ARTIK ADİL VE RASYONEL OLUN!

2019 yılının ilk Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantısına katılan AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay toplantı hakkında konuştu. G

ARTIK ADİL VE RASYONEL OLUN!
25 Ocak 2019 Cuma 12:20

2019 yılının ilk Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantısına katılan AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay toplantı hakkında konuştu. Günay, “Her zaman olduğu gibi çok yoğun bir gündem vardı. Burada sadece parlamento toplantılarımız değil aynı zamanda üyesi olduğumuz komite ve siyasi grup toplantılarımız da oluyor. Bu yıl iki komitede görevim var, ‘siyasi işler ve demokrasi’ ve sosyal işler, sağlık ve sürdürülebilir kalkınma’, epey yoğun bir tempo yaşadım. Normal gündem programı içinde bir sorun yaşamıyoruz, delegasyon olarak hazırlanarak geliyoruz. Ancak Türkiye karşıtı şer odakları AKPM’de de bir araya geliyor ve her fırsatı Türkiye aleyhine kullanmaya çalışıyorlar. Türk Delegasyonu olarak buna izin vermeyiz, vermiyoruz. Örneğin, genel kurulda ‘İnternet Yönetimi ve İnsan Hakları’ ve ‘Propaganda ve yanıltıcı haber kapsamında kamu medya hizmetleri’ konusunda konuşma yaptım. Her iki konuda da Türkiye’ye karşı yapılan çok haksız eleştiriler vardı, hepsine örneklerle cevap verdim” şeklinde açıklamada bulundu.

SALDIRILARA MİSLİYLE KARŞILIK VERİYORUZ
Türkiye’de terör örgütleriyle ilişkileri sebebiyle tutuklu çeşitli meslek gruplarından kişilerin kullanılarak, ülkemize haksız ithamlarda ve saldırılarda bulunulduğunun altını çizen Prof. Dr. Günay, “Acil Görüşme diye oturum yapılır ve burada önceden gündem içinde belirlenmeyen acil konular Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi tarafından Genel Kurul’da görüşülmek üzere gönderilir. ‘Türkiye’deki muhalefet siyasetçilerinin kötüleşen durumu’ diye bir başlık altında terör örgütü PKK ile olan ilgileri ve destekleri nedeni ile tutuklu olan siyasetçileri gündeme taşımaya çalıştılar. Tabii Konseyde bazı akıl hocaları ve sözcüleri var ki, bunların kimler olduğunu herkes biliyor, onlar organize ediyor. Ülkemize saldırmak için fırsat arıyorlar. Ancak Delegasyon olarak her saldırıya misli ile karşılık veriyoruz, üstelik bilgi ve belgeye dayalı olarak. Raporda, Mayıs 2016 yılında milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunu HDP’ ye karşı yapılmış bir düzenleme olduğunu iddia etmişler. Ancak bu düzenlemenin parlamentodaki üç partinin ortak kararı ve desteği ile olduğuna dair hiçbir bilgi yok. Dokunulmazlıkları kalkan 154 milletvekilin partilere göre dağılımlarını verdim. Delegasyon Başkanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç çok net bir konuşma yaptı ve dünya tarafından terör örgütü kabul esilen PKK’ya terör örgütüdür diyebiliyorlar mı, HDP’ki vekiller burada, bu önergeyi veren TinyCox, hadi herkesin huzurunda söylesinler diye çağrıda bulundu.” Şeklinde konuştu.

ARTIK ADİL VE RASYONEL OLUN!
“AKPM’nin Türkiye’ye karşı yanlı tavrını kınadım. Sürekli Türkiye gündeme getiriliyor. Kimse İspanya ve Katalonya arasındaki gerilimi, 12 Katalonya liderlerine 25 yıl hapis cezası verilmesini, bazı siyasetçilerin ülkelerine gidemediğini, daha 16 Ocak 2019 tarihinde görevden alınan belediye başkanlarını konuşmuyor. Herkes Türkiye’deki tutuklu gazetecileri konuşuyor ama hangi suçu işledikleri için tutuklandıklarını konuşmuyor. Kimse Myanmar'da yaşanan soykırım hakkında program yaparken tutuklanan iki Reuters muhabirini konuşmuyor; kimse Alman karikatürist Dieter Hanitzsch’in Netanyahuçizimi sonrası 2018 Mayıs ayında işten çıkarıldığını konuşmuyor; kimse İsrail hakkında tartışmalı bir yorum yaptığı için Marc Lamont Hill’in CNN tarafından sözleşmesine son verildiğini konuşmuyor. Kimse Gazeteci Kaşıkçı’ nın Suudi Konsolosluğundaki katliamını konuşmuyor. Kimse birçok batı liderleri, siyasetçileri ve diplomatlarının bu trajik suç karşısındaki suskunluğunu koruyor ve konuşmuyor. Lütfen adil ve rasyonel olalım!”

AVRUPA IRKÇILIĞIN GÖLGESİNDE 
Avrupa’da ırkçılık boyutuna gelmiş bir aşırı milliyetçilik dalgasının etkisinde olduğunu ve Konseyde de siyasi iklim tamamen değiştiğini belirten Prof. Dr. Günay,“Irkçılık akımı esas Avrupa için tehdit. Avrupa Konseyi olarak kamu düzeni ve güvenliği ile ifade özgürlüğü ve medyayı koruma arasında uygun dengeyi bulmalıyız, terör örgütlerini desteklememeliyiz” şeklinde konuştu.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.