L’ULIVO = ZEYTİN AĞACI

L’ULIVO = ZEYTİN AĞACI
26 Ekim 2016 Çarşamba 08:11

Yukarıda ki başlık, İtalya’da 2006 yılında yapılan seçimlerde Romano Prodi önderliğinde seçime giren İtalyan sol partilerinin ittifakını belirleyen programın adı.
 1-Daha iyi bir dünya: ( Avrupa, Barış, Çevre, Kültür).
2-Büyüme ve istihdam: ( daha yüksek ücretler ve şirketlere daha az yük, daha çok sabit istihdam, daha büyük ve güçlü-daha uluslararası çapta işletmeler, daha fazla araştırma ve yenilik, herkes için daha iyi okul, modern alt yapı tesisleri, Güney İtalya: kendi kendine kalkınmak ama yalnızlığa bırakılmadan, turizmde dünya çapında bir lider olmak).    
3- Aile her şeyin merkezi: (Çocuklar için kaynak, gençler için birikim, daha fazla ev ve daha düşük kira, kendi başına yaşama yetisi olmayanlara destek, daha fazla sağlık, çiftlerin hakları, tüketici hakları).
4-Vatandaşın hizmetinde bir devlet: (Daha fazla güvenlik, daha iyi bir devlet, hak edenlerin haklarını koruma, düzenli bir göçmen akışı, daha fazla adalet, daha az vergi kaçağı-daha çok yasallık, siyasi-seçim harcamalarını azaltmak)     
Yukarıda özetini sunmaya çalıştığım ana ve alt başlıklardan oluşan ortak Zeytin Ağacı ittifak programında, Prodi önderliğinde bir araya gelen 17 farklı sol parti, Berlusconi önderliğinde ki sağ ittifaka karşı, 2006 yılında yapılan seçimlerde “başarılı olmuşlardı.
Bunları neden mi anlatıyorum?
İtalya ile ülkemiz siyaset alanındaki ve yaşanılan sorunların benzerlikleri nedeniyle. O dönemde de İtalya da Berlusconi; sahibi olduğu yazılı ve görsel medya aracılığı ve Vatikan’ın desteği ile çok güçlü bir görüntü veriyor, sol partiler ise bu güce;  parçalanmışlıkları ve ortak bir program oluşturamadıkları için yeteri güçte yanıt veremiyorlardı.
Bu benzerlikten hareketle, ülkemizde henüz bir siyasal seçim yapılacak gibi görünmese de, hepimizin geleceğimizi doğrudan ilgilendiren, çok temel bir konuda halk oylamasına gidilme olasılığı çok yüksek görünmektedir.
Siyaset yapanların, hayal kırıklığı yaşayanların ve ülkemizin içinde bulunduğu tüm gelişmelerden rahatsız olanların, kendi kendilerine yakınmayı bırakıp, sürece müdahale etmesi, girişim yapması ve ülkemizin, halkımızın önüne bir gelecek projesi sunması gerekmektedir. 
Ülkemizin yönetim biçimi-rejim değişikliğinin temel gündem maddesi olacağı çok açık olan şu günlerde, Cumhuriyet’in temel değerleri, parlamenter sistem, demokrasi, laiklik, özgürlük, eşitlik gibi özetleyebileceğim temel başlıklarda, siyasi görüşüne bakılmaksızın benzer düşünen kurumları ve onların mensuplarını, gönüldeşlerini bir araya getirecek, ortak bir programın geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Bu ortak program, siyasal partilerin önderliğinde, sendikaların, meslek ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinden oluşan bir yapıyla ortaya çıkarılmalıdır. Ortaya çıkacak ortak program etrafında bir araya gelen kurum ve temsilcileri aracılığı ile de tüm ülke karış karış gezilerek, halka gerçekler ve program anlatılmalıdır.
 Bu projenin finansmanı da, yine İtalya örneğinde olduğu gibi ortak programda yer alacak tüm kurumların, milyonu aşan üye ve sempatizanlarının en az 10 TL gönüllü katılımıyla sağlanarak, yoksunluklarımız ortadan kaldırılmalıdır  
Doğal olarak bu görev başta Cumhuriyet Halk Partisine düşmektedir. CHP, Parti Meclisinde alınacak karar sonrasında bu projeyi hayata geçirmeli, oluşturulacak ortak programa evet diyecek kurumlarla, çok geç olmadan sürece müdahale etmelidir.
Sizce? …
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.