“YENİ YILDA YENİ DESTEKLER”

AK Parti Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Mehmet Lortoğlu, emekliliğe hak kazanmış fakat prim borcundan dolayı aylık bağlanamayan Bağkurlu vatandaşlarımızın, birikmiş prim borçları için kamu bankalarından uygun koşullarda kredi kullanıp emekli olabileceklerini dile getirdi.

“YENİ YILDA YENİ DESTEKLER”
09 Ocak 2021 Cumartesi 14:21

Mali Müşavir Mehmet Lortoğlu ; Sosyal Güvenlik Kurumu ile Kamu Bankalarımız Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank arasında kredi işbirliği protokolü imzalandı.Bu protokole göre prim borcu bulunan vatandaşlarımız 1.60 faiz oranından 36 ay vadeli kredi kullanabilecekler.

- 4B den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, - 4B prim borcunu ödemesi durumunda 4A dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, - EK-5 (tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar) kapsamında çalışanlardan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, - EK-6 (taksi,dolmuş,minübüs, otobüs gibi ticari toplu taşıma araçlarında çalışanlar) kapsamında çalışanlardan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, - Askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, - Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, birikmiş prim borçlarını ödemeleri durumunda bu imkandan yararlanabileceklerdir.

Müşavir Mehmet Lortoğlu, “Bu imkandan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikli olarak en geç 1 Şubat 2021 tarihine kadar Sgk İl Müdürlüğü’ne internet üzerinden ya da bizzat müracaat ederek prim borçlarını 7256 sayılı kanun kapsamından yapılandırmaları gerekmektedir. Borçlarını yapılandırdıktan sonra Sgk İl müdürlüğünden alacakları Emekli Olabileceklerine İlişkin Yazı ile protokole dahil bankalarımızdan istedikleri herhangi bir tanesinden kredilerini kullanarak en geç 31 Mart 2021 tarihine kadar prim borçlarını peşin ödeyebilecekler ve borcun ödenmesinin ardından emekli olabileceklerdir” dedi.

2-) GELİR KAYBI DESTEĞİ

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen, sayıları yaklaşık olarak 1 milyon 240 bin kişiyi bulan ; - Ticari kazancı basit usulde tespit edilenlere, - Vergiden muaf esnaflar ile bunların dışında kalan esnaf ve sanatkârlara - Ticaret Bakanlığımız tarafından tespit edilip yayınlanan listedeki sektörlerde faaliyet gösteren gerçek kişi tacirlere

yılı Ocak – Şubat - Mart Ayları için 3 ay süreyle aylık 1.000 TL , toplamda 3.000 TL geri tahsil edilmemek üzere hibe desteği verilmektedir.

 KİRA DESTEĞİ

Gelir Kaybı Desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin işyerlerinin kira olması durumunda bu kişilere büyükşehir belediyesi olan yerlerde aylık 750 TL olmak üzere üç aylık toplamda 2.250 TL, diğer yerlerde aylık 500 TL olmak üzere üç aylık toplamda 1.500 TL kira desteği verilmektedir.

Mali Müşavir Mehmet Lortoğlu ; hem Gelir Kaybı Desteği hem de Kira Desteği için başvuruların başladığını, şartları sağlayıp bu desteklerden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden başvurularını yapabileceklerini ifade etti.

Mali Müşavir Mehmet Lortoğlu her iki destekten de faydalanabilecek vatandaşlarımızın toplamda her bir kişi başı 5.250 TL destek alabileceğini, devletimizin ise yaklaşık olarak toplamda 6 milyar 500 milyon TL destek ödemesi yapacağını söyledi.

KDV VE STOPAJ İNDİRİMLERİNİN SÜRESİ 31.05.2021 TARİHİNE KADAR UZATILDI

31.07.2020 tarihinde 2812 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ; - Kdv oranları %8 ve % 1 düşürülen kiralama hizmetleri başta olmak üzere bazı mal ve hizmetlerde uygulanan İndirimli Kdv Oranlarının 31.05.2021 tarihine kadar,

- Stopaj oranları % 20 den % 10 a düşürülen bazı hakların ve gayrimenkul kiralamalarındaki İndirimli Stopaj Oranlarının 31.05.2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURU VE YARARLANMA SÜRELERİ UZATILDI

Kısa Çalışma Ödeneği başvuru süresi 31.01.2021 tarihine,

Kısa Çalışma Ödeneği yararlanma süresi 28.02.2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

Ak Parti Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Mehmet Lortoğlu; ‘’ Devletimiz milletinin yanındadır. Her hal ve şartta vatandaşını yalnız bırakmayan devletimiz milletini yine yalnız bırakmamıştır. Olağanüstü dönemlerden geçtiğimiz bu zorlu günlerde sosyal devlet anlayışı ile vatandaşlarımıza her türlü desteği vermeye devam etmektedir’’ dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.