Mehmet Ektaş: Festivalleri protesto eden ahlak bekçileri şimdi neden sessiz?

6 yaşında bir kız çocuğunun imam nikahıyla evlendirip cinsel istismara maruz bırakıldığı iddiası tepkilere neden oldu. AHPADİ’de tepki gösteren STK’lar arasında yer aldı. Dönem sözcüsü Mehmet Ektaş iktidarı sert sözlerle eleştirirken, festivallere itiraz edenlere ise “Festivalleri protesto eden ahlak bekçileri şimdi neden sessiz?” sorusunu yöneltti.

Mehmet Ektaş: Festivalleri protesto eden ahlak bekçileri şimdi neden sessiz?
08 Aralık 2022 Perşembe 16:01

Altı yaşındaki kızın tarikat müridiyle ‘evlendirilmesine‘ tepki gösteren (AHPADİ) Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Ektaş , Bu infial ve tepki ortamı bizlere, bebeklerimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi, kadınlarımızı, velhasıl toplumumuzu ve yaşamamızı koruması gereken iktidarı tekrar tekrar sorgulamaya itiyor. dedi.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin, babasının kendisini 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiği’ ve çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını belirterek şikâyetçi olduğu ortaya çıkmıştı.

Konuya tepkiler yükselirken bir açıklama da AHPADİ Dönem Sözcüsü Mehmet Ektaş’tan geldi. Ektaş açıklamasında “Her duyduğumuzda vicdanımızda derin yaralar açan çocuk istismarı olaylarından birinin daha, tarikat uzantılı bir vakıfta yaşanmasının infialini hep birlikte yaşıyoruz.Bu infial ve tepki ortamı bizlere, bebeklerimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi, kadınlarımızı, velhasıl toplumumuzu ve yaşamamızı koruması gereken iktidarı tekrar tekrar sorgulamaya itiyor. AK Parti iktidarının , neyi ve kimi korumalı, neyi ve kimi koruyor sorusuna cevap aramaya zorluyor"

Ektaş açıklamasınd aşu ifadelere yer verdi: 

Yaşadığımız olaylar bize şunları gösteriyor.

AK Parti iktidarı ve zihniyeti;

BEBEKLERİMİZİ KORUYAMIYOR: Beklerimiz yetersiz beslenmenin gelişim bozukluklarının pençesi altındalar.

ÇOCUKLARIMIZI KORUYAMIYOR; Çocuklarımız; cinsel istismar, şiddet, çocuk işçilik, yetersiz beslenme, kalitesiz eğitim sarmalındalar.

GENÇLERİMİZİ KORUYAMIYOR;
Gençlerimiz; Uyuşturucu, işsizlik, torpil girdabındalar.
KADINLARIMIZI KORUYAMIYOR;
Kadınlarımız; Şiddet, tecavüz, ayrımcılık karanlığındalar.
HAYVANLARIMIZI KORUYAMIYOR;
Canlarımız; Kötü muamele, şiddet ve hatta tecavüz batağındalar.
DOĞAMIZI KORUYAMIYOR;
Doğamız; Çevre düşmanlığı, ağaç ve yeşil düşmanlığı, rant ekonomisi nedeniyle ölüm döşeğinde.
KÜLTÜR VE ULUSAL KİMLİĞİMİZİ KORUYAMIYOR;
Kültürümüz, kimliğimiz; Arap, Amerikan, Avrupa emperyalizminin, göç dalgalarının, taşeron tarikat ve cemaatlerin saldırıları altında.
TOPLUMUMUZU KORUYAMIYOR;
Milletimiz; Adaletsizlik, hukuksuzluk, fakirlik, cahillik, ayırmacılık, kindarlık zulmü altında.
AK Parti iktidarı ve zihniyeti, sorunlara çözüm üretemiyor, aksine uyguladığı politikalarla sorunları büyütüyor.

Kısaca, insanımızı, milletimizi, devletimizi, toprağımızı, vatanımızı, geleceğimizi koruyamıyor.

Neyi koruyor?

İktidarını!

Şahsi çıkarlarını!

Eş dost akrabayı, yandaşı!

Bir avuç müteaahidin menfaatini! Koruyor” dedi.

Ektaş açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Festivalleri Protesto Eden Ahlak Bekçileri Şimdi Neden Sessiz?”

İğrenç olay  kadar, AK Partinin ve suyunda giden sivil toplum örgütlerinin sessizliği de bizleri üzüyor ve korkutuyor.

Hükümetin yanlış politikalarının canavara döndürdüğü enflasyon sonucu ESKİ’nin yaptığı su zammı,  yenisi inşa edildikten sonra yıkılacağı belirtilen bir camimiz, haksız ve hukuksuz şekilde iptal edilen festivaller gibi bir çok örnekte  siyasi rant devşirme gayretiyle protesto gösterisi yapanların, ahlak bekçilerinin; bebeklere, çocuklara, gençlere, kadınlara, hayvanlara, doğaya, Kültürümüze, Kimliğimize karşı yapılan saldırılarda tepkisiz kalmalarını da anlayamıyoruz.

Son yaşanan olay bağlamında, çocuklarımıza yönelik istismarı şiddetle kınıyoruz. Sorumluların bir an önce cezalandırılmasını yargıdan, kavga etmek, birbiriyle  atışmak, birbirinin konuşmasını önlemek, birbirine hakaret etmek yerine TBMM’ni ve Milletvekillerini benzer olayların tekrar etmemesi için her türlü tedbirin alınmasını, çözüm yollarının oluşturulmasını sağlamak üzere göreve davet ediyoruz.

                                                       

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.