KAMU-SEN'DEN HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI’NA ZİYARET

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen) Eskişehir İl Temsilcisi Haydar Urfalı Başkanlığındaki Konfederasyona Bağlı Sendikaların Eskişehir Şube Başkanlarından oluşan heyet, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HABEV) Başkanı İsmail Kılıç’ı ziyaret etti.

KAMU-SEN'DEN HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI’NA ZİYARET
30 Kasım 2017 Perşembe 10:28

 Ülkemizle ilgili yaşanan iç ve dış gelişmeler ile vakfın ve konfederasyonun çalışmaları hakkında görüş alış verişinin gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında günün anısına Haydar Urfalı İsmail Kılıç’a hilalinde Türkiye Cumhuriyeti yıldızında Atatürk yazan bir Atatürk Tablosu hediye etmiştir.

Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Haydar Urfalı “Bugün Türkiye Kamu-Sen Eskişehir İl Temsilciliği olarak birlik beraberliğimizi ve aramızda ayrı gayrı olmadığını ve kardeşliğimizi göstermek için burada bulunuyoruz.

Dış odaklar ve şer güçleri ülkemizi Alevi ve Sünni olarak bölmeye çalışmasını sürdürüyorlar. Malatya’da yaşanan evlerin işaretlenmesi olayı bunun halen canlılığını koruduğunu göstermiştir. Bunun yanında, Aleviliği İslam dışında bir inanç gibi göstererek toplumsal çözülme yaratılmaya çalışıldığı da görülmektedir. Alevilik, Hz. Muhammed ve Hz. Ali ile bağlantılı bir İslam inancıdır.

Ülkemizin içinde bulunduğu duruma baktığımızda bir değil bin kere düşünmek zorundayız. Milletimize ve devletimize düşmanlık eden, her geçen gün artan bir şiddetle saldıran unsurlar var. Bize düşen görev, farklılıklarımızı bir yere koyarak birbirimize sarılmamız ve birlik olmamızdır. Ayrılıkta azap var sözü boşa söylenmemiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşayan herkes aynı değerde olmalıdır. Hakkın severek överek yarattığına hor gözle bakmak insan olmaktan uzaklaşmak demektir. İnsan olmanın özü sevgidir. Sevginin kaynağı ise Allah'ın vasıtası olan Kur’an-ı Kerim’dir. "Gün bir olma, diri olma, iri olma günüdür."

Dünyadaki savaşların altında yatan en önemli sebepler bencillik, hoşgörüsüzlük, kibir, gurur, haset ve fesattır. Hacı Bektaş Veli asırlar önce toplumda birlik ve dirliğin sağlanması, gönüllerin sevgi yumağı olması, insanların kardeşçe yaşaması hususlarını dile getirirken “Gelin canlar bir olalım.” deyişini ne güzel söylemiş; “Bir olalım, iri olalım, diri olalım.” diyerek birleştirici, yapıcı, hoşgörü sahibi, sevgi dolu bir gönül eri olarak gönüllerde taht kurmuştur.

Gösterdiğiniz ilgi ve konukseverlik için şahsınızda tüm kardeşlerimize teşekkür ederiz. Allah birlik, beraberlik, dirlik ve huzurumuzu bozmasın.” dedi.

Ziyaretle ilgili düşüncelerini açıklayan Vakıf Başkanı İsmail Kılıç “Hacı Bektaş Velî’nin yaşadığı dönem olan XIII. yüzyıl dünyasının düşünce iklimi göz önüne alındığında “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.” sözlerinin, yaşadığı çağın ne kadar ilerisinde olduğu görüldüğü gibi, bu sözler günümüze de ışık tutmaktadır.

“İncinsen de incitme.” “Her ne ararsan kendinde ara.”  sözleri onun hoşgörüsünün enginliğini ortaya koymaktadır.  O, sözleri ile bütün insanlığı sevgi, barış ve kardeşliğe çağırmış “Düşmanının bile insan olduğunu unutma.” sözü ile de insana verdiği değeri ortaya koymuştur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.