CHP'Lİ VEKİLLERDEN ÖĞRENCİLERE DAĞITILAN KİTABA SERT TEPKİ

CHP’li Usluer Eskişehir'in merkez ilçesi Tepebaşı'nda ilkokul 3. sınıf öğrencilerine içinde skandal ifadeler yer alan ‘Peygamberimizden Dini Hikayeler' adlı kitabın okul müdürleri tarafından öğrencilere dağıtılmasına sert tepki gösterdi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Usluer, “Çocuklarımızı tatilde bile rahat bırakmıyor bu zihniyet!” dedi.

CHP'Lİ VEKİLLERDEN ÖĞRENCİLERE DAĞITILAN KİTABA SERT TEPKİ
18 Ocak 2018 Perşembe 12:48

CHP PM Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, daha önce Ordu’da dağıtılan ve tepki gören bu kitabın Eskişehir’de de dağıtılmasının büyük bir skandal olduğunu dile getirdi. Usluer, “ Biz çocuklarımızın başına gelen cinsel taciz olaylarının sonunu getirmek için araştırma önergeleri verdiğimizde reddeden AKP zihniyetini algılamak gerçekten zor. Konuyu Sayın Bakan İsmet Yılmaz’a sordum. Bunu MEB onayı ile dağıttıklarına inanmak istemiyorum. Çok iyi biliyorum ki Sayın Bakan bu tür hikayeleri kendi çocuklarına ya da torunlarına asla okutmaz. Bu yüzden vatandaşın evlatlarına da böyle hastalıklı hikayeler okutulmasına tepki gösterecektir. Körpecik beyinlere zerk edilmek istenen bu sapkın fikirler ve bu fikirlerin sahipleri soruşturulmalıdır. Bu kimseler bu hikayeleri yazmak için gerekli eğitimleri almışlar mıdır? Elbette ki hayır! Evlatlarımız 15 gün tatil yapacaklar ya o süre içinde nasıl zehirleriz diye düşünüp bu yolu bulanlar; çocuklarımızdan elleriniz çekin!

HER OKULA BİR VELİ

Benim de yakından takip ettiğim Bilimsel Laik Eğitim Hareketi çok güzel bir adım attı ve velilerin okullarda daha çok söz sahibi olmaları için “Her Okula Bir Veli” kampanyası başlattı. Bu kitabın dağıtıldığı okulu tespit ettik eve ama ya bilmediğimiz başka okullarda da türevleri varsa? Bu yüzden gerçekten velilerin okul aile birliklerinde yer almaları ve bu tür durumları dikkatle izlemeleri gerek! Bunu çok önemsiyorum! Bu zihniyet en temelden başlayıp zehrini akıtıyor. En temel dediğimiz yer okullardır. Okullarımızı sahipsiz bırakmayalım. Çocuklarımızın üstüne titriyoruz, okullara emanet ediyoruz sonra böyle korkunç şeylerle karşılaşıyoruz! İnanın olan bitene artık tahammül kalmadı. Kaygımız gün geçtikçe artıyor. Bu kaygıyı sonlandırmak bizim elimizde. Velilere sesleniyorum; okullardan çıkmayın! Çocuğunuz ne okuyor? Ne yiyor? Ne içiyor? Nasıl oyunlar oynuyor? Her şeyi bilmek zorundasınız çünkü artık eskisi gibi “Eti senin kemiği benim” dediğimiz dönemler bitti. Evlatlarımızın üstünden oyunlar oynanmaya çalışılıyor! Buna müsaade etmeyeceğiz!

Kitapta iki kuzen arasında paraya dayalı cinsel ilişki örneği bulunmasını açıklayabilecek bir tek yetkili olabileceğini sanmıyorum. Soru önergesi verdim ve yine iyi niyetle diyorum ki Bakanlık konuya el atıp bu skandalı durduracaktır! Buna seyirci kalması ihtimalini düşünmek dahi istemiyorum.

CEMAL OKAN YÜKSEL DE KONUYU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, Eskişehir’de ilkokul öğrencilerine dağıtılan ve içeriğinde ‘iki kuzen arasında paraya dayalı cinsel ilişki’ örneği barındıran hikaye kitabını TBMM gündemine taşıdı.

Daha önce Türkiye'nin çeşitli illerinde, ilkokul çocuklarına dağıtıldığı öne sürülen Mürşide Uysal'ın “Peygamberimizden Dini Hikayeler” adlı öykü kitabının Eskişehir’de de dağıtıldığı ortaya çıktı. Hikaye kitabında, Allah korkusunun iki kuzen arasında para karşılığı cinsel ilişki ile anlatılması tepki topladı. Bu haberi sosyal medya hesaplarından paylaşıp tepki gösteren CHP’li Cemal Okan Yüksel, konuyu ivedilikle meclis gündemine taşıdı.

Olayın toplum vicdanında büyük yankı uyandırdığını söyleyen Milletvekili Yüksel; “Kitabın küçücük çocuklara dağıtılmasına sessiz kalıp göz yuman tüm yöneticiler, bu ayıbın ortaklarıdır” dedi ve ekledi: “Allah sevgisini, güzel ahlakı, sevgiyi, kardeşliği, birlikteliği, yardımı, dayanışmayı ve barış içinde yaşamayı öğrenmeye muhtaç çocuklarımızı bu karanlık ellere teslim edenler Türkiye'nin aydınlık yarınlarının en büyük düşmanındır. Bu skandal hikayeye göz yummak, tam anlamıyla; Ensar kafasının bir tezahürüdür.”

