Uğur Mumcu ödülleri sahiplerini buldu

Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen “30. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni” yoğun katılım ile gerçekleşti. Törende 9 kategorideki ödüller 32 isme takdim edildi.

Uğur Mumcu ödülleri sahiplerini buldu
22 Ocak 2023 Pazar 14:19

Çağdaş Gazeteciler Derneği Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen ve Tepebaşı Belediyesi’nin desteklediği, 30. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ödül törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP İl Başkanı Recep Taşel, İstanbul Baro Başkanı Av. Filiz Saraç, Eskişehir Baro Başkanı Av. Mustafa Elagöz, çok sayıda siyaset, basın, spor, sanat ve bilim dünyasından isim katıldı.

Sunuculuğunu Soner Yüksel’in yaptığı tören, Tepebaşı Belediyesi İki Elin Sesi Var Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası’nın, günün anlam ve önemine uygun şarkıları seslendirmesi ile başladı.

“Mücadelesini ölene kadar sürdüreceğime söz veriyorum”

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç “20’li yaşlarımın başındaydım babamı kaybettiğimde. 20’li yaşlarımın sonunda da Uğur Mumcu’yu kaybettik. Yağışlı bir havada Ankara’da, onun arkasından giderken kendimden bir parça kopmuş gibi hissettim. Sadece onu vuranların değil, onu koruyamayanların da suçu olduğunu biliyordum. O yüzden siyasetin içerisine girdim, elimi taşın altına sokayım istedim. Onun bu ülkeye bıraktığı miras özgürlük, hürriyet, insanlık davasında bıraktığı mirasa, acaba ben de katkıda bulunabilir miyim diye düşündüm. Bilmiyorum ona layık olabildim mi ama bugün adına bu ödülü alırken, her şehit için düşen göz yaşım ile birlikte onun için de ağladığım her anı hatırlayarak sevgi, saygı ile anıyorum. Ve mücadelesini ben de ölene kadar sürdüreceğime söz veriyorum” diye konuştu.

 “Haram yenmesin, cana kıyılmasın istedi”

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay da “Sanatçılarımızın da söylediği gibi… Ne bir haram yedi ne cana kıydı. Ekmek kadar temiz, su gibi aydın. Haram yenmesin, cana kıyılmasın istedi. Fakiri ekmeğine göz dikilmesin istedi. Ülkenin suyu kirletilmesin istedi. Uğur Mumcu katledildi ama susturulmak istenen devletin bağnazlaşmasına itirazıydı. Katledildi ama susturulmak istenen devlet-mafya ilişkisine itirazdı. Uğur Mumcu katledildi ama susturulmak istenen özgürlük, tam bağımsızlık çığlığıydı. Keşke bugün Uğur Mumcu gibi gazeteciler çokça olabilse, inanıyorum ki Türkiye’de her şey daha güzel olacak. Ama bilinmelidir ki Uğur Mumcu’nun idealleri, özlediği ve arzu ettiği Türkiye, er geç gerçekleşecek. Devlet haramilerden temizlenecek. Türkiye üzerinde oyun hesapları olan emperyal güçler, Uğur Mumcu’yu katlederek Türkiye’nin özgürleşmesini engelleyemeyecek. O emperyal güçlerle iş birliği yapan yerli işbirlikçiler, bizim ‘haramiler’ dediğimiz siyasiler ve tüccarlar da er geç hak ettiklerini bulacaklar” dedi.

“32 yıllık siyasi hayatımın en anlamlı ödülü”

KKTC Siyasetçilerinden, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş ise “32 yıllık siyasi hayatımın en anlamlı ödülü. 30 yıl önce örümcek kafalı, karanlık zihniyetler, belki ‘Uğur Mumcu’nun bedeninden kurtulduk’ diye rahatlamışlardı. Ama o gün bu gündür, Uğur’u takip eden Mumcuların yaktığı küçük kıvılcımlar, artık karanlığı aydınlatacak güce ulaşmıştır. Rahat uyu Uğur Mumcu, aydınlık günler artık kapının ardında. Senin düşüncelerin ve yaklaşımlarını takip eden, genç, geleceği parlak Türkiye mutlaka gerçekleşecektir. Buna inanıyoruz. Seni gönülden sevgi, saygı ile anıyoruz” diye konuştu.

