Sendikalarından çağrı: İktidar ve MEB duymuyor yerel yönetimler göreve

ÖVDER, EĞİTİM SEN, EBTO, EĞİT DER, ÇYDD, TEODER sendikaları ortak düzenledikleri basın toplantısında öğrencilerin yetersiz beslendiğini belirterek, “Şimdiye kadar yapılan tüm çağrılar iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyulmadı. Görev yerel yönetimlere düşmektedir” denildi.

Sendikalarından çağrı: İktidar ve  MEB duymuyor yerel yönetimler göreve
18 Mart 2024 Pazartesi 15:23

Denek ve sendikalar derinleşen ekonomik krize dikkat çekerek çocukların yetersiz beslendiğini ve bu nedenle acil olarak önlem alınması gerektiğini belirttiler. 6 Eğitim Sendikasının ortak açıklamasında Eskişehir’de her beş çocuktan birinin yetersiz beslendiği ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Ülkemizde ve şehrimizde derinleşen ekonomik kriz, hız kesmeden devam eden zamlar, enflasyonun hızla artması, hayat pahalılığı ve satın alım gücünün gün geçtikçe düşmesi mutfaktaki yangını büyütürken artık temel besin gıdalarına dahi ulaşmak zorlaşmıştır. Bu koşullarda çocuklarına her gün ayrı bir beslenme çantası hazırlamak durumunda kalan aileler eti, sütü, meyveyi, kuruyemişi geçelim, yumurtayı, peyniri, zeytini bile alamaz haldedir.  Alım gücünün giderek düşmesi ve yoksullaşmanın artması ile birlikte öğrencilerin okuldaki beslenme sorunu da yakıcı bir hale gelmiştir.

ESKİŞEHİR’DE  5 ÇOCUKTAN 1 ’ İ  YETERSİZ BESLENMEKTEDİR!

Türkiye, OECD ülkeleri arasında çocuk yoksulluğunda ilk sıradadır. Ülkemizde okula aç giden çocuk sayısı her geçen gün artarken, çok sayıda kurum bütün okullarda ücretsiz okul beslenme programı hazırlanması çağrısı yapmaktadır. Türkiye’deki bu durum Eskişehir için de geçerlidir. Bugün Eskişehir’de her 5 çocuktan 1’ i derin yoksulluk sorunları ile yüzleşmekte, yeterli ve besleyici gıdaya ulaşamamaktadır. Bu noktada yapılacak en acil eylem, bir an önce okullarda kamunun öğle yemeği ile temiz ve sağlıklı su  sunmasıdır.

Bugüne kadar yapılan çağrılar maalesef siyasi iktidar ve  MEB tarafından duyulmamaktadır. Görev yerel yönetimlere düşmektedir.

31 MART’TAN ÖNCE ESKİŞEHİR’DE BELEDİYELERİMİZDEN BEKLENTİMİZ BU ÇAĞRIMIZA SES VERMELERİDİR.

Sağlıklı beslenme alışkanlığının çocukların sadece büyüme ve gelişiminde değil, okul başarısı üzerinde de son derece etkili olduğu konusunda çok sayıda bilimsel araştırma vardır. Yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat süreleri kısalmakta, algılamaları azalmakta, zaman zaman öğrenme güçlüğü ve davranış bozuklukları gelişebilmekte ve benzeri nedenlerden dolayı okul başarıları düşebilmektedir.

KADINLARIN GÜNLÜK İŞLERİ YANINDA OKUL YEMEĞİNİ OKULA GÖTÜRMEK İÇİN HARCADIĞI EMEK DE ARTTI.

Ülkemizde eğitim ve öğretimde son yıllarda öne çıkan en önemli sorunlardan birisi öğrencilerin okullardaki beslenme sorunudur. Özellikle ekonomik krizle birlikte hızlı artan yoksullaşma, öncelikle en hassas durumdaki çocukları etkilemiştir. Eskişehir'in merkezi okullarının dışında eğitim gören çocukların beslenmesi için annelerin harcadığı zaman ve emek hat sahaya ulaşmıştır. Günde 6 kez okul yolunu gidip dönen ev emekçilerini kimse görmemektedir.

TEMİZ SU İNSANİ HAKTIR! ESKİŞEHİRDE KALABAK SU OKULLARDA ÜCRETSİZ VERİLMELİDİR!

Türkiye’de çok sayıda öğrenci okula kahvaltı yapmadan gitmekte, yine birçok öğrencinin okulda yemek yemeden günü tamamladığı ve eve döndüğü görülmektedir.

Güvenli suya erişim de tüm insanlar için temel bir haktır. Çok sayıda öğrenci içilebilir, sağlıklı ve temiz suya ücretsiz ulaşamamaktadır. Okullarda tuvalet dışında temiz ve içilebilir nitelikte suya erişim için çeşmelerin oluşturulması gerekmektedir.

Bu sorunlar temel ve acilen çözülmesi gereken sorunlardır. Okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin bütün kademelerinde öğrencilerin sağlıklı beslenmesi ve temiz ve içilebilir nitelikte suya ulaşabilmesi için gerekli önlemleri almak yerel yönetimlerin öncelikli sorumluluğu olmak zorundadır.

MEB’İN GÖRMEDİĞİNİ GÖRÜN. HALKÇI BELEDİYECİLİK BUNU GEREKTİRİR!

 Çocuklarımızın sağlıklı gelişimi ve eğitim sürecinin sağlıklı işlemesi için öğrencilerin beslenme sorununu çözmek için belediyelerimiz ayrı bir bütçe ayırmak durumundadır.

Bu ülkenin yarınlarını güvence altına almak Cumhuriyetin 100. yılında bütün siyasilerin temel amacı olmalıdır. Halkın çocukları için okul yemeği hemen şimdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.