Okulların açılmasına sendikalar ne dedi?

Dün gece itibarı ile yüz yüze eğitimin başlanmasına yönelik alınan kararlar sonrasında Eğtim Sendikaları konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İbrahim Akar, yaş gözetmeksizin tüm öğretmenlerin bir an önce aşılanması gerektiğini belirtirken Eğitim sen Şube Başkanı Faik Alkan ise gece yarısı karar alanların tek kaygılarının olan özel okulların öğrenci kayıtları olduğunu ifade etti. Eğitim İş sendikası Başkanı Hüseyin Yurtman ise üç haftalığına okulları açmanın göstermelik bir uygulamadan öteye gitmeyeceğini söyledi.

Okulların açılmasına sendikalar ne dedi?
01 Haziran 2021 Salı 12:10

ÖĞRETMENLER AŞILANMALI

Eğitim Birsen Şube Başkanı İbrahim Akın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Salgın sürecinin en başında beri gerekli tedbirlerin alınıp eğitim çalışmalarının aşılanması ve yüzyüze eğitimin yapılması hususundaki görüşümüz ortadadır. Bir yılı geçkin süredir kapanmanın etkisiyle psikososyal anlamda olumsuz etkilenen çocuklarımızın ve gençlerimizin bu ruh halinden çıkmasına yardımcı olacak etkinliklerin yapılması ve bu durumun ortadan kaldırması ilk hedefimiz olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı yapılması planlanan telafi eğitim programında bunu öncelemelidir. Bir an önce tüm eğitim çalışanlarının yaşına bakmaksızın aşılanması da gelecek eğitim öğretim yılının güvenli bir şekilde başlayabilmesi adına çok önemlidir.

KAOS MEB’İN TEMEL POLİTİKASI HALİNE GELDİ

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan ise açıklamalarında şunları söyledi: Salgın boyunca, 1.5 yıldır yapması gerekenleri yapmayan siyasal iktidar ve MEB, kaos temelli eğitim politikası ile dün 20.45 de okulları açtı ve 23.00 sularında da detayları belirledi. 2 Temmuz'a kadar sürecek eğitim süreci ile kaybettiğimiz bir kuşağa karşı ne kadar MEB’in sorumluluk hissettiğini de ortaya konmuş oldu.Tek kaygıları olan özel okulların öğrenci kayıtlarıdır. Bunun için yapıldığı apaçık bir uygulama ile Pazartesi gece yarısı Salı günü okulların açılacağını duyurmak nasıl bir kaygının ürünüdür acaba?

Eğitim ve bilim emekçileri her koşulda bu ülkenin çocuklarına ve gençlerine karşı sorumluluklarını yerine fedakarca getirmeye hazırdır. Bilimsel akıl ve yöntem yerine algı ile eğitim politikaları belirlenemez. Yaklaşık 1 yıldır önlemler alınsın okulları açılsın, sınavlar olmasın, okullar ve Üniversiteler ilk açılsın son kapansın diye bağırdık. Bütçe ayırın, atama yapın, velilerimize ekonomik destek verin, toplumu aşılayın dedikçe bize marjinal diyenler bu kadar bilimsellikten uzak bir kararı olumluyor. Öğretmenleri ve akademisyenleri hedef gösterilip, eğitimi bir kaosa sürüklemenin sonucunu bu ülkenin yarınları ödüyor.

Dilekçeli eğitim ile isteğe bağlı telafi eğitimi olamaz. Eskişehir'de ve ülkenin her yerinde o sınıfta olan çocukların neye ihtiyacı olduğunu bilenler sadece ve sadece eğitim emekçileridir. Açıklamalara göre, 6,7,10,11. Sınıflar bu yılı sadece 3 hafta ve toplamda 6 gün okula gidebileceklerdir. Notlar zaten sisteme girildi. Pedagojik olarak mümkün olmayan bir durum ile karşı karşıya bırakıldık. Günü birlik politikanın sonucunu ülke olarak ödüyoruz. Telafi eğitimi yapılacaksa ciddi ele alınmalıdır. İsteğe bağlı; öğrencilerin ihtiyacı tespit edilmeden yapılan bir telafi programı olur mu?

Mesele sadece ders anlatmak değildir. Okullar neyi telafi edecekler? Planlanmış çeşitli yaşantılarla çocukların sosyal ilişki, duygusal bağ kurma, iletişim ihtiyaçları giderilecek midir? 2 gün yüz yüze eğitime giden öğrencilere müzik, resim ve beden eğitimi dersleri verilecek midir? Tabii ki hayır! Bu plansızlıkla telafide yine ders anlatmak ön plana çıkacak. Sınava dayalı ve özel okulları öncülleyen sistem devam edecektir. Ön hazırlık yapılmadan kervan yolda düzülür mantığı devreye girecektir.

GÖSTERMELİK UYGULAMA

Eğitim İş şube başkanı Hüseyin Yurtman’ın ise konu ile ilgili olarak “Corona virüs tedbirleri kapsamında İlkokulların 1 Haziran, Ortaokul ve liselerinde 7 haziran itibarı ile açılma kararı eğitim öğretim açısından herhangi bir fayda sağlamayacaktır. İsteyenin girip, istemiyen öğrencinin girmediği sınavlar yapılmış, sınıf geçme notları belirlenmiş ve devam mecburiyeti olmayan bir dönemin sonuna gelmişken üstelik öğretmen ve eğitim emekçilerinin aşılanma işlemi tamamlanmamışken üç haftalığına okulları açmak göstermelik bir uygulamadan öteye gitmeyecektir” diye konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.