CHP’li Çakırözer’den kanun teklifi: Toplu taşımada ÖTV ve KDV kaldırılsın! Belediyelere destek ödemesi yapılsın

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, toplu taşıma araçlarında kullanılan akaryakıttan alınan ÖTV ve KDV’nin kaldırılması ve toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz faydalanan 65 yaş üstü yurttaşlar için belediyelere gelir desteğinin verilmesi için TBMM’de kanun teklifi verdi.

CHP’li Çakırözer’den kanun teklifi: Toplu taşımada ÖTV ve KDV kaldırılsın! Belediyelere destek ödemesi yapılsın
13 Eylül 2023 Çarşamba 12:51

Çakırözer, “Akaryakıtta son yapılan zamlarla birlikte benzinin litre fiyatı 40 liraları aştı. Üç ayda yüzde 115 arttı. Art arda yapılan akaryakıt zamları önce toplu taşıma maliyetlerini, sonra da maalesef vatandaşların ulaşım masraflarını doğrudan ve  derinden etkiliyor. Her gün okula, işe, hastaneye giden milyonlarca insan ulaşım masraflarını karşılamakta güçlük çekiyor. Toplu taşıma maliyetlerini düşürebilirsek vatandaşın ulaşım masraflarındaki artışı da engelleyebiliriz. Bunun için öncelikle akaryakıtta ÖTV ve KDV’nin sıfırlanması gerekiyor. İkinci olarak belediyelerimizin toplu taşıma maliyetlerinin düşürülmesi için de belediyelere gelir destekleri sağlanabilir” dedi.

TOPLU TAŞIMADAKİ AKARYAKIT MALİYETLERİ TBMM’DE

Akaryakıtta art arda yapılan zamlar toplu taşımada maliyetleri arttırırken,  yerel yönetimlerin yurttaşlara ulaşım hizmetlerini eksiksiz götürmesini de giderek zorlaştırıyor. Aralık 2021’de 10 lira sınırını aşarak çift haneli rakamlara ulaşan akaryakıt fiyatları, sadece 21 ayda dörde katlandı. Son yapılan zamlarla birlikte benzinin litre fiyatı 40 lirayı aştı. 28 Mayıs seçimlerinden sonraki üç buçuk ayda motorindeki artış oranı yüzde 115 oldu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, akaryakıt zamlarını Meclis gündemine taşıyarak,  verdiği kanun teklifi ile toplu taşımada kullanılan akaryakıttan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi’nin (KDV) kaldırılmasını istedi. Çakırözer, verdiği teklifle engelli ve yaşlı vatandaşları ücretsiz olarak taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve özel deniz ulaşım aracı sahiplerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca yapılan aylık gelir desteği ödemelerinden belediyelerin de faydalandırılmasını istedi.

BELEDİYEYE, VATANDAŞA BÜYÜK YÜK

CHP’li Çakırözer, TBMM’de verdiği teklifle hem toplu taşımadaki maaliyetlerin azaltılmasını, hem de vatandaşların yaşayabileceği mağduriyetlerin giderilmesini amaçladığını belirtti.

Kanun tekliflerine ilişin değerlendirmelerde bulunan Çakırözer, “Seçimler bitti, iktidardakilerin vaatlerinin bedeli yüksek vergi ve zamlarla halkın sırtına yüklendi. Seçimin yapıldığı 14 Mayıs’ta benzinin litre fiyatı 19 TL’lerdeydi.  Bugün 40 lirayı geçti. Yakında 50 lira olacak. Sadece üç buçuk ayda yüzde 115 zam geldi akaryakıta. Bu durum her şeyde olduğu gibi toplu taşıma giderlerini da arttırıyor. Özellikle sınırlı kaynaklarıyla yurttaşlarımıza hizmet götürmeye çalışan belediyelerimizin giderleri üzerinde büyük yük oluşturuyor. Belediyeler üzerindeki akaryakıt maliyetinin yükünün azaltılmasının yolu toplu taşımada ÖTV ve KDV’yi kaldırmaktan geçiyor. Toplu taşımada kullanılan tramvayların elektrik maliyetinin düşürülmesi için de benzer bir düzenleme şart” dedi.

Engellilerin ve 65 yaş üzeri yurttaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalandığını anımsatan Çakırözer, “Belediyelerimiz bu hizmeti veriyor ama hükümetten hiç destek alamamıyor. Engelli ve yaşlı vatandaşları ücretsiz taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve özel deniz ulaşım aracı sahiplerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca aylık gelir desteği ödemesi yapılıyor. Ama hükümet  aynı destekten belediyeler ve onların iştiraklerine ait toplu taşıma araçlarını yararlandırmıyor. Bu sadece CHP’li belediyeler için değil AK Partili, MHP’li tüm belediyeler için büyük sıkıntı. Bu uygulamanın değiştirilmesi için de kanun teklifi verdik. Özel halk otobüslerine verilen desteğin aynısının belediyeler tarafından işletilen otobüsler tramvaylar ve diğer toplu taşıma araçları için de geçerli olması gerekir. Her iki konuda da gerekli kanuni düzenlemeler için kanun teklifimizi  TBMM’ye verdik. Meclis açılır açılmaz gündeme alınarak yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması vatandaşlarımızın sıkıntı çektikleri ulaşım masraflarının kontrol altında tutulabilmesi açısından hayati önem taşıyor. Tüm siyasi parti gruplarının bu kanun değişiklikleri için desteğini bekliyoruz” dedi.

KDV VE ÖTV KALDIRILSIN, BELEDİYELERE DE GELİR DESTEĞİ VERİLSİN

Çakırözer, TBMM’de verdiği kanun teklifinde 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapılarak toplu ulaşımda kullanılan akaryakıtta KDV ve ÖTV’nin kaldırılmasını isterken, 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda yapılan değişiklikle özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine 65 yaş üzeri yurttaşların ücretsiz ulaşımı için yapılan aylık gelir desteği ödemelerinin belediyelere de yapılmasını istedi.

Çakırözer, verdiği tekliflerin gerekçesinde de şunları sıraladı:

“Belediyeler sınırlı kaynaklarıyla halka ilk elden hizmet vermeye, ihtiyaçları karşılamaya ve sorunlara çözüm bulmaya çalışırken getirilen ek vergiler belediye giderleri üzerinde büyük yük oluşturmaktadır. Toplu taşımada kullanılan akaryakıttan ÖTV ve KDV’nin kaldırılması ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın ücretsiz taşınması için özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteği ödemesinin belediyelerimiz bünyesinde kullanılan toplu taşıma araçlarına da sağlanması bu maaliyetleri biraz olsun  hafifletecektir.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.