banner414

Zeytinoğlu’nun 3 şirketinde üretim durdu

Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine’de çalışan işçiler, 4 aydır maaşlarının ödenmediğini ve mağdur olduklarını iddia ederek bakan ve milletvekillerine mektup gönderdi. Mektupta, mağduriyetin giderilmesi için destek istendi.

Zeytinoğlu’nun 3 şirketinde üretim durdu
23 Eylül 2019 Pazartesi 14:17

DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Arı,  işyeri temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Eskişehir’in köklü sanayi kuruluşlarından Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine’de çalışan yaklaşık 500 işçinin 4 aydır maaşlarının alamadığını iddia etti.  İşletmenin Eylül ayı başından itibaren üretim faaliyetlerini tümüyle durdurduğunu söyleyen Arı, yaşanan sıkıntıları sendika aracılığı ile bakanlara, milletvekillerine, siyasi partilerin il başkanlıklarına mektupla ilettiklerini aktardı. 

Arı ayrıca yaşanan mağduriyeti protesto etmek ve kamuoyuna duyurmak için 25 Eylül’de başlayacak bir eylem programını da hayata geçireceklerini ifade etti.

-Sendikadan 3 bakanlığa mektup-

DİSK Birleşik Metal İşçileri Sendikası Genel Merkezi tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a gönderilen mektupta şu ifadelere yer verildi:

Eskişehir’in köklü sanayi kuruluşlarından Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işçilerinin içinde bulunduğu güç durumun ayrıntılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Adı geçen işletmelerde sendikamız üyesi işçiler dört aydır ücret alamamaktadır. Ayrıca bu işletmelerde Eylül ayı başından itibaren üretim faaliyeti ne yazık ki tümüyle durmuştur. Yaklaşık 500 işçinin mağduriyeti her geçen gün daha fazla artmaktadır.

Bilindiği üzere Zeytinoğlu grup şirketlerine TMSF tarafından 2009 yılında el konulmuştur. Bu süre zarfında işletmeler çalışmaya devam etmiş ancak şirketlerin finansal yapısı daha da bozulmuştur. Dönem boyunca şirketler yanlış yatırımlar ve yönetsel hatalar nedeniyle büyük bir borç yükü altına sokulmuştur.

TMSF geçtiğimiz yıl Haziran ayında şirketleri Zeytinoğlu grubuna iade etmiştir. Şirketleri geri alan Zeytinoğlu grubu işletmelerin içinde sokulduğu borç yükünün sürdürülemez düzeyde olduğunu ifade etmektedir. Şirketlerin, başta TMSF ve Halkbank olmak üzere çeşitli kurumlara büyük bir borç yükü altına sokulduğu anlaşılmaktadır. TMSF ve Halkbank şu anda en büyük alacaklılar pozisyonundadır.

Gelinen noktada, ihracat ve üretim rakamlarıyla ülke ekonomisine önemli katkısı olan bu işletmeler hayatını sürdüremez durumdadır. Oysa üç şirketin de müşterileri mevcuttur ve siparişleri bulunmaktadır. Ancak bırakılan borç yükü nedeniyle şirketler hammadde satın alamamakta, enerji temin edememektedir. Üretimin ve ücretlerin aksaması nedeniyle işten ayrılan işçilerin özlük hakları ve tazminatları ödenememiştir. Şirkette kalan yaklaşık 400 işçi ise dört aydır ücret alamamıştır.

1965 yılından buyana döküm ve makine imalatı sektörlerinde faaliyet gösteren bu işletmelerin TMSF eliyle içine sürüklendiği bu durum sadece çalışan işçiler için değil, hem Eskişehir ve çevresi hem de bir bütün olarak ülke ekonomisi için büyük kayıptır. Sendikamız sorunun çözümü için başta devlet yetkilileri olmak üzere her kesimin çaba göstermesi gerektiğini düşünmektedir.

Mağduriyeti günden güne artan işçiler için talebimiz öncelikle işletmelerin üretime devam edebilmesine yönelik adımların atılmasıdır.

Bu doğrultuda, şirketlerin hammadde ve enerji temini başta olmak üzere üretimin devamı için gerekli girdilerin sağlanabilmesi, işçilerin birikmiş alacakları ile ücretlerinin düzenli ödenebilmesi için TMSF ve Halkbank’a olan borçlar ertelenerek yeni bir yapılandırma gerçekleştirilmelidir. Şirketlerin tekrar çalışır ve üretir hale gelmesi bu şekilde sağlanabilir.

Konuyla ilgili gerekli hassasiyeti göstereceğinize, işçilerin ve ailelerinin mağduriyetlerinin son bulması için katkınız olacağına inancımızla saygılar sunuyoruz.”

-3 ilde eylem kararı alındı-

Sendika, Eskişehir başta olmak üzere İstanbul ve Ankara’da eylem yapma kararı aldı.  25 Eylül Çarşamba günü Eskişehir Valiliği önünde, 3 Ekim Perşembe günü İstanbul TMSF önünde,  4 Ekim Eskişehir AK Parti İl Başkanlığı önünde, 22 Ekim Salı günü ise Ankara’da Çalışma Bakanlığı ve Halkbank önünde protesto gösterileri gerçekleşecek.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.