Destici: Cumhuriyeti kuran iradenin koydukları da ayet değil

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Eskişehir’de konuştu. Destici, başkanlık için, “sistemin değişmesi gerekir” dedi. Karşı çıkanlara ise, “Cumhuriyeti kuran iradeye saygılıyız. Ama Cumhuriyeti kuran iradenin koydukları da ayet değil” dedi.

Destici: Cumhuriyeti kuran iradenin koydukları da ayet değil
27 Ekim 2016 Perşembe 15:31

BBP Genel Başkanı Destici, Ankara Genel Merkez’de her hafta düzenledikleri olağan basın toplantısını bu hafta memleketi Eskişehir’de gerçekleştirdi.  Velibey Otel’de basın mensuplarıyla bir araya gelen Destici’nin gündeminde terör, eğitim, anayasa ve başkanlık sistemi vardı.
 
MOBİL BİRLİKLER KURULSUN
Terör örgütü PKK’nın eylemleriyle ülkenin canını yakmaya devam ettiğini söyleyen Destici, “32 yıldır ülkemiz bu terör belasından kurtulamadı. PKK, 84’den bugüne çok güçlendi. Sadece 7 Temmuz’dan bu yana bine yakın şehit verdik. Hükümetin son dönemde PKK’ya karşı başlattığı mücadeleyi destekliyoruz. PKK ile mücadele topyekun yapılmalı. Sadece güvenlik boyutuyla verilecek mücadelede netice alınamaz. Hükümet, 14 yıl sonra uyandı. 5 maddelik bir eylem planı yaptı. Hükümet, PKK’nın finans kaynakları, devlet içindeki memurları, sözde sivil toplum kuruluşları, lojistik destek sağlayan belediyeleri ve dış desteği ile mücadele edileceğini açıkladı. Çok doğru bir strateji” dedi.  Destici ayrıca, terörle mücadelenin, deneyimli, profesyonel, bölgeyi bilen mobil birliklerle yapılması gerektiğine de dikkat çekti.
 
ARTIK MİDEM BULANIYOR
Destici, ahlaki yozlaşmaya da vurgu yaptı. Çocuk istismarı ve ölümlerine dikkat çeken Destici, “artık haberleri izleyemiyorum. Gerçekten artık midem bulanıyor, kaldıramıyorum. Türkiye’de bunlar normal haber gibi veriliyor. 4 yaşındaki bir çocuk kaçırılıyor,tecavüz ediliyor ve öldürülüyor. Bu sapık televizyona çıkartılıyor. Adam burada anlatıyor. Ne hallere geldik. Diziler…Bizim toplumumuzun ahlakı, milli ve manevi değerleriyle hiçbir alakası yok. Resmen fuhuşa teşvik ediliyor. Resmen kalpazanlığa, rüşvete teşvik ediliyor. Ahlaksızlar normalmiş gibi gösteriliyor. Türk örf ve adetleri yok sayılıyor. İslami bir iktidar var. Ama bunlar ne hikmetse gittikçe artıyor. Bunlarla ilgili bir önlem alınmalı. Her türlü ahlaksızlığı televizyonlarda göstermek serbest. Bunlar prim alıyor, teşvik ediliyor” ifadelerini kullandı.
 
İDAM CEZASI GELSİN
 Destici, küçük çocukları kaçırıp, tecavüz edip öldürenler ile teröristler için idam cezasının geri gelmesini istedi. Destici, Cumhurbaşkanı isterse idam cezasının uygulanabileceğini söyledi.  ‘Her şeyi başı adalet’ diyen Destici, “Adalet olmadan toplumda huzur olmaz, güven olmaz, birlik beraberlik olmaz.  Her alanda adalet tesis edilmeli. Hukuk işletilmeli. Bu olmazsa olmaz”  diye konuştu.
 
ADALET HEPİMİZE LAZIM
15 Temmuz sonrası başlatılan FETÖ operasyonlarına da değinen Destici, “FETÖ operasyonları adı altında binlerce insan mağdur oldu. Bunu sulandırmak, tamamı mağdur demek de doğru değil. Ama hiç mağdur yoktur demek de insafsızlıktır. Ölçülü olmak lazım. Bize her gün yüzlerce mektup ve başvuru geliyor. Adalet hepimize lazım. Suçlular var, bunlar cezasını çeksin. Ancak mağdur olanların da mağduriyetlerine bir an önce son verilsin. Mağduriyet alanı artıkça iç çatışma zemini oluşur. Buna fırsat vermemek için mağdur olanları kazanma yoluna gitmeliyiz. Onlar da bu ülkenin insanı” dedi.
 
 EĞİMDE SONDAN 4’ÜNCÜYÜZ
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) "2016 Tek Bakışta Eğitim" adlı yıllık raporunda, Türkiye’nin 38 OECD üyesi ülke arasında sondan dördüncü sırada yer aldığına dikkat çeken Destici, “Eğitimde keşmekeş bir dönem yaşıyoruz. Okullar açılalı bir aydan fazla oldu. Bazı okullarda kitap, bazıların da ise öğretmen yok. En kötüsü ise müfredat. Eğitimde sıfır çekiyoruz. Eğitime el atılmalı” ifadeleri kullandı.
 
BEYLERİN KEYFİ YERİNDE
Yeni anayasa ile ilgili de konuşan Destici, “Biz Büyük Birlik Partisi olarak, kurulduğumuz günden bu yana darbe anayasasından Türkiye’nin acilen kurtulması, sivil, demokratik yeni bir anayasa kavuşması gerektiğini ifade ettik. Bugüne kadar yapılan tüm çalışmalara da destek verdik. İki senede darbeciler anayasayı yapıp, gitmişler. 34 senedir siviller yönetiyor. 14 yıldır da Adalet ve Kalkınma Partisi yönetiyor. İki senede darbecilerin yaptığını 14 senedir iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi ile 34 yıldır sivil hükümetler yapabilmiş değil. Niye yapmıyorsunuz? Türkiye’nin sivil bir anayasaya geçmesi için daha ne olması lazım. Bu daare bu anayasanın ürünüdür. 27 Nisan, 28 Şubat bu anayasanın ürünüdür. Toplandılar, toplandılar. Mini bir anayasa paketi dediler. Niye mini? Niye tam demokratik bir anayasa değil? Efendiler kendi menfaatleri ve kendi konumlarından vazgeçemiyorlar. Çünkü bu düzen, onların düzeni. Beylerin keyfi yerinde. Altta kalan, canı çıkan millet” dedi.
 
DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA DON BİÇMENİN ANLAMI YOK
Başkanlık sistemine de değinen Destici, “Biz bu sistemin değişmesini istiyoruz. Mevcut sistem doğru değil. Sonuçları ortada. Adı başkanlık olur, yarı başkanlık olur, parlamenter sistem olur. Bizim adıyla ilgili bir takıntımız yok. Biz içeriğini görmek istiyoruz. Türkiye’de kuvvetler ayrılığı prensibini hangi sistem yerli yerine oturtturacaksa, gelir dağılımında adaleti kim tesis edecekse, basın özgürlüğü hangi sistemde sağlanacaksa, kişi hak ve hürriyetleri hangi sistemde sağlanacaksa o sistem gelsin. Kimsenin buna karşı bir önyargı içerisinde olmaması lazım. Cumhuriyet bizim. Bizim atalarımız kurdu. Cumhuriyeti kuran iradeye saygılıyız. Ama Cumhuriyeti kuran iradenin koydukları da ayet değil. İlla Türkiye Cumhuriyeti ilelebet bununla yönetilir diye bir dayatmayı kimse bu millete yapamaz. Hangisi iyi ise  Türkiye’nin o sisteme geçme hakkı vardır. Bu tartışmaların sadece bir kişi, Cumhurbaşkanı üzerinden yapılmasını da doğru bulmuyoruz. Kişiler bugün vardır, yarın yoktur. Önemli olan devlettir. Hangi sistem bizi ileriye taşıyacaksa o sistemi Türkiye’nin kabul etmesi lazım. Bunları peşinen karşı çıkmak yada peşinen kabullenmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Teklif bir gelsin. Hep birlikte bir görelim. Ondan sonra fikirlerimizi net bir şekilde ifade ederiz. Şuanda doğmamış çocuğa don biçmenin anlamı yok. Türkiye’deki bütün siyasi partiler tüm tekliflere açık olmalı. ” ifadelerini kullandı.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.