TERMİK SANTRALE AK PARTİLİLER DE KARŞI

İstikbal Gazetesi yazarlarından Murat Taşkın, üst düzey bir AK Parti ile yaptığı görüşmeyi isim vermeden köşesinde dile getirdi. Geçmiş dönemde yöneticilik yapan kişi Taşkın’a “Çoğu AK Partili de kurulacak termik santrale karşı” dedi.

TERMİK SANTRALE AK PARTİLİLER DE KARŞI
12 Ocak 2018 Cuma 13:11

İşte merak uyandıran o köşe yazısı…

AK Partinin geçmişte yöneticiliğini yapmış, halen de parti içinde etkin olan bir isimle konuşuyoruz.


 

İsmini elbette vermeyeceğiz.


 

Zira…


 

İsmini vermemiz halinde, ağzından anlatacaklarımız kendisi için bir disiplin bir ihraç cezası bile oluşturabilir.


 

O yüzden isim vermeyeceğiz.


 

Başından beri Eskişehir’e kurulması planlanan termik santral konusuna AK Partililerin de karşı olduğunu yazıp çiziyoruz.


 

Fakat…


 

Gerçekten durumun bu şekilde olup olmadığını da, bizzat karşılaştığımız AK Partililere sorarak teyit etme gereği duyuyoruz.


 

İşte konuştuğumuz AK partili etkin isme sorduk meseleyi.


 

-“Sonuçta, Eskişehir’e kurulması planlanan bu termik santral bir hükümetin tarafından alınan bir karar. Sen de hükümet olan partinin içinde bulunan bir isimsin. Gerçekten yapılacak olan bu termik santrali onaylıyor musun?”diye…


 

“Anlatayım” dedi ve başladı konuşmaya:


 

BİZ DE BU ŞEHİRDE YAŞIYORUZ


 

Her gün binlerce ton kömürün yakıldığı bir termik santralin kurulmasını hangi şehrin isteyebileceğini sordu önce…


 

Ardından da “Bakın! Ne kadar önlem alırsanız alın, ne kadar teknoloji kullanırsanız kullanın. Sonuçta yerin altından milyonlarca ton kömür çıkartılacak, bu kömürler yakılacak, yakılan kömürün hem külü-cürufu, hem de bacasından çıkacak bir dumanı olacak. Bu şehirde yaşayan ve yaşayacak olan biri olarak buna ‘Olsun tabii’ demek mümkün mü? Evet ben partiliyim. Hala da partimin emrindeyim. Ama bu parti ve particilikten öte bir şey. Bunun sonunda doğa var, sağlık var hatta ölüm var” dedi.


 

KOLAY MI KARŞI ÇIKMAK?


 

Bu sözlerin ardından kendisine “Partide senin gibi düşünenler var mı?”dediğimizde, neredeyse büyük bir çoğunluğun aynı düşüncede yani termik santralin kurulmasına karşı olduğu cevabını aldık.


 

Anlattıkları bir bakıma“Çoğu AK partili de kurulacak termik santrale karşı”tespitimizin doğru bir tespit olduğunu çıkarttı ortaya…


 

Madem AK parti içinde de bu düşünce hakim, o halde niçin parti içinde termik santralin kurulmaması için bir çaba yok? Sorusu geldi aklımıza.


 

Öyle ya, termik santrale karşı çıkanlar gibi AK Partililerin de bu konuda seslerini yükseltmeleri gerekmiyor muydu?


 

Bunu soru olarak yönelttiğimizde “Kolay mı karşı çıkmak?” dedi önce.


 

Devamla da…


 

-“Bu işin başında Bakan Albayrak var. Gördüğümüz kadarıyla sadece Eskişehir değil, Türkiye’nin birçok şehrinde termik santrallerin kurulmasında da son derece kararlı. Böyle bir durumda hiçbirimiz çıkıp “Bu yanlış. Bunu yapmayın” diyemeyiz. İşin gerçeğini söylemek lazım. Bunu bırakın belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, parti üst düzey yöneticilerimizin söylemesini, diğer bakanlar bile bunu söylemeye cesaret edemez” dedi.


 

BİZ SUSARAK DA BİR ŞEYLER SÖYLEMEYE ÇALIŞIYORUZ AMA ANLAMIYORLAR, YANLIŞ YAPIYORLAR


 

AK Partili eski yöneticinin sohbetimiz sırasında söylediği bir şey oldukça dikkatimizi çekti.


 

Sözleri, termik santrale karşı siyaseten bir mücadele başlatanların, eleştirilerini santralin zararlarından çok AK Parti üzerinde yoğunlaştıranlaraydı:


 

-“Aslında susmak da bir tepkidir ama bunu anlamak lazım. Ne yazık ki beyinlerinin arkasında siyaset ve AK Parti karşıtlığı olanlar bunu hala anlayamadı. Bakın bugüne kadar Eskişehir’deki AK partililer susarak bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Ama buna rağmen anlamak istemeyen, mal bulmuş edasıyla termik santral meselesini AK partiye karşı kullanabilecekleri bir silah gözüyle bakanlar ve bu şekilde davranış içinde olanlar var. Bu onlara siyaseten bir şey kazandırmaz. Bu şekilde davranmaları ne kaybettirir biliyor musunuz? Bugün benim gibi AK Parti içinde termik santrale karşı olan insanların sabırlarının taşmasına ‘Lanet olsun! Santral kurulsun da ne halleri varsa görsünler’ noktasına gelmelerine neden olur. Artık birileri bunu idrak etmeli. Susuluyorsa bir şey söylenmek isteniyor arkadaş!”diyerek tamamladı sözlerini.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.