ODUNPAZARI BELEDİYESİ'NDE AKILLI BELEDİYECİLİK ÇALIŞMALARI

Teknoloji tabanlı belediyeciliğin öneminin farkında olan Odunpazarı Belediyesi, ‘Akıllı belediyecilik çalışmalarını’ Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde sürdürüyor.

ODUNPAZARI BELEDİYESİ'NDE AKILLI BELEDİYECİLİK ÇALIŞMALARI
10 Ekim 2019 Perşembe 15:13

Şehirleşme ve hızlı nüfus artışıyla birlikte artan sorunların çözümü noktasında yerel yönetimlere önemli görevler düşüyor. Gelişen teknoloji ile birlikte şehirde yaşanan sorunların çözüm yolları da çağın gerekleriyle uyum içerisinde olmalı. Artık daha kaliteli bir yaşam ‘akıllı şehir’ kavramı ile de birçok noktada kesişiyor. Teknoloji tabanlı belediyeciliğin öneminin farkında olan Odunpazarı Belediyesi, ‘Akıllı belediyecilik çalışmalarını’ Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde sürdürüyor. Alt yapısı Bilgi İşlem Müdürlüğü’nce hazırlanan Temizlik, Park ve Bahçeler, Kültür ve Sosyal İşler, Sosyal Yardım İşleri ile Fen İşleri Müdürlüğünün normal iş ve işlemlerini yürütürken veri tabanını güncel tutacağı teknoloji tabanlı belediyecilik çalışmaları, “GörÇek” adı verilen uygulamada toplanıyor. 

Odunpazarı Belediyesi’nin teknoloji tabanlı belediyecilik çalışmalarından hali hazırda uygulanan ve en dikkat çekeni Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çöp konteynırlarının boşaltılmasıyla ilgili olarak entegre araç takip sistemi.  Bu sistem araç özelinde takip imkânı sunarken, arazideki konteynırların boşaltılmasına dair Temizlik İşleri Müdürlüğüne kontrol sağlıyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen teknolojik tabanlı atık toplama çalışmalarından diğerleri ise şehre yayılmış envanterlerden Atık Yağ Toplama Noktalarının, Atık Pil Toplama Noktalarının ve Giysi Kumbaralarının konum tabanlı tespiti çalışmaları.  Odunpazarı Belediyesi’nin atık toplama ile ilgili yürüttüğü teknoloji tabanlı belediyecilik çalışmalarına Odunpazarı Belediyesi’nin resmi web sitesi http://www.odunpazari.bel.tr’de bulunan “Kurumsal” sekmesinde yer alan “Atık Toplama Noktaları” bölümünü tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

ALT YAPI ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER
Odunpazarı Belediyesi, teknoloji tabanlı belediyecilik olarak da tanımlanabilecek olan akıllı belediyecilik ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü sorumluluğunda olan park ve yeşil alanların ve bu alanlar üzerinde kurulu bulunan envanterlerin (oyun grubu, fitness aletleri, bank, süs havuzu, çöp kovası, aydınlatma direği vb.) konum tabanlı olarak tespiti bu çalışmalardan biri. 

KÜTÜPHANE OTOMASYONU
Odunpazarı Belediyesi’nin çalışmalarını sürdürdüğü akıllı belediyecilik çalışmalarından bir 
diğeri de Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü sorumluluğunda olan Kütüphane Otomasyonu.
Söz konusu otomasyon ile Odunpazarı Belediyesi’nin Halk Merkezleri, Gençlik Merkezli gibi hizmet binalarındaki kitaplık ve kütüphanelerde yer alan kitapların, yazar, yayınevi, tür gibi öz nitelik bilgileri ile kayıt edilebiliyor. Bu sistemle emanete verilen kitaplarla ilgili bilgiler de takip edilebiliyor. Ayrıca bu sistem kurum içinde kullanımdadır. 

YOL ARIZA TESPİT SİSTEMİ
Devam eden çalışmalardan biri de Yol Arıza Tespit Sistemi. Fen İşleri Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan Yol Arıza Tespit Sistemi, yollardaki çukur ve tümsek gibi sürüş güvenliğini tehdit eden noktaların yine konum tabanlı olarak ilgili Fen İşleri Müdürlüğünün iş emri olarak yönlendirilmesini sağlayacak.  Yol Arıza Tespit Sistemi üzerinde çalışmalar devam ediyor. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.