banner480

Çizmelioğlu: Sayın Ataç vicdanen rahat mısınız?

İlçe Başkanı Hakan Çizmelioğlu, 'Tepebaşı Belediyesi'nin içler acısı hali her geçengün vatandaşa zulüm olmaya maalesef devam ediyor.' diyerek, belediyenin bu konuda hukuksuz işlem yaptığını söyledi.

Çizmelioğlu: Sayın Ataç vicdanen rahat mısınız?
19 Ağustos 2020 Çarşamba 12:47

Çizmelioğlu açıklamasına şöyle devam etti; “Tepebaşı Belediyenin personeline maaşlarını ödememesi ile ilgili haberler çıkmıştı. Konu ile ilgili belediye çalışanlarının isyanları bize kadar ulaştı ve bu konuda çağrı yapma ihtiyacı hasıl oldu. Pandemi sürecinde devletimiz ve hükümetimiz her türlü destek ve vatandaşların ihtiyaçlarına çözüm konusunda elinden geleni yaparken ve bir çok belediye binlerce kişiye hem hizmet hemde sosyal anlamda elini uzatırken, Tepebaşı Belediyesi pandemiyi evde geçirmeye devam ediyor, hiç bir yatırım, hiç bir masraf yapmadan süreci karantinada geçiriyor. Böyle bir zamanda Tepebaşı Belediyesi mevcut personelinin maaşını yarım ödemeyi kendine kar ettiğini düşünüyor. Devlet Memurları kanunu'nun "Aylığın Ödeme Zamanı ve esasları" başlıklı 164. maddesi "Memurların aylıkları her ayın başında peşin olarak ödenir" hükmünü,

5393 Sayılı Belediye Kanununun belediyelerde personel istihdamı ile ilgili usul ve esasları düzenleyen "Norm kadro ve personel istihdamı" başlıklı 49. maddesi ise "personelin her türlü alacakları zamanında ve öncelikle ödenir" hükmünü taşımaktadır.

Madde hükmündende anlaşılacağı üzere, kamu görevlilerinin aylık ve diğer özlük haklarının zamanında ve öncelikli olarak ödenmesi yasal bir zorunluluktur.

Bu yasal zorunluluğu hiçe sayan ve alın terinin bedelini ödemeyen Tepebaşı Belediyesindeki görevli, acaba kendi maaşı içinde aynı uygulamayı gerçekleştirdi mi? Hakkını arayan personele nasıl bir izihatta bulundu?

İlçe Belediyesi onlarca çalışanın ve ailelerinin sorumluluğu üzerindeyken, hiçbir zorunluluğa tabii olmadan İç Anadolu Belediyeler Birliğine yılda ödediği aidatlar ile 10 yılda 4 milyon TL bağışta bulunabiliyor. Bu kadar büyük bir meblağı hiç bir faydası olmayan bir derneğe yatırmaktansa mazlum işçilerin maaş ödemelerini gerçekleştirebilir ve hatta ilçemiz için yatırımlarda bulunabilir. Büyük bir çekinceyle bize başvuran ve aylardır özlük haklarını alamadıklarının yanında birde yarım maaş ile nasıl bir zorluk yaşadığını anlatan kardeşimizi dinlerken bizler hicap duyduk. Tepebaşı Belediyesi, Tepebaşı halkına uzak, hizmetten bir haber olduğu gibi kendi personelinide zorluk içinde bırakması kabullenilemez bir durumdur. Her zaman söylediğimiz gibi İlçe belediyesi yine bir yanlış, yine hukuksuzluk içerisindedir. Alın teriyle çalışan işçi ve memurlardan yaptığınız kesintilerle kimlere peşkeş çektiniz yada nerelere harcadınız bunun açıklamasını tüm kamuoyuyla paylaşmalısınız. Sayın Ataç, siz bu durumda vicdanen rahatmısınız yoksa sizde başkanı olduğunuz belediyeden tam maaşınızı alamadınız mı?”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.