YEŞİLTEPE İÇİN AK PARTİLİLERİ GÖREVE DAVET EDEN ATAÇ’A, ÜNLÜ’DEN YANIT

Yeşiltepe için AK Partilileri göreve davet eden Ataç’a, Ünlü’den yanıt; “Belediyeler bir kenarda duracak, belediye meclisi oturup plan ve proje hazırlayacak. Böyle bir bir şey olur mu?”

YEŞİLTEPE İÇİN AK PARTİLİLERİ GÖREVE DAVET EDEN ATAÇ’A, ÜNLÜ’DEN YANIT
24 Ocak 2018 Çarşamba 12:45

AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, Soner Uçak’ın sorularını yanıtladı.

Yeşiltepe son günlerde gündemden düşmüyor. Buradaki imar meselesi nedir? Nasıl çözülmelidir?

Mesele sadece Yeşiltepe değil. Kentin birçok mahallesinde imar sorunları var. Yeşiltepe’de, Fevzi Çakmak’ta, Şarhöyük’te, Huzur’da, Erenköy’de, şehrin tümünde imar sorunları var. Birçok mahalle müttehitlerin eliyle dönüştürüldü.  Belediyeler hiçbir şekilde dahil olmadı buna. Bizim belediyeler maalesef günlerini eğlence ile vatandaşların gerçek meselelerini çözmeyen meselelerle uğraşarak geçirdi.  Ama artık gün temel meselelerin çözümüne geldi. Vatandaşlar bu sorunlarla ilgili çözüm bekliyor. Belediyeler 20 yıl içerisinde bu sorunlarla ilgili bir arpa boyu yol almamış. ‘20 yıl içerisinde belediye şu mahallede bir dönüşüm yaptı’ diyebilir miyiz? Diyemeyiz. 2019 seçimleri yaklaşıyor, dolayısıyla bir atraksiyon, bir hamle yapma çabasındalar. 2019 seçimlerini acaba bu atraksiyonla geçiştirebilir miyiz hamlesi var. Yeşiltepe’de de aynı Gündoğdu’nun karşısında da aynı. 

ESKİŞEHİR’DE BUNLAR İÇİN DENİZ BİTTİ

Büyükşehir Belediyesi’nin Gündoğdu projesi var. Maket olarak. Gerçek Gündoğdu mahallesinden bahsetmiyoruz. Gündoğdu Mahallesi’nin karşısından bahsediyoruz. Sadece bir göz boyama ile ‘orada bir hamle yapar mıyız, bu hamleye karşılık 2019 seçimlerini kurtara bilir miyiz’ diyorlar ama artık deniz bitti. Eskişehir’de bunlar için deniz bitti. Sona geldiler. Bunların imarla ilgili güç isteyen, irade isteyen bu sorunlarla baş etmeleri mümkün değil. Kendilerinin bu gibi büyük işler yapma düşünceleri, yetenekleri ve güçleri yok.  Onlar sadece senfoni, tiyatro, eğlence, kültür, süsleme püsleme, makyaj eyvallah… Bunları yapıyorlar. Bunları herkes yapabilir. Bunları yapmak için büyük meziyetlere sahip olmaya gerek yok.  Dönüşümle ilgili sorunları çözmek için bir irade, bir güç, bir dirayet lazım… Bu dirayet, belediyelerde yok. Belediyelerde bu dirayet, bu güç birliği olmuş olsaydı 20 yıl içerisinde bana bir tane mahalle gösterebilirdiniz; ‘Şu mahallede bir dönüşüm gerçekleşti. Diğer mahallelere de bu mahalleyi örnek göstererek dönüşümü gerçekleştirebiliriz’ diye.  Bir tane mahalle dönüştürülmemiş bu zamana kadar. 20 yıl geçti. 20 yılda ne yaptık biz? Hiçbir şey yapmadık. O yüzden şimdi mi dönüştürecekler? Hayır. Yapılan hamle sadece insanları kandırmak ve göz boyamaktır. Ortada plan, proje hiçbir şey yok.

DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ ÇÖZÜMLERİMİZ HAZIR

Bizim şehirde söylediğimiz tüm sorunlarla ilgili çözümlerimiz, planlarımız, projelerimiz hepsi var. Bunlar çok zor şeyler de değil. Yeşiltepe’nin dönüşümü de, Fevzi Çakmak’ın dönüşümü de, Şarhöyük’ünde Huzur’unda, Erenköyü’nde diğer tüm mahallerin bütün sorunlarıyla ilgili bizde çözüm var.  20 yılda bu işleri çözmemiş arkadaşlar. Belediye Meclisleri’nde çoğunlukta olduğu dönemlerde var.  20 yılda çözmeyen, 15 yılda çözmeyen belediye başkanları bundan sonra mı çözecek?  Çözemeyecek. Çözüm nedir? Çözüm AK Parti iktidarının döneminde, AK Partili belediyelerin göreve gelip şehirdeki bu meseleleri çözüp çok daha rahat, müreffeh, yaşanabilir bir şehrin ortaya çıkmasıdır. 

BELEDİYE MECLİSİ Mİ YÖNETİYOR BELEDİYEYİ

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, katıldığı bir televizyon programında sizeBüyükşehir’de çoğunlukları var. Getirsinler önergelerini versinler, geçirsinler. Niye saklandılar? Niye yoklar ortada” diye seslendi…

Ben belediye başkanı değilim. Belediye Meclisi plan, proje mi hazırlayacak? Belediye Meclisi oturup bununla ilgili bir dönüşüm mü hazırlayacak? Belediye Meclisi nedir? Belediye yapacağı işi hazırlar, planını hazırlar, projesini hazırlar belediye meclisine sunar. Belediye Meclisi de uygun mudur, değil midir buna bakar ve buna göre onay verir ya da vermez. Belediyeler bir kenarda duracak,  belediye meclisi oturup plan ve proje hazırlayacak ‘al benim plan ve projem bu mu’ diyecek. Böyle bir şey olabilir mi? Bu arkadaşlar hem belediye başkanı hem değil. İşlerine geldiği zaman bu şehir de belediye başkanı, işlerine gelmediği zaman meclis çoğunluğu. Meclis çoğunlu belediye midir? Buranın belediye başkanı var. Buranın imar müdürlüğü, fen işleri müdürlüğü diğer bütün müdürlükler belediye meclisine mi bağlı… Belediye Meclisi mi yönetiyor belediyeyi?

HER MAHALLEDE HANGİ SORUN VAR HEPSİNİ BİLİYORUZ

Bizim planlarımız, projelerimiz hazır. Her mahallede, her sokakta hangi sorun var hepsini biliyoruz. Bu sorunlarla ilgili çözümlerimiz de var. Zamanı geldiğinde, adaylarımız çıktığında bu sorunlarla ilgili projelerimiz ortaya çıkacak.  Bu iş nasıl yapılması gerekiyorsa, seçim nasıl alınması gerekiyorsa onu alacağız.

AHMET ATAÇ’IN İSMİ BUGÜN YEŞİLTEPE’NİN DÖNÜŞMESİNE YETİYOR MU?

Yılmaz Büyükerşen ismi bugün Yeşiltepe’nin dönüşmesine yetiyor mu? Ahmet Ataç’ın ismi bugün Yeşiltepe’nin dönüşmesine yetiyor mu? Yetmiyor. Yetmiş olsaydı bugüne kadar dönüşürdü. Vatandaşın şuna bakması lazım. Benim sorunum çözülüyor mu, çözülmüyor mu?

ŞEHİRDEKİ SORUNLARIN MÜSEBBİBİ BELEDİYELERDİR

Şehirdeki sorunların müsebbibi belediyelerdir. Bizimle alakalı bir şey yoktur. Hiç kimse bize ‘meclis çoğunluğunuz var, iktidarsınız’ diye gelmesin bize. Hastanede sorun var mı, okullarda öğretmen eksikliği var mı, hızlı tren işlemiyor mu, ‘şehirlere ulaşım sağlamıyoruz yollar çok kötü’ diyen var mı… Bunların dışında bana kimse gelmesin.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.