Su AK Parti ile CHP’yi bir araya getirdi

Türkiye genelinde yaşanan su sorunu Eskişehir’de de barajların doluluk oranlarının azaldığı ve gelecek yıllarda su sıkıntısının yaşanacağı konusu kalıcı gündem konusu oldu. Eskişehir’in içme suyu ve tarımsal sulama konusunda mevcut durumu ve yatırımlar hakkında bilgi almak için Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Emine Nur Günay ve Dr. Jale Nur Süllü, DSİ 3. Bölge Müdürü Kağan Şan,’ı ziyaret etti.

Su AK Parti ile CHP’yi bir araya getirdi
08 Eylül 2021 Çarşamba 13:20

SAKARIBAŞI PROJESİ 2021 YATIRIM PROGRAMINDA VAR

Sakarıbaşı'ndan Eskişehir'e İçme, Kullanma ve Endüstri Suyu Sağlanması Projesi hakkında bilgi alan vekiller, DSİ 3. Bölge Müdürü Kağan Şan Sakarıbaşı’ndan su getirme projesinin DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılı yatırım programına alınmadığı söylemini netleştirdi. Şan “Sakaryabaşı Kaynaklarından Eskişehir İline İçmesuyu Temini Planlama Raporu Yapımı işi, 2021 Yılı Yatırım Programında yer almaktadır. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 05.07.2021 tarihinde Ön Yeterlilik oturumu yapılmış olup, 14.09.2021 tarihinde mali teklif oturumu yapılacaktır. İhale süreci devam etmektedir. Söz konusu iş kapsamında, Eskişehir iline Sakarbaşı kaynakları başta olmak üzere Başkurt kaynakları gibi alternatif kaynaklardan da içmesuyu temin imkanı, hidrolojik, jeolojik ve ekonomik olarak ayrıntılı ve alternatifli olarak çalışılarak Planlama Raporu hazırlanacaktır. Ayrıca, Eskişehir ilinin mevcut ana su kaynağı olan Porsuk Barajının miktar ve kalite açısından durumun tespiti, alınacak önlemler ve çözüm önerileri değerlendirilecektir. Bütün alternatiflerin ayrıntılı maliyet çalışması DSİ 3. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanacaktır.”

SEL KAPANLARI PROJESİ TAMAMLANDI

Odunpazarı Sel Kapanı Projesi’nin ayrıntıları hakkında bilgi veren Bölge Müdürü Şan, baraj, gölet ve sulama tesislerinin yanı sıra taşkın koruma tesisleriyle de vatandaşlarımızı taşkınların vereceği zararlardan korumaya çalışıyoruz. Eskişehir Odunpazarı 1 Nolu Dere Sel Kapanı işi ile 72 m. dipsavak cebri boru ve 55.000 m³ dolgu imalatı yapıldığını, dolusavak imalatları, vana odası ve su alma yapısı bitirilerek işin tamamlandığını açıkladı.

GÜNDÜZLER BARAJI İLE 12 BİN DEKAR ALAN SULANACAK

Bölge Müdürü Şan Eskişehir Merkez Gündüzler Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 12.020 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak. Temelden yüksekliği 65 metre ve su depolama kapasitesi 8,3 milyon m3 olan Eskişehir Merkez Gündüzler Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile dekar başına 1.080 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 13.000.000 TL katkı sağlanması hedeflendiğinisöyledi.

TARIMSAL SULAMA İLE EKONOMİZE 900 MİLYONLUK KATKI SAĞLANACAK

DSİ Bölge Müdürü Şan, tarımsal sulama projeleri konusunda Eskişehirde önemli adımlar atıldığını dile getirirken, ‘’17 Mayıs 2021 tarihinde başlayan 2021 yılı sulama sezonunda toplam 327.500 dekar tarım arazisinin sulanması planlanmış, toplam 327.500 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 900 Milyon 250 bin TL katkı sağlanmasının hedeflenmiştir.’’ dedi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.