USLUER: ESKİŞEHİR'E OPERASYON YAPIYORLAR

CHP’li Usluer Tarım Arazilerinin Korunması Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe isyan etti. Usluer, “ Böyle bir aymazlık olamaz! Oy çokluğu ile kabul ediyoruz deyip kandıracaklarını sandılar, tepkileri görünce işlerini kitaba uyduruyorlar! “Eskişehir’e operasyon yapıyorlar” dedi.

USLUER: ESKİŞEHİR'E OPERASYON YAPIYORLAR
26 Ocak 2018 Cuma 12:32

CHP Eskişehir Milletvekili ve PM üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, Eskişehir’de yapılmak istenen kömürlü termik santral için hükumetin cambazlık yaptığını söyledi. Eskişehir'e operasyon yapıldığını ifade eden Usluer, baştan sona yapılanların yanlış, hatalı olduğunu söyleyerek şunları söyledi: “Biz kömürlü termik santral istemiyoruz dedikçe inatlaşıyorlar. Bakın biz derken siyasileri kastetmiyorum, vatandaştan söz ediyorum. Vatandaş bu santrali istemiyor. Açıkça söyleyeyim AKP kendi sonunu getirir bu santral inadından vazgeçilmezse! Tabi belki bir daha seçim yapmayız yapsak da türlü çeşit oyunlarla lehimize çeviririz diyorlardır, memleketi tek elden istedikleri gibi yönetme hayalindeler! Ama vatandaş Eskişehir'e yapılan bu yok etme operasyonunu çok net görüyo. Halk kanmıyor. Bu halkın da bir sabrı var. Bizim sabrımızı taşırmayın."

USLUER TARIM BAKANINA SESLENDİ: BU NE YAMAN ÇELİŞKİ?

Usluer Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Tarım Zirvesi'nin açılışında yaptığı açıklamaları hatırlatarak Bakan’a seslendi: “Tarım Bakanı , “Kendi kendimize yeteceğiz, kendi kendine yetebilen bir Türkiye'yi hep beraber yapacağız. Çiftçi kardeşlerimizin elini öpmekten gurur duyarım. Biz burada insan için varız. Tarım olmasa, hayvancılık olmasa biz ne yapabiliriz?” demişti. Sayın Fakıbaba’ya katılmamak elde değil. Çiftçilerin ellerini öpmeliyiz evet. “Bir ülke kendi üretimini yapamıyorsa tam bağımsız ve özgür sayılamaz. Bu nedenlerdendir ki gıdasını kendisi üretebilen ülkeler, geleceğin lider ülkeleri olacaktır” demişti, kelimesi kelimesine böyle dedi, hatırlayın! Buna göre plan yapmak zorunda olduğumuzu neyse ki Tarım Bakanımız Sayın Fakıbaba ön görmüştü. Bu açıklamaları daha birkaç ay önce yaptı fakat toprak koruma kanununda kendi sözlerinin aksine bir değişiklik yapıyor. Kendi sözlerinizin arkasında duramıyorsunuz Sayın Bakan, Doğru sözlerinizin arkasında durun. Yoksa sizde de mi koltuk kaybetme korkusu var, verilen emirleri mi uyguluyorsunuz? Yok, emir almıyorsanız eğer bu ne yaman çelişki demek kalıyor geriye."

"Bakan Bey bir de “Nüfus artışı, tarım arazilerinin yok olması iklim değişikliği gibi faktörler tarımın ne kadar stratejik ve hayati bir sektör olduğunu bizlere gösteriyor. Biz bunları görüyoruz ve şimdiden buna göre plan yapmak zorundayız. Bir ülke kendi üretimini yapamıyorsa tam bağımsız ve özgür sayılamaz. Bu nedenlerdendir ki gıdasını kendisi üretebilen ülkeler, geleceğin lider ülkeleri olacaktır” dedi, kelimesi kelimesine böyle dedi. Buna göre plan yapmak zorunda olduğumuzu neyse ki Tarım Bakanımız ön görüyor fakat Tarım Arazilerinin Korunması Yönetmeliği’nde kendi sözlerinin aksine bir değişiklik yapıyor. Önce Tarım Bakanı içinde bulunduğu çelişkiden çıksın ve daha önceki ifadelerinin önemini bir zahmet Enerji bakanına da anlatsınlar lütfen ve biz de kendisini alkışlayalım."

CHP’Lİ KİMLİĞİMİ BİR YANA KOYARAK SÖYLÜYORUM

"Ben CHP kimliğimi bir yana koyarak söylüyorum bunları. Ben bu şehirde yaşayacağım, ailem burada, eşimin, babamın kabri burada, evimin bahçesinde torunlarım oynayacak, elbette ki isyan ediyorum hükümetin bu inadına. Başından beri Tarım Arazilerinin Korunması Yönetmeliğini çiğnediklerini, kanuna aykırı iş yaptıklarını söylüyoruz, haklıyız da. Şimdi sırf o verimli alana santrali kurma inatları yüzünden kanunu değiştiriyorlar. Daha önce bu tavırlarını çevre düzeni planında değişiklik yaparak da gösterdiler. ‘Siz başlayın biz kitabına uydururuz’ diyorlar. Yatırımcılar bu cambazlıkları görsün. Ne kadar oyun çevirirlerse çevirsinler Alpu Ovası’nın verimli tarım arazisi olduğunu, vatandaşın bu alana termik santral kurulmasını istemediğini herkes biliyor."

AKP ESKİŞEHİR’DE BİTER!

Bütün bunlara rağmen bu inat sürerse yine söylüyorum AKP Eskişehir’de biter! AKP’li bir belediye meclis üyesi diyor ki; ‘CHP’nin eline güzel bir fırsat geçti, bunu seçime kadar kullanırsınız’ demiş, bu bizim haklılığımızı destekler bir cümledir kendisine teşekkür ediyorum. Bir de yine ‘filtre’ hikayesini anlatmış yine aynı belediye meclis üyesi. Sizin Enerji bakanınız demedi mi ‘biz gelişmekte olan bir ülkeyiz’ diye. Gelişmekte olan bir ülke hangi teknolojiyi getirebilir? Ayrıca en son teknolojiyi getirsen ne olur?  Enerji Bakanı ayrıca Alpu Ovası arazisini helikopterle defalarca dolaştığını söylemişti bütçe görüşmelerinde, helikopterlerinizden inin ve halk ne diyor ona bir kulak verin diyorum. O arazide yetişen ürünler son teknoloji ile yapılan bir kömürlü termik santralin yanında bile yetişse sağlıksızdır, hastalıklıdır. Hikaye anlatmayı bırakın ve Eskişehir’in geleceğini düşünmüyorsanız bile Eskişehir’de kendi siyasi geleceğinizi düşünün belki bu sizi durdurur.” dedi. ​

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.