banner480

Hasan Hüseyin Köksal: %100 söylemi balondur

Eskişehir Sağlık Sen Şubesi sağlık çalışanların sorunlarını alanlara taşıdı. Konvoy ile başlayan eylem yapılan basın açıklaması ile sona erdi. Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, “Bugün sağlık çalışanlarını halk nazarında paragöz, durmadan para isteyen konumuna düşürenlere cevap vermek için buradayız” dedi.

Hasan Hüseyin Köksal: %100 söylemi balondur
29 Eylül 2020 Salı 12:51

Çok sayıda sağlık çalışanının katıldığı protestoda konuşan Sağlık Sen Şube Başkanı Köksal, Sağlık çalışanlarının seslerini duyurmak, yaşadıkları sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçirmek amacıyla toplandıklarını belirterek, “ çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan  sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir. Artık yeter!” diye konuştu. Ocak ayında dünyada, 11 marttan bu yana ülkemizde korona virüsü ile mücadele ettiklerini belirten Köksal açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  Sağlık çalışanları özveriliyle gece gündüz demeden; güvenliğinden sekreterine, hizmetlisinden memuruna, hemşiresinden röntgen teknisyenine, tabibinden ATT’sine, uzman hekiminden diş hekimine tam bir ekip ruhu ile savaş veriyor! Bugün sağlık çalışanlarını halk nazarında paragöz, durmadan para isteyen konumuna düşürenlere cevap vermek için buradayız. Maliye Bakanlığına, Bakanlar Kuruluna Reis-i Cumhur’a bizim sorunlarımız, sağlık çalışanlarının dertleri ya anlatılmıyor yada yanlış bilgi veriliyor. Ağız ve diş hastaneleri kaderine terk edilmiş durumda! Yetkililer, Sağlık Bakanlığı bürokratları çalışma barışını daha iyi nasıl yaparız yerine işleri daha da içinden çıkılmaz hale getirmişler ve ne sağlıktan ne paradan nede sahadan haberleri olmadığını göstermişlerdir. Şöyleki; unutulan en büyük nokta tam 6 aydır sahada verilen ve dünyaya örnek gösterilen hizmet mücadelesinde sadece 3 ay destek verip bunun da adını %100 tavan ödeme deyip halk nazarında yapılan hizmetin karşılığının alındığını düşünüp bizleri yani bütün sağlık ordusunu iş bilmeyen bürokrat takımı ateşe atmışlardır. Ailemiz inanmıyor, çevremiz inanmıyor,bunların kazanmadığımız paraya inanmadığı yerde Maliye Bakanlığı,Bakanlar Kurulu,Reis-i Cumhur inanır mı? Bugün Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi önündeyiz !

Sayın Sağlık Bakanımıza teşekkür etmek için bugün burada toplandık!

Çünkü Sağlık Bakanlığı diyorki en büyük risk diş hastaneleri hasta ile yakın temas yüz yüze çalışıyorlar. Diyorki protez yapmayın, impilanttedavisi yapmayın, günlük sadece 7 hastaya bakın.Ancak ben maddi destek vermem,döner sermaye vