"SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ ÇİFTE SİLİNDİRİN ALTINDA EZİLMEKTEDİR"

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası 2021 yılında maaşlara yapılan %7.36’lık zam oranını eleştirirken, “milyonlarca kamu emekçisi, işçi, emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu perdeleyen rakamlarla, sahte verilerle bir kez daha açlığa mahkum edilmek istenmektedir. Pandemi ile hayat pahalılığının arttığı, iğneden ipliğe zam yağmurunun devam ettiği koşullarda 5 milyonu aşkın kamu emekçisinden ve emekliden önümüzdeki yılı sefalet oranlarında maaş artışları ile geçirmesi beklenmektedir” dedi.

"SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ ÇİFTE SİLİNDİRİN ALTINDA EZİLMEKTEDİR"
05 Ocak 2021 Salı 12:08

Endeksi (TÜFE) aylık % 1,25, yıllık enflasyon % 14,6 olduğunu hatırlatarak, “Temmuz-Aralık dönemini kapsayan altı aylık dilimde ise enflasyon yüzde 8,36 olarak gerçekleşmiştir. Buna göre “toplu sözleşme” gereğince maaşları 2020 yılının ikinci altı aylık dilimi için %4 artırılan kamu emekçilerinin ve emekliklerinin maaşlarına %4.36 enflasyon farkı yansıtılacaktır. Ardından 2021 yılının ilk altı ayı için %3 maaş artışı yapılacaktır. Yani 2021 yılı milyonlarca kamu emekçisi ve emeklinin maaş artışı sadece %7.36 olacaktır.

Böylece milyonlarca kamu emekçisi, işçi, emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu perdeleyen rakamlarla, sahte verilerle bir kez daha açlığa mahkum edilmek istenmektedir. Pandemi ile hayat pahalılığının arttığı, iğneden ipliğe zam yağmurunun devam ettiği koşullarda 5 milyonu aşkın kamu emekçisinden ve emekliden önümüzdeki yılı sefalet oranlarında maaş artışları ile geçirmesi beklenmektedir.” Dedi.

Öztürk, Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin salgın boyunca yaşadığı büyük travmayı defalarca paylaştıklarını belirterek, “Salgının getirdiği yaşam tehdidi ve ağır çalışma koşullarını duymayan görmeyen kalmadı.Salgın ve süreçte devam eden ekonomik kriz işçisinden esnafına emeklisine kadar milyonlarca emekçiyi yoksullaştırmış iğneden ipliğe yapılan zamlarla hayat çekilmez hale gelmiştir.Gerçek enflasyonun %40 ları bulduğu bu koşullarda bu zamları kabul etmiyoruz.İşbirlikçi yandaş sendikanın marifetiyle % 3 + enflasyon farkı olarak imzalanmış bulunan toplu sözleşmenin hükmü kalmamıştır.Artık bu toplu sözleşmeye imza atanlara hak ettikleri cevabın verilme zamanı gelmiştir.Artık gerçek sendika SES in yeniden örgütlenme büyüme y zamanıdır.Ancak o zaman taleplerimizin gerçekleşeceği yoksulluktan kurtulacağımız ortadadır.

Bugünden itibaren tüm işyerlerinde taleplerimizi dile getireceğiz.Bugünden itibaren bir kez daha tüm işyerlerinde emekçilere seslenerek mücadeleye çağıracağız.” dedi ve taleplerini sıraladı

Çoktan hükmünü yitiren, 2021 yılı için maaşlarımızda %3+%3 artış dayatılan “toplu sözleşme”nin derhal yenilenmelidir.

Hiç vakit kaybetmeden yapılacak toplu sözleşme ile maaşlarımızın yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artırılmalıdır.

Performans sistemi kaldırılarak temel maaşlarımız en az %50 arttırılarak tek kalemde ödenmelidir.

Yıllardır süren Gelir Vergisi adaletsizliğine son verilmesi için: Asgari ücretin vergi dışı bırakılması, Birinci vergi dilimi %15 ten % 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesintinin birinci vergi diliminde sabitlenmesi, sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediğimiz vergilerin gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir.

Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderlerinin pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar Hazineden karşılanmalıdır.

Temel tüketim maddelerinde KDV’nin sıfırlanmalıdır.

Pandemi süresince yaşanan tüm eşitsiz adaletsiz ek ödemeler herkese tavandan düzenlenerek haksızlıklar giderilmelidir.

Covid-19 Meslek hastalığı sayılarak ayrımsız tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri için uygulanmalı geçmişe doğru tüm mağduriyetler giderilmelidir.

Bu talepler ile önümüzdeki günlerde tüm işyerlerimizin önünde basın açıklamaları yapacağız tepkimizi dile getireceğiz. Bu amaçla tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini mücadeleye ve sendikamıza çağırıyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.