“Aradan 30 yıl geçti, hala ‘ne olacak bu memleketin hali?’ diyoruz”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise “Rahmetli Uğur Mumcu, benim rektörlük yaptığım dönemde büyük ideallerle kurduğum İletişim Bilimleri Fakültesi Gazetecilik Bölümü hocalarından birisiydi. 50’li, 60’lı yıllarda gazetecilik yapan heyecanlı bir genç olarak, gazeteciliğin nasıl yapılması gerektiği konusunda birtakım algıları edinerek, örnekleri alarak uğraşan biriydim. İşte, o dönemde edindiğim bir kanaat vardı. Gazeteciliğin yalnızca güzel Türkçe kullanmak, heyecanlı olayların peşinde koşmak ve gazeteye vaktinde haberleri yetiştirmek olmadığını, aynı zamanda usta-çırak ilişkisine dayalı olduğuna inanıyordum. Bütün usta bildiğim gazetecileri Anadolu Üniversitesi Basın-Yayın Bölümünde, haftada ya da 15 günde bir hocalık yapmak üzere ısrarlarım sonucunda, zengin bir öğretim elemanı, ustalar kadrosu kurma imkanım olmuştu. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphe yok ki Uğur Mumcu’ydu. Ankara’dan trenle gelir, derse girer, üniversitenin yemekhanesinde yemek yer, ‘Ne olacak bu memleketin hali?’ derdik. Aradan 30 yıl geçti, hala ‘Ne olacak bu memleketin hali?’ diyoruz” şeklinde konuştu.

“Ocak ayı hüzün ayı…”

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise “Uğur Mumcu çok özellikli bir insandı. Özel yaratılmış bir insandı. İleriyi görmesi çok önemliydi, geleceği de çok iyi görebiliyordu. Hatta 21 Ocak 1993’te, Cüneyt Arcayürek ile birlikte İstanbul’a, Cumhuriyet Gazetesi’ne gidiyorlar. İlhan Selçuk Büyüğümüzün bir toplantısı vardı, ona katılıyorlar. Toplantıda İlhan Abi, Uğur Mumcu’yu biraz tedirgin görüyor, ne olduğunu soruyor. ‘İlhan Abi dikkat et, seni de beni de öldürecekler’ diyor, üç gün önce bunu söylüyor. İleri görüş böyle bir şey işte. Ocak ayı hüzün ayı, bu vesile ile Metin Göktepe, Hrant Dink ve Gaffar Okkan’ı saygı ile anıyorum” diye konuştu.

Ödüller sahiplerini buldu

Gecede ödül sunulan kategori ve isimler ise şöyle oldu;

Siyaset kategorisi: CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu siyasetçi Serdar Denktaş

Basın kategorisi: Rahmi Turan, İlker Karagöz, Serhan Asker, Timur Soykan, Sultan Uçar, İsmail Saymaz ve Murat Ağırel

Hukuk kategorisi: İstanbul Baro Başkanı Av. Filiz Saraç

Sanat kategorisi: Bülent Eczacıbaşı, Metin Uca, Prof. Atilla Atar, Dr. Ercan Kesal, Tüdanya, Işıl Özgentürk, Hüseyin Başkadem, Devrim Özder Akın, Mert Kırlak, Altan Gördüm, Vahide Perçim ve Ali Düşenkalkar

Spor kategorisi: İlke Özyüksel, Emre Karaca ve Dilara Yücel

Sağlık kategorisi: Prof. Dr. Tamer Akan

Araştırma-Mücadele kategorisi: Bekir Ağırdır, Prof. Dr. Veysel Ulusoy

Yaşam Boyu Başarı kategorisi: Alev Coşkun

Onur ödülü: 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.