Kent Konseyi Başkanı Akçasoy: Seçimlerde kazanan Eskişehir olsun

Eskişehir Kent Konseyi başkanı Nuray Akçasoy, seçimlere ilişkin beklentilerini dile getirdi. Akçasoy her seçim döneminde vaat edilip daha sonra unutulan sorunları işaret ederek, “milletvekillerimizin Eskişehir’in kamu yatırım ve hizmetlerinden hak ettiği payı alabilmesi için, uyum içerisinde çalışmaları güzel şehrimiz adına son derece önemlidir.” dedi.

Kent Konseyi Başkanı Akçasoy:  Seçimlerde  kazanan  Eskişehir  olsun
08 Mayıs 2023 Pazartesi 15:07

Akçasoy 28. Dönem Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin beklentilerini açıkladı. Akçasoy, 28. Dönem Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin kentte ve ülkede güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin en büyük temennileri olduğunu belirterek, . “Milletvekilliği Genel Seçimleri sonucunda hemşehrilerimizin oyları ile seçilecek tüm milletvekillerimizden Eskişehir Kent Konseyi olarak ilimiz adına beklentilerimiz, Eskişehir’in sorunlarının çözümü için hep birlikte çaba göstermeleridir. Yeni dönemde de tüm şehirler kamu kaynaklarından ve yatırımlardan daha fazla pay almak için kıyasıya bir rekabete gireceklerdir. Bu noktada milletvekillerimizin Eskişehir’in kamu yatırım ve hizmetlerinden hak ettiği payı alabilmesi için, uyum içerisinde çalışmaları güzel şehrimiz adına son derece önemlidir. Bu anlayış ve beraberliğin yani şehir lobiciliğinin başka şehirlerde yaşandığını görüyoruz. Eskişehir’in de artık bu düşünceyle hareket etmesi sonucunda seçimlerde asıl kazananın Eskişehir olduğunu görmek bizleri mutlu edecektir.” dedi.

Vaatler unutulması

Eskişehir’in yıllardır devam eden sorunlarını dile getiren Akçasoy, “Yıllardır her seçimde vaat edilip sonrasında unutulan çevre yollarına ihtiyacımız olduğu bir gerçektir. Yıllardan beri çözüm bekleyen Alpu yolu, Seyitgazi – Kırka - Afyon Yolunun bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bununla birlikte ihracat yapan bir kentiz.Ancak ihracatın büyük bir kısmı kara yolu ile gerçekleşiyor. Demir yolu taşımacılığının da geliştirilmesi, bu anlamda da Eskişehir’in demir yollarıyla Gemlik bağlantısı kent ekonomimizin gelişmesi adına son derece önemlidir.

Yıllardır aktarmalı uçuşlarla desteklenmiş iç hat uçuşlarının da olmasını talep ettiğimiz havaalanımızın pistlerinden terminaline, otoparkından apronlarına kadar her şeyi iyileştirilmelidir. Havaalanımız kargo taşımacılığında da kullanılarak daha da işlevsel hale getirilmelidir.

Şehrimizin sağlık turizminden inanç turizmine, kongre turizminden gastronomi turizmine kadar alternatif turizm türlerinden daha çok pay alması adına ve özellikle Yunus Emre Külliyesi, Seyyit Battal Gazi Külliyesi, Şeyh Sücaeddin-i Veli Külliyesi, Nasrettin Hoca, Şeyh Edebali, Dursun Fakıh ve daha birçok bilge değerlere sahip olması yanında, Yazılıkaya Frig Vadisi ile her noktasında birçok arkeolojik, kültürel ve tarihi eserleri barındıran kırsal yerleşimlerimizi kalkındıracak ve gençlerimize de istahdam yaratacak büyük sermayeli yatırımlar ile küçük ve orta ölçekli yatırımlar desteklenmelidir.” diye konuştu.

Afetlere dikkat çeken Akçasoy açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Şehrimizi de yakından ilgilendiren bir diğer önemli konu da şudur; yaşadığımız acı tecrübeler ile afet ve acil durumlarda yetki ve koordinasyonun tek bir elde toplanmasının ne kadar işleri zorlaştırdığını gördük. Eşgüdüm sağlanması gereken kurumların afetlerle ilgili yetki ve sorumluluklarının hiç vakit kaybetmeden yeni yasalarla biran önce yeniden tanımlanması gerekmektedir.

Yeni dönem milletvekillerimizden özellikle hepimiz için son derece ehemmiyetli olan kadına yönelik şiddetle mücadelede aktif birer savunucu olmalarını talep ediyor, meclis koltuklarında öncelikli olarak kadınlarımızınher alanda güçlenmesi, fırsat eşitliğinin sağlanmasıve özellikle İstanbul Sözleşmesinin yeniden hayata geçirilmesi için mücadele etmelerini istiyoruz.

Ülkemizde ve kentimizde de var olan derin yoksulluk ile mücadele edecek, halkımızı ekonomik zorluklardan korumak için verilen güvencelerin takipçisi olacak, gelir dağılımındaki adaletsizliği sonlandırmak için mücadele edecek vekiller istiyoruz.

En önemlisi de bizleri parlamento çatısı altında temsil edecek milletvekillerimizden bir süredir keskinleşmiş olan toplumsal kutuplaşmanın sona erdirilmesi yönünde uzlaşı anlayışı içinde olmalarını arzu ediyoruz.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.