Urfalı: Öğretmenlik Meslek Kanunu için imza kampanyası başlatıyoruz

Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Haydar Urfalı, “Öğretmenlik Meslek Kanunun çıkarılması için imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Urfalı: Öğretmenlik Meslek Kanunu  için imza kampanyası başlatıyoruz
12 Kasım 2020 Perşembe 12:09

Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın 23 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilen 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı açıklamada "önümüzdeki dönemde bir Öğretmenlik Meslek Kanunu hazırlanıp çıkarılacak" derken, Milli Eğitim Bakanlığı’nca kamuoyuna açıklanan "'2023 Eğitim Vizyonu'" belgesinde de "Öğretmen ve okul yöneticilerimizin atanmaları, çalışma şartları, görevde yükselmeleri, özlük hakları ve benzeri diğer hususları dikkate alan ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ çıkarılmasına ilişkin hazırlık çalışmaları yürütülecektir." ifadelerine yer verilmişti.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Milli Eğitim Bakanı  Ziya Selçuk ise 15 Aralık 2019 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılmasına yönelik dosyanın Cumhurbaşkanlığı’na sunulduğunu açıklamıştı.

Geçen süre içerisinde Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması için TBMM nezdinde somut bir girişim söz konusu olmadığına dikkat çeken Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı haydar Urfalı, “Türk Eğitim-Sen olarak, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndan kaynaklanan hak ve kazanımlarımız baki kalmak şartıyla, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıracak ve mesleğin statüsünü sağlam ve yasal zemine kavuşturacak bir meslek kanununu çıkarılmasını öteden beri savunmaktayız.

Yetiştirilmeleri, mesleğe seçme ve atama kriterleri, aday öğretmenlerin yetiştirilmesi, meslek etiği, görev, yetki ve sorumlulukları, ekonomik ve özlük hakları, ek gösterge, çalışma koşulları, kariyer basamakları, görevde yükselmeleri, zorunlu hizmet görevleri ve teşvik ödenekleri, atama ve yer değiştirmeleri, hizmet içi eğitim ve mesleki gelişimleri, okulların yönetim ve denetimi, mesleki özerklik ve iş güvencesi gibi öğretmenlerimizin beklenti ve taleplerinin karşılandığı bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi artık kaçınılmazdır.

Ayrıca öğretmenlere yönelik şiddet hadiselerinin neredeyse sıradan adli vakalar haline geldiği günümüzde, eğitim çalışanlarına karşı şiddeti önleyecek düzenlemeler de çıkarılacak yasal düzenleme kapsamında yerini bulmalıdır.

Bu minvalde, öğretmenlere yüklenen görevler ve sorumluluklar ile öğretmenlerin hakları arasında hassas bir denge kuran Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bir an önce Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilerek yasalaştırılmasını istemekteyiz.

Türk Eğitim-Sen olarak bu talebimizi Milli Eğitim Bakanlığı’na bir kez daha iletmek ve öğretmenlerimizin bu konudaki isteklerini gür bir şekilde dile getirmek adına Genel Merkezimizce Türkiye genelinde eş zamanlı bir “İmza Kampanyası” düzenlenmiştir.

Bugün ilan ettiğimiz yaklaşık iki hafta sürecek imza kampanyamız 26 Kasım 2020 tarihinde toplanan dilekçe ve imzaların yine Türkiye genelinde eş zamanlı olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmesiyle sona erecektir.

Sevgi ve saygılarımızı ileterek ilimizde görev yapan tüm öğretmenlerimizi imza kampanyamıza destek vermeye ve katılmaya davet ediyoruz” dedi.                                                                                                                      

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.