Bu proje mali yük olmaktan ileriye gidemeyecektir

URAYSİM ile ilgili yaşanan gelişmeleri üzülerek takip ettiklerini belirten Saadet Partisi Eskişehir İl Ekonomik İşler Başkanı Ramazan Kocaoğlu, “Projenin yürütmesinin durdurulması istemiyle mahkemeye verenlerin gerekçesi tarım alanları iken bizim eleştirimizin gerekçesini tarım alanları ile sınırlamıyoruz. Her yıl bütçesi fazla veren faizini sıfırlamış, kendi milli yerli yüksek hızlı trenini yapan ülkeler dahi böyle bir test merkezi kurmazken biz üretemediğimiz raylı sistem araçlarının testlerini nasıl yapacağız. AKP hükümeti her zaman olduğu gibi parayı yine betona gömüp idari binaları yapıp çürümeye terk etmiştir. Bahsedilen demiryolu yatırımları gerçekleştirilmeden URAYSİM Projesi ve yapılan idari binalar nasıl işlevsellik kazanacaktır?” dedi.

Bu proje mali yük olmaktan ileriye gidemeyecektir
04 Mart 2021 Perşembe 14:00

İl Binasında açıklamalarda bulunan Kocaoğlu, “Bilindiği üzere 2009 yılından beri ülke gündeminde olan URAYSİM ( Ulusal Raylı Sistemler Test Ve Araştırma Merkezi Projesi) ile alakalı gündemdeki gelişmeleri üzülerek takip ediyoruz.

Saadet Partisi olarak milli ve yerli olan bütün projelere sonuna kadar destek veriyoruz. Çünkü ülke ekonomisinin ancak bu şekilde ayağa kalkabileceğine inanıyoruz. Ancak geldiğimiz nokta itibari ile AKP hükümetinin 10 bin km yüksek hızlı tren yolu, 4 bin km konvansiyonel hat olmak üzere toplam 25940 km demiryolu hayali ve buna mukabil 180 adet yüksek hızlı tren seti, 300 adet lokomotif, 120 adet Elektrikli lokomotif EMU, 24 adet Dizel lokomotif DMU, 8000 adet vagon ile birlikte en az %51yerli ve milli metrolarımız, tramvaylarımız, hafif metrolarımız, monoraylarımız ,hızlı tren setlerimiz ve hatta manyetik ve yatar gövdeli trenlerimiz olacaktı. Ve bu kadar demiryolu atılımına paralel olarak URAYSİM projesi yapılacaktı. Maalesef bunların büyük bir çoğunluğu hala başlamamışken, başlayan projelerin de 2023 yılı hedeflerine yetişmesinin mümkün olmayacağı aşikardır. Tıpkı yerli otomobilimiz ve yerli uçağımız gibi az önce bahsettiğimiz demiryolu atılımlarının da yetişmesi maalesef imkansızdır. 2023 yılının gelmeyeceğini zannettiler ama ona da 2 yıl kaldı.” dedi.

MALİ YÜK GETİRECEK

Projeye sadece tarımsal alanlar ile ilgili olarak yaklaşmadıklarını belirten Kocaoğlu, "Projenin yürütmesinin durdurulması istemiyle mahkemeye verenlerin gerekçesi tarım alanları iken bizim eleştirimizin gerekçesini tarım alanları ile sınırlamıyoruz. Belirttiğimiz projeler gerçekten hayata geçmeden bu proje mali yük olmaktan ileriye gidemeyecektir. AKP hükümeti her zaman olduğu gibi parayı yine betona gömüp idari binaları yapıp çürümeye terk etmiştir. Bahsedilen demiryolu yatırımları gerçekleştirilmeden URAYSİM Projesi ve yapılan idari binalar nasıl işlevsellik kazanacaktır?

Her yıl bütçesi fazla veren faizini sıfırlamış, kendi milli yerli yüksek hızlı trenini yapan ülkeler dahi böyle bir test merkezi kurmazken, biz üretemediğimiz raylı sistem araçlarının testlerini nasıl yapacağız.

Eskişehir'de yaşayıp da demiryolunun ekmeğini yemeyen insan çok azdır. Bütün Eskişehirli'ler gibi bizde şehrimizin kalkınmasını, özellikle demiryolunun yerli ve milli olarak ilerlemesini canı gönülden istiyoruz. Ancak, insanlara hayal satanlara yolun sonu gözüktü. Vefatının 10. yıldönümünde rahmetli Erbakan Hocamızı bir kez daha yad ederek O'nun dediği gibi Önce ağır sanayi hamleleri ile milli ve yerli kalkınma için gerekli atılımlar en kısa zamanda gerçekleştirilmeli her türlü israftan kaçınılmalıdır. Akabinde URAYSİM gibi projeler hayata hızla geçirilmelidir." diye konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.