PEDALLAR TARİH İÇİN DÖNECEK

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi, İletişim Tasarımı ve Yönetimi bölümü son sınıf öğrencileri hazırladıkları bitirme projesi ile Eskişehir’in binlerce yıllık tarihini yeniden keşfediyorlar.

PEDALLAR TARİH İÇİN DÖNECEK
29 Nisan 2017 Cumartesi 14:01

Tarihe Pedal Çevir projesi ile öğrenciler, Frig Vadisi’nde bisikletler ile tarihe yolculuk yapacak, kültürel miraslarına sahip çıkacak. Eskişehir’in tarihi ve kültürel mirası konusunda bilgi birikimi edinecek, doğayı ve çevreyi koruma konusunda farkındalık kazanacak, bisikleti tarih, kültür ve doğa arasında bağ kuran bir araç olarak kullanacaklar.
Öncelikli hedeflerinin Eskişehirli öğrenciler ve gençlerin Eskişehir’in tarihsel dokusu ve önemini kavraması olduğunu belirtenİletişim Tasarımı ve Yönetimi bölümü son sınıf öğrencisi Osman Serkan Düz, proje ekibi adına projelerini şöyle anlattı:
Tarihe Pedal Çevir , Eskişehir’e ilk defa üniversite eğitimi için gelen ve bu şehri benimseyen üniversite öğrencilerinin zaten Eskişehir’li olan öğrencilerle Eskişehir için bir şeyler yapma ihtiyacının sonunda ortaya çıkan bir proje.
Bugün, Anadolu’da bir vaha olarak tarif edilen Eskişehir aslında bu tanımlamayı binlerce yıllık tarihine borçlu.Anadolu’da kurulan en büyük medeniyetlerden biri olan Frigya, bu toprakları merkezine alan bir coğrafyada kuruldu.Yani Eskişehir medeniyetin beşiklerinden biri demek yanlış olmaz.Bizim projemizin temelinde de işte bu medeniyete bisikletler ile yolculuk yapmak var.Tabii ki burada bisikletin de medeni bir araç oluşu ön plana çıkıyor ve Eskişehir, bisiklet kullanımının çok yaygın olduğu bir şehir.Bu şüphesiz Eskişehir’in tarihsel kökenlerinin bugüne bir yansıması.Biz de projemizle Frig Vadisi’ne yolculuk yapacağız vebrehberler eşliğinde vadiyi yeniden keşfedecek, tarih anlatılarını dinleyeceğiz.
FRİG VADİSİ DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİĞİN EŞSİZ UYUMU
Frigler çok büyük bir uygarlıktı ve arkalarında muazzam bir miras bıraktılar.Öyle ki daha sonradan bu topraklara gelen Romalılar’da onların bıraktıkları eserleri kullandılar.Frigler için doğa oldukça önemliydi ve uygarlıklarını doğanın onlara verdikleri üzerine kurduklarının bilincindeydiler.Ana tanrıça Kibele’ye tapınmalarının da en önemli nedenlerinden biri buydu.Kibele bereket tanrıçasıydı ve Frigler’de tarım çok önemli bir yere sahipti.BugünFrig Vadisi’nin en muazzam eserlerinden biri olan Yazılıkaya’yı ve daha bir çok eseri Kibele’ye olan bağlılıklarını sunmak için inşa ettiler.Mimari açıdan da eşsiz olan bu eserleri yapmalarıdoğa anaya olan bağlılıklarının bir ürünü.
Bu bağlılığın üzerine kurdukları medeniyet yüzyıllar sonra bile bir çok uygarlık ve topluluğa ilham verdi.ÖrneğinFriglerin kullandıkları Frig Şapkası Amerikan ve Fransız devrimlerinde bir özgürlük sembolü olarak kullanıldı.Hatta Şirinler adlı çizgi filmin de buradan esinlendiği söylenir. Yine Kral Midas mitolojide çok önemli bir yere sahip olan bir figür olarak karşımıza çıkıyor.Midas’ın eşek kulakları ve dokunduğu herşeyi altına çevirdiği hikayeleri yüzyıllar boyunca anlatılagelen efsanelerdendir.Tüm bunlar bugün de uygar bir kent olan Eskişehir’in tarihsel kökenlerinden ne kadar beslendiğini gösteriyor aslında bize.
BU COĞRAFYA BÜYÜK FIRSATLAR SUNUYOR
Gerek doğal güzellikleri gerekse tarihsel  birikimi ve tüm bunların Eskişehir’in güncel değerleriyle yoğrulması Eskişehir’in hem bir kültür sanat şehri hem de turistik bir merkez olarak ön plana çıkmasına olanak sunuyor.
Biz de projemizde bu olanakların yeterince değerlendirilemediği kaygısıyla yola çıktık. Öncelikli  hedefimiz Eskişehirli gençler ve öğrenciler olmasına rağmen, kültür turizmi kapsamında projemiz her yaş grubuna uygulanabilir.Bunun yanında şehir ve yurt dışından gelenler için de eşsiz bir deneyim olabilir.
GEZİ ROTALARI
Frig Vadisi Eskişehir, Kütahya ve Afyon sınırları içerisinde kalıyor; hatta Ankara’ya kadar uzanıyor. Toplam 504 km yola sahip olan vadide çok çeşitli rotalar çizmek mümkün ve yolun çok büyük bir kısmı bisikletlerle geçilebilir. Hem doğa dostu bir araç olan hem de uygar bir araç olan bisikletlerle bu rotaların tamamlanması ve Frig tarihinin, kültürünün tanınması tam da bu nedenle en iyi seçenek. Nihai hedefimiz ise projemizin sürdürülebilirliği de göz önünde bulundurularak Eskişehir’in gelişimine katkıda bulunmasını sağlamak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.