Yılmaz Hoca ve Ahmet Ataç ilk kez bu kadar sert çıktı

Odunpazarı Belediyesi’nin ev sahipliğinde Eskişehir’de düzenlenecek olan “Yerel Yönetimler Çalıştayı’na” katılmayacaklarını bildiren Yılmaz Büyükerşen ve Ahmet Ataç yayınladıkları ortak metinde etkinliğin ilkeleri ve kent belleği ile uyuşmadığını emrivaki yapılmaya çalışıldığı belirterek etkinliğe katılmayacaklarını söylediler.

Yılmaz Hoca ve Ahmet Ataç ilk kez bu kadar sert çıktı
03 Ocak 2024 Çarşamba 15:29

7 Ocak 2024 Pazar Günü Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan Yerel Yönetimler Çalıştayına katılmayacaklarını belirten Yılmaz Büyükerşen ve Ahmet Ataç, yayınladıkları ortak açıklamada program planlamasında kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini belirterek, “Söz konusu etkinliğin programını incelediğimizde bizlerin de konuşmacı olarak programda yer aldığımızı, yerel yönetimler konusunu ele alan bu çalıştay planlanırken ise bu şehrin 20 yılı aşkın süredir yerel yöneticileri olarak bizlere danışma ya da bilgi verme lütfunda bile bulunulmadığını belirtmek isteriz.Öte yandan bu çalıştayın zamanlaması ve yerel seçimlere bu kadar kısa bir süre kala planlanması oldukça manidar ve siyasi hesaplar ile gerçekleştirilecek bir etkinlik olduğunu göstermektedir” dedi.  

Emrivaki yapılıyor

Etkinliğin ben yaptım oldu anlayışı ile hayata geçirdiğini belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi: Belirtmek isteriz ki yerel yönetimler gibi köklü, derin bir konuda düzenlenecek bir çalıştay, gerçekleşmeden sadece 4 gün önce duyurulması da doğru değildir. Emrivaki yapılarak, “ben yaptım, oldu” anlayışı ile düzenlenecek bir etkinlik, verimli olmayacağı gibi rakip siyasi partilerin gereksiz spekülasyonlarını da beraberinde getirecektir.Eskişehir kentleşme anlamında ülkemizin örnek bir şehridir ve yerel yönetim alanında ulusal ve uluslararası üne sahiptir. Nitekim Avrupa Komisyonunun "Başarılı Yönetim İçin Uzmanlık Merkezi"nin tespit ettiği "En İyi Demokratik Yönetişim Kristal Ödülü" geçen hafta İstanbul'da yapılan törenle Türkiye için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyelerine verildi. Ödül gerekçesi İyi Demokratik Yönetişimin 12 ilkesine uygunluk olarak belirtilerek, her iki belediyenin bu markayı kullanabilecekleri açıklandı.

Katılmıyoruz

Her iki başkanın imzası ile yayımlanan açıklamada etkinliğe katılım sağlanmayacağı belirtilirken şu ifadeler kullanıldı: Tepebaşı İlçe Belediyesi de Türkiye'de Çevre Oscar'ı olarak bilinen "Ulusal Enerji Küresi Ödülü"nü 2 bin 500 proje içinden kazanmıştır. Bunun yanı sıra "14'ncü Sürdürülebilir Şehirler ve İnsan Yerleşimleri Forumu Akıllı Kent Uygulamaları alanında "Küresel Model" ödülünü de ilçe belediyesi olarak Tepebaşı'na verilmiştir. 

Her iki belediye de, Eskişehirlileri başarıları ile defalarca kez gururlandırmış, sadece kentimizde değil uluslararasında ve tüm ülkemizce takdir edilen belediyeler olmuşlardır.

Dayanışma ve birliktelik ruhu ile hareket ettiğimiz Eskişehir’de, emrivaki ile düzenlenen organizasyonlar kent geleneğimize yakışmadığı gibi yerel yönetim ilkelerimiz ile de uyuşmamaktadır. Bu duygu ve düşünceler ile “Yerel Yönetimler Çalıştayı” adlı etkinliğe katılmayacağımızı kent halkının bilgisine sunuyor, takdiri Eskişehir halkına bırakıyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Metin Sazak - 6 ay önce
Kazım Kurt Büyükşehir e aday yapılsa kazanabileceğini mi sanıyor acaba