CHP’li Yüksel yazılı soru önergesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na şöyle seslendi: “Seçim bölgem Eskişehir’de ve birçok ilde de ilkokul öğrencilerine dağıtılan Mürşide Uysal'ın “Peygamberimizden Dini Hikâyeler” adlı öykü kitabında skandal bir hikâyeye yer verilmiştir. Kitapta, ilkokul çağındaki çocuklara iki kuzen arasında paraya dayalı cinsel ilişki örneği anlatılmaktadır. Bu içeriklere sahip kitapların okullarda dağıtılması en hafif tabiriyle rezalettir. Henüz ilkokul çağındaki gencecik beyinlere dağıtılan bu kitaplarla taciz ve tecavüz meşrulaştırılmaktadır.”

Skandalı Meclis gündemine taşıyan CHP’li Milletvekili, Milli Eğitim Bakanlığı’na şu soruları yöneltti:

1) Kitabın basımı ve dağıtımıyla ilgili bakanlığınızdan herhangi bir izin alınmış mıdır?

2) Peygamberimizden Dini Hikâyeler adlı öykü kitabının dağıtılmasına kim ya da kimler göz yummuştur?

3) Söz konusu kitap denetlenmiş midir? Denetlenmişse kitapta yer alan skandal öykü neden gözden kaçmıştır?

4) Sorumlular hakkında adli ya da idari herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa gerekçesi nedir?

5) Öykü kitabı Eskişehir’de hangi okullara dağıtılmıştır? Bu kitabın toplatılması düşünülmekte midir?

6) Peygamberimizden Dini Hikâyeler adlı kitap Türkiye’de hangi illere dağıtılmıştır?

7) Kitabın basımı ve dağıtımı için Bakanlığınız tarafından herhangi bir ücret ödenmiş midir?

8) Aynı yayınevi tarafından okullara dağıtılmak üzere basılan başka kitap var mıdır? Bu kitaplar hangileridir?

9) 6-10 yaşındaki çocuklar için hazırlanan bu kabul edilemez içerikli kitapla ilgili yarışma düzenleneceği iddiası doğru mudur?

Çakırözer: “Kitabı basanlar ve dağıtanlara ilişkin işlem yapacak mısınız”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer içinde skandal ifadelerin yer aldığı ‘Peygamberimizden Dini Hikayeler' adlı kitabın okullarda dağıtılmasını Meclis gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde Çakırözer, “ Cinsel istismarı normal gören bu kitabın okullarda dağıtımına, bu rezilliğe nasıl izin verdiniz? Çocuklarımızın geleceği, ruh sağlığı için büyük tehlike saçan bu kitabı yazanlar, basımını onaylayanlar ve dağıtımını yapanlar hakkında inceleme ve soruşturma başlatacak mısınız?” diye sordu.

CHP’li Çakırözer Eskişehir'in merkez ilçesi Tepebaşı'nda ilkokul 3. sınıf öğrencilerine dağıtılan ‘Peygamberimizden Dini Hikayeler' adlı kitabı ve kitabın 58 ve 59. sayfalarında yer alan hikâyenin bir bölümünde yer alan, "Amcamın güzel bir kızı vardı. Onu herkesten çok seviyordum. Ona yaklaşmak istedim. Ama bana yüz vermedi. Bir süre sonra kıtlık oldu. Amcamın kızı bana geldi. Açlık ve yoksulluk içinde olduklarını söyledi ve benden yardım istedi. Ona, kendisini bana teslim etmesi karşılığında yüz yirmi altın verdim. Kabul etmek zorunda kaldı” ifadelerini Meclis gündemine taşıdı. Çakırözer, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

NASIL İZİN VERDİNİZ?

Kitabın basımı yapılmadan önce herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığına dikkat çeken Çakırözer, “ Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından ilkokul öğrencilerine dağıtılan ve içerisinde ‘cinsel istismar’ içerikli hikayenin yer aldığı bu kitapla ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu kitabın yazılmasına ve basımının yapılmasına nasıl izin verilmiştir? Bu kitabın okullarda dağıtımı kimlerin bilgisi dahilinde ve talimatı ile gerçekleşmiştir?” diye sordu.

ÇOÇUKLARIN EĞİTİMİ TARİKATLARA MI BIRAKILIYOR?

Kitabın daha öncede farklı illerde farklı okullarda bahsi geçen dernek tarafından dağıtımının yapıldığını hatırlatan Çakırözer, “Okullarımızda eğitim, çocuklarımızın ruh sağlığı Bakanlığınızın izniyle tarikat, vakıf ve derneklere mi bırakılmak isteniyor” dedi.

HUKUKİ BİR SÜREÇ BAŞLATILDI MI?

Bakanlık tarafından benzer yayınlar ile ilgili herhangi bir toplatma, yasaklama yapılıp yapılmadığını soran Çakırözer’in yanıtlanmasını istediği sorular şöyle; “Çocukların ruh sağlığını olumsuz etkileyecek içeriğin önüne geçilmesini ve bunun için önlemlerin alınması hususunda ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bakanlığınız benzer skandal yayınlar ile ilgili herhangi bir toplatma, yasaklama yapmış mıdır? Hukuki bir süreç başlatmış mıdır? Başlatmış ise hangi sonuçlara ulaşılmıştır?”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.