KAÇ PROJE HAYATA GEÇTİ?

2019 yılı birinci (Ocak Ayı) İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında, Valilik Yunus Emre Toplantı Salonu’nda yapıldı.

KAÇ PROJE HAYATA GEÇTİ?
21 Ocak 2019 Pazartesi 15:54

Çalışmalardan gerekli verimin alınabilmesi için ilgili kurum ve kuruluşların koordinasyon ve işbirliği içerisinde çalışmalarının ayrı bir öneme sahip olduğunu bildiren Vali Çakacak, toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ülkemizin planlı kalkınma çabalarının bir aracı olarak her yıl hazırlanan Devlet Yatırım Programının, İl düzeyinde uygulanması, izlenmesi ve koordinasyonuna etkinlik kazandırmak amacıyla düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu Toplantıları kapsamında, Valiliğimize gönderilen yatırım izleme raporlarına göre, İlimizdeki kamu yatırımlarının 2018 yılı dördüncü dönem sonu itibarıyla genel durumlarına baktığımızda;

İlimizde 22 yatırımcı kuruluşun gerçekleştirdiği yatırımların toplam proje bedelleri 4 milyar 454 milyon 963 bin 480 TL, 2018 yılı ödeneği 833 milyon 794 bin 4 TL, dönem sonu itibariyle harcama 602 milyon 438 bin 175 TL’dir. Toplam 446 adet projenin 192’si tamamlanmış, 155’i devam etmekte, 17’si ihale aşamasında, 4’ünün ihalesi yapılmış olup, 1 proje iptal edilmiş, 77 projeye ise henüz başlanmamıştır.

Bu projelerin dönem sonu itibariyle ortalama fiziki ve ortalama nakdi gerçekleşme oranları % 55’tir.

Mahalli idarelerimizce ise 126 adet yatırım projesi yürütülmekte olup bu projelerin toplam bedeli 1 milyar 126 milyon 832 bin 498 TL’dir. 2018 yılında projelere 791 milyon 852 bin 265 TL ödenek ayrılmış ve bu ödeneğin 392 milyon 303 bin 236 TL’si harcanmıştır. Bu projelerin 46’sı tamamlanmış, 41’i devam etmekte, 5’i ihale aşamasında olup, 34’üne ise başlanmamıştır.

Tüm çalışmalarda olduğu gibi yatırım uygulamalarında da etkin, verimli ve rasyonel bir anlayışla çalışmak temel prensibimiz olmalıdır.

Çalışmalardan istediğimiz verimi alabilmemiz açısından ilgili kurum ve kuruluşların koordinasyon ve işbirliği içerisinde çalışmaları ayrı bir öneme sahiptir.

Bu nedenle bu toplantıda özellikle koordinasyon gerektiren sorun ve darboğazların gündeme getirilmesi önem taşımaktadır. Ayrıca ilgili kurumlarımızın toplantıda alınan kararların çözümlenmesi hususunda da gerekli itinayı göstermeleri ve bu konuya önem vermeleri gerekmektedir.”

Toplantının amacına uygun sonuçlar getirmesini dileyen Vali Çakacak, daha sonra bütün kurum temsilcilerine söz verdi.

2018 yılı dördüncü dönem (Ekim-Kasım-Aralık) yatırımlarının değerlendirildiği toplantı, görüş ve çözüm önerilerinin sunulmasının ardından sona erdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.