haline getirebilmenin plan ve projelerini masaya yatırdıklarını söyledi. Kozabirlik Genel Müdürü Aysel Akbaba, Sarıcakaya’da 10 dönümlük bir arazi üzerinde 50 paketlik besleme evleri kurmayı planladıklarını söyledi. Akbaba, faaliyete geçirilmesi planlanan bu proje ile dar gelirli kadınlara ek gelir imkanı sağlamak istediklerini kaydederek “Öncelikle profesyonel üreticiler olsun amacındayız. Bursa’da bu yıl içinde Bakanlığımızın desteğiyle bu projeyi faaliyete geçiriyoruz. Sarıcakaya sınırları içinde de bunu yaygınlaştırarak hem dar gelirli kadınlarımıza ek gelir kapısı açılacak hem de ipek böceği üretiminde bir artış yakalamayı hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.ÜRETİM 130 TON
Kozabirlik faaliyetleri hakkında bilgi veren Akbaba, üreticilere her sene 40-50 bin dut fidanının da ücretsiz dağıtıldığını aktardı. 2016’da 42 şehir, 155 ilçe, 459 köyde 2000 aileyle yaş koza üretimi yapıldığını vurgulayan Akbaba, “Ülkemizin senelik yaş koza üretim ortalaması 130 ton civarındadır. Son dönemde ekolojik ve doğal ürünlere olan talep artmaktadır. Ülkemizde organik tarımın gelişmesiyle organik üretimin yapıldığı sahalarda alternatif ürün olarak ipek böcekçiliği yetiştiriciliği de teşvik edilmelidir. Bir dönüme dikilecek 250 dut fidanıyla 4-5 kutu ipek böceği beslenerek 200-250 kilo koza elde edilebilir. 40 günlük sürecin sonunda üreticiler 6750 ile 9000 TL arasında gelir elde edebilir. Ülkemizde senelik ortalama 100 ton ipek ipliği kullanılmaktadır. Yaklaşık yüzde 15’lik kısmı ülkemizde üretilen kozalardan karşılanmaktadır. Yaş kozadan ipekli ürünlere kadar olan üretim safhalarında ürün, 14 kat katma değer kazanmaktadır” dedi.

İPEK BÖCEĞİ ÜRETİMİ CANLANACAK
Türkiye Genelinde yaklaşık 250’nin üzerinde ipek böceği üreticisi bulunduğuna işaret eden Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, “Bu rakamlar bizler açısından yeterli değil. Bu üreticilerden yaklaşık 10-15 ton yaş koza elde edilebilmektedir. İşte tüm bunları göz önünde bulundurarak bizler nasıl bu üretim kapasitesini artırabiliriz, ve ipek böcekçiliğini yeniden nasıl canlandırırız projelerimiz bu yönde olacak. İpek Böceği üretimine çok ciddi yönde devletimizin de desteği bulunmaktadır” diye konuştu.
İpek böcekçiliği konusunda tüm hizmetlerin ücretsiz olarak sağlandığı hatırlatmasını yineleyen Güler, “Tohumların canlandırılması, dezenfeksiyon, kozaların getirilip götürülmesi ve teknik destekler tamamen ücretsiz yapılmaktadır. Yani kısacası İpek böcekçiliği yapmak için çiftçinin cebinden bir kuruş çıkmaz. Ve kilogram başına 35 TL kazancı olan kozalar, yılda sadece bir kez üretilebilmektedir. Bu tür desteklemeler varken üreticilerimizin bunlardan yararlanması görüşündeyim. Bizde tarımsal alanın yanı sıra şimdi ipek böcekçiliği üretiminde de nasıl ve ne şekilde Türkiye’nin merkezi haline gelebiliriz bunun projelerini yapmaktayız” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.