CHP’Lİ 47 VEKİLDEN ORTAK TÜZÜK AÇIKLAMASI

CHP'nin Cuma günü yapılacak Tüzük Kurultayına geri sayım sürerken, 47 milletvekili bir deklerasyon yayınlayarak, ", "Demokratik bir CHP'nin var olmasının ön şartı da ‘sözün ve kararın' üyenin olduğu bir tüzüktür. Biz bu bildiride imzası olan milletvekilleri ve PM üyeleri olarak bu çerçevede, örgütümüzün sesi olmaya, demokratik tüzük, demokratik CHP, demokratik Türkiye mücadelesini vermeye devam edeceğiz" denildi. İmzası olan 47 vekil arasında Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer de var.

CHP’Lİ 47 VEKİLDEN ORTAK TÜZÜK AÇIKLAMASI
06 Mart 2018 Salı 22:56

47 Milletvekilinin imzasıyla yapılan açıklamada, “Maalesef Tüzük Kurultayı’na giderken süreç de önerilen taslak da ülkemizin demokrasi mücadelesinin ihtiyaç duyduğu adımları da örgütümüzün demokratikleşme beklentilerini de dikkate almamıştır” eleştirisine yer verildi.

Açıklamada şu çağrıda bulunuldu:

BU PARTİ HEPİMİZİN: Cumhuriyet Halk Partisi, kendisine oy veren milyonların ve üyelerinin partisidir, tüm Türkiye’nin umududur. Partinin tüzüğü de dahil olmak üzere, bütün temel karar süreçlerinde etkin olmak, parti üyelerimizin sorumluluğu ve demokratik hakkıdır. Değerli üyelerimiz ve örgütümüz,Bu parti hepimizin! Bu partiye ve onun demokrasi geleneğine sahip çıkma sorumluluğu da hepimize ait.

ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ: Biz Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri, sizlerin temsilcileri olarak üyesine ve örgütüne inanmayan, onun iradesini yadsıyan bir anlayışın partimize dayatılmasına asla izin vermeyeceğiz. Tüzüğümüzün demokratik bir şekilde oluşması için mücadele vermek, Cumhuriyet Halk Partililer’in iradesine ve söz hakkına sahip çıkmak konusunda kararlıyız.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN 7 TALEP

Bu çerçevede, demokratik bir Türkiye için ihtiyaç duyulan demokratik CHP’nin demokratik tüzüğünün aşağıdaki ilkelere dayandırılması gerekliliğini tüm üyelerimizle, örgütümüzle ve parti yetkililerimizle paylaşıyoruz:

1. Partinin asıl sahibinin üyeleri olduğu gerçeği ışığında, üyeleri arasında ayrım yapmaksızın tüzüğün tüm üyelerimizin hak ve hukukunu mutlaka koruması sağlanmalıdır.

2. Tüzük değişikliği ile üyelerimiz partinin her düzeyde adaylarını belirleme konusunda söz sahibi kılınmalıdır.

3. Partimizin yürütme organı olan Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) tamamı örgüt iradesinin yansıması olan ve partinin Kurultaydan sonraki en yüksek karar organı olan Parti Meclisi tarafından seçilmelidir.

4. Üyelerimizin ve örgütümüzün Parti Meclisi’nde gerçek ve etkin temsilini sağlamak için Parti Meclisi üye sayısı 80’e çıkartılmalı; il Başkanlarımız veya il kongrelerinden seçilerek gelecek örgüt temsilcilerinin Parti Meclisi’ne doğal üye olarak katılması ile bütün il örgütlerimizin temsilde adalet ilkesi doğrultusunda Partimizin karar organında söz sahibi olması sağlanmalıdır.

5. Partimizin adayları, Siyasi Partiler Yasası’nın yüzde 5 kontenjan sınırlaması dışında, genel ve yerel seçimlerde üyelerin katılımıyla gerçekleşecek önseçimle belirlenmelidir.

6. Kadınların ve gençlerin siyasette etkin temsili ve katılımını sağlayacak ilerici düzenlemeler yapılmalı, gençlik kotası yaş sınırı 30 olarak kalmalıdır.

7. Kurultayımız yalnızca Parti Meclisi ve Genel Başkan seçimine indirgenmemeli; partimizin programının, siyasetinin belirlendiği en yüksek organ olarak işletilmelidir.

DAVET EDİYORUZ: Tüzük Kurultayı sürecinde, partililerimize dayatılan, üyelerimizi ve örgütümüzü hiçe sayan anti-demokratik anlayışa karşı biz Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak üyelerimizi, örgütlerimizi, parti emekçilerini, yani partimizin asıl sahiplerini partimizin kuruluş felsefesinden ve tarihsel köklerinden koparılmasına izin vermeden, tüm tarihsel birikimine, demokratik geleneğine ve kendi söz haklarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

DEMOKRATİK CHP: Unutulmamalıdır ki; Demokratik bir Türkiye’yi var etmek için tek yol demokratik bir CHP’dir. Demokratik bir CHP’nin var olmasının ön şartı da “sözün ve kararın” üyenin olduğu bir tüzüktür. Biz bu bildiride imzası olan milletvekilleri ve PM üyeleri olarak bu çerçevede, örgütümüzün sesi olmaya, DEMOKRATİK TÜZÜK, DEMOKRATİK CHP, DEMOKRATİK TÜRKİYE mücadelesini vermeye devam edeceğiz.

İMZASI OLAN MİLLETVEKİLLERİ

1-Yakup AKKAYA-İstanbul Milletvekili

 

2-Mustafa Ali BALBAY-İzmir Milletvekili

 

3-Metin Lütfi BAYDAR-Aydın Milletvekili

 

4-Tacettin BAYIR-İzmir Milletvekili

 

5-Bülent Yener BEKTAŞOĞLU-Giresun Milletvekili

 

6-Tur YILDIZ BİÇER-Manisa Milletvekili

 

7-Erdin BİRCAN-Edirne Milletvekili

 

8-Mustafa Hüsnü BOZKURT-Konya Milletvekili

 

9-Selin SAYEK BÖKE-İzmir Milletvekili

 

10-İlhan CİHANER-İstanbul Milletvekili

 

11-Hüseyin ÇAMAK-Mersin Milletvekili

 

12-Dursun ÇİÇEK-İstanbul Milletvekili

 

13-Mevlüt DUDU-Hatay Milletvekili

 

14-Eren ERDEM-İstanbul Milletvekili

 

15-Gürsel EROL-Tunceli Milletvekili

 

16-Vecdi GÜNDOĞDU-Kırklareli Milletvekili

 

17-Namık HAVUTÇA-Balıkesir Milletvekili

18-Muharrem İNCE-Yalova Milletvekili

 

19-Ceyhun İRGİL-Bursa Milletvekili

 

20-Niyazi Nefi KARA-Antalya Milletvekili

 

21-Nurhayat ALTACA KAYIŞOĞLU-Bursa Milletvekili

 

22-Devrim KÖK-Antalya Milletvekili

 

23-Emre KÖPRÜLÜ-Tekirdağ Milletvekili

 

24-Serdal KUYUCUOĞLU-Mersin Milletvekili

 

25-Mazlum NURLU-Manisa Milletvekili

 

26-Bülent ÖZ-Çanakkale Milletvekili

 

27-Tanju ÖZCAN-Bolu Milletvekili

 

28-Ali ÖZCAN-İstanbul Milletvekili

 

29-Haluk PEKŞEN-Trabzon Milletvekili

 

30-Durmuş Fikri SAĞLAR-Mersin Milletvekili

 

31-Orhan SARIBAL-Bursa Milletvekili

 

32-Atila SERTEL-İzmir Milletvekili

 

33-Ali ŞEKER-İstanbul Milletvekili

 

34-Mustafa TUNCER-Amasya Milletvekili

 

35-Şerafettin TURPÇU-Zonguldak Milletvekili

 

36-Mehmet TÜM-Balıkesir Milletvekili

 

37-Elif DOĞAN TÜRKMEN-Adana Milletvekili

 

38-Yaşar TÜZÜN-Bilecik Milletvekili

 

39-Gaye USLUER-Eskişehir Milletvekili

 

40-Aydın USLUPEHLİVAN-Adana Milletvekili

 

41-Akın ÜSTÜNDAĞ-Muğla Milletvekili

 

42-Muhammet Rıza YALÇINKAYA-Bartın Milletvekili

 

43-Özkan YALIM-Uşak Milletvekili

 

44-Necati YILMAZ-Ankara Milletvekili

 

45-Ali YİĞİT-İzmir Milletvekili

 

46-Candan YÜCEER-Tekirdağ Milletvekili

 

47-Kemal ZEYBEK-Samsun Milletvekili

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.