KÜPELİ:TÜRKİYE’NİN EN ÇEVRECİ OSB’YİZ

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, Türkiye’nin “En Yeşil OSB’si”seçilen organize sanayi bölgesi olarak çevre konusundaki çalışmalarını her yıl daha da geliştirerek sürdürdüklerini, çevreye ve yeşile verdikleri önemi ileri boyutlara taşıdıklarını belirtti.

KÜPELİ:TÜRKİYE’NİN EN ÇEVRECİ OSB’YİZ
04 Haziran 2020 Perşembe 13:08

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Başkan Küpeli Türkiye’nin en çevreci OSB’lerinden biri olduklarını söyleyerek, “Türkiye’nin en büyük ikinci organize sanayi bölgesi olarak büyüme trendi içinde bizim için hiç kuşkusuz en önemlisiçevreci bir OSB olmamız ve bu konudaki uzun yıllardır sürdürdüğümüz çalışmalardır. Bu konudaki çabalarımızın ilk güzel sonucunu, geçmiş yıllarda dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’nin en Yeşil OSB’si seçilerek görmüştük. Sonraki yıllarda çevre konusundaki çalışmalarımızı her yıl daha da geliştirerek sürdürdük. Çevreye ve yeşile verdiğimiz önemi daha ileri boyutlara taşıdık. Eskişehir OSB olarak, Avrupa Birliği projesi kapsamında yabancı ortaklarımızla çok başarılı ve örnek gösterilen bir simbiyoz projesini tamamladık. Keza bu projemizi yerelde ise BEBKA Kalkınma Ajansımızla daha ileri boyutlara taşıdık ve OSB’mizdeki sanayi kuruluşlarımız arasında simbiyozun uygulanmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Yeşile ve çevreye önem veren bir organize sanayi bölgesi olarak ağaç sayısını ciddi şekilde artırmayı hedefliyoruz. 2019 yılıve önceki yıllarda ciddi miktarda ağaç diktik. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayata geçirdiği ‘Geleceğe Nefes’ kampanyasına katılarak ciddi miktardayeni fidanı toprakla buluşturduk. OSB’de yapılaşmaya açtığımız tüm yeni alanlarda yoğun bir ağaçlandırma çalışmasına devam ediyoruz.Her yıl binlerce yeni ağaç dikiyor ve yeşillendirme Bu arada çevre faaliyetlerimizi sürekli geliştirmeye devam ettik.Önce atıksu arıtma tesislerimizi kurduk, zamanla buranın kapasitesini arttırdık. Bu merkezin bünyesinde bir çevre laboratuvarı kurduk ve onu akredite ettirdik. Atıksu arıtma tesisimizin hem kapasitesini hem de ileri biyolojik arıtmaya yönelik teknik özelliklerini geliştirmeyi sürdürüyoruz” diye konuştu.Başkan Küpeliçevrenin korunması hususunun kendileri için en hassas konulardan biri olduğunu yönetim, idari personel ve bu konuda çalışan birim yetkilileriyle sanayi kuruluşlarına yönelik denetim çalışmalarında her zaman destek olduklarınıbelirtti.

Bir ilke imza atarak pilot OSB seçildik

Eskişehir OSB olarak bir ilke imza atarak Türkiye’de Yeşil OSB Uygulama Projesi kapsamında pilot OSB seçildiklerini hatırlatan Başkan Küpeli, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dünya Bankası Grubu (DBG)-IFC ve Güney Kore Hükümeti iş birliğinde yürütülen ‘Türkiye’de Yeşil OSB Uygulama Projesi’ kapsamında 334 organize sanayi bölgesi arasında pilot OSB seçildik. Yürütülen çalışma kapsamında şubat ayı içerisinde Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde “Türkiye İçin Yeşil OSB Çerçevesinin Uygulama Projesi Çalıştayı” düzenlendik. Verimli bir çalıştay süreci geçirdik. Çevreci inovasyon projelerinin gelişimi, yeni simbiyoz projeleri ve bu yolla ortaya çıkacak yeni sanayi ürünleri gibi konularda zaman içinde çok başarılı işlerin ortaya çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.