CHP’Lİ SÜLLÜ: MESLEK ÖRGÜTLERİNE DARBE

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu ile bir araya gelerek kendine muhalif olarak gördüğü meslek örgütlerini işlevsiz kılmaya yönelik hazırlık yapan AKP’nin, tutumuna sert tepki gösterdi.

CHP’Lİ SÜLLÜ: MESLEK ÖRGÜTLERİNE DARBE
10 Mayıs 2020 Pazar 12:13

AKP’nin yönetime geldiği günden bu yana,TMMOB’nin kuruluşunu düzenleyen 6235 Sayılı Kanunu, 5 kez değiştirme girişiminde bulunduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü “Toplum vicdanının sesi olan, şehirde ve kırsalda rant uğruna çevre talanına karşı koyan, kent belleğini koruyan; toplumsal barış ve insan haklarınısavunan meslek örgütlerini,tek adam rejimine tehdit gören iktidar,yönetemediği ekonomik ve toplumsal sorunların üstünü örtmek için, yine gündem değiştirme peşinde” dedi.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ile yasa tasarısı hakkında, görüş alışverişinde bulunan Süllü, “salgın günlerinde ülke yangın yeriyken, AKP Genel Başkanı,bilimsel düşünceyi ülkenin geleceği için seferber eden meslek örgütlerine tahammülsüzlüğünü yeniden ortaya koymuştur” diyerek tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının,seçimlerini yandaşlarının kazanamadığı kurumları,sindirme ve işlevsiz kılma, anlayışından vazgeçemediğini söyledi.

Toplumsal Öncülük, Bilim ve Demokrasi Yok Edilemez

Süllü,“Meslek odaları yönetim kurullarının belirlenmesinde,üyelerinözgürce katıldığı demokratik seçimleri içlerine sindiremeyerek hazırladıklarıkanun teklifinde delege sayısının kısıtlanması, rant uğruna meslek örgütlerinin bilimsel yaklaşımlarını duymamak için, kuruluş amacı dışında faaliyette bulunmasını önlemeye yönelik düzenlemelerve ilgili bakanlıkların baskısı altına sokarak meslek örgütünün toplumsal öncülüğünüortadan kaldırmak istemeleri kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

AKP’nin demokrasiden bahsederek, hukuku yok sayıpmeslek örgütlerimizin köklü yapısını yok edecek, onları işlevsiz kılmaya yönelikyasa tasarısının, demokrasiyedarbe anlamına geldiğine vurgu yapan Süllü,“Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu zihniyete karşı,meslek örgütlerimizle dayanışma içinde halkın çıkarlarını korumaya, bilimi, özgürlükleri ve çoğulculuğu savunmaya korkusuzca devam edeceğiz.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.