banner493

MEMLEKET SEVDALILAR EKONOMİNİN GİDİŞATINDAN ENDİŞELİ

Memleket Sevdalılar Derneği Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülke ekonomisinin içerisinde bulunduğu durum değerlendirilerek, çözüm önerileri sunuldu.

MEMLEKET SEVDALILAR EKONOMİNİN GİDİŞATINDAN ENDİŞELİ
17 Ekim 2018 Çarşamba 12:29

Açıklamada, hayat pahalılığı ve kredi faizlerindeki artışın işçiyi, emekliyi, çiftçiyi ve esnafı olumsuz yönde etkilediğini belirtildi. Ekonominin içinde bulunduğu duruma ilişkin kısa ve uzun dönem önerilere yer verilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “

Kısa dönemde, stagflasyon (durgunluk) riskinin azaltılması ve geçim şartlarının dengelenmesi açısından, mümkünse hemen emekli ve ücretlilerin maaşlarına telafi edici zam yapılması, acilen özellikle tüketici kredileri ve kredi kartları borçlarının uygun faiz oranlarında yeniden yapılandırılması, tüketici kredi vadelerinin uzatılmasının sağlanması, temel girdilerdeki zamların geri alınması önemlidir.

Planlanan tüm özelleştirme programları iptal edilip, kendi kendine iç talebini karşılayabilecek düzeyde tüketim ve tarımsal ürünlerin artışını sağlayacak karma ekonomik alt yapı oluşturulmalı, verimliliği olan özelleştirilmiş stratejik sektörler dâhil ekonomik bağımsızlığı arttırıcı kamulaştırma ile kamu ve özel yatırımlar özendirilmeli düşüncesindeyiz.

Uzun dönemde ise, dışa bağımlılığı ve işsizliği azaltacak, ithal ikameci, katma değeri yüksek alanlarda, sanayi ve teknoloji mallarının üretimi teşvik edilmeli. İthalat rejiminde yine bu sektörlerin, başlangıçta ihtiyacı olan hammadde, girdi ihtiyaçlarını karşılayacak düzenleme yapılmalıdır. Öte yandan yukarıda ifade edilen sektörlerin dışında kalan ithalat ürünlerin ülkeye girişini zorlaştırıcı tedbirlerin de aşama aşama devreye sokulması gerekir görüşündeyiz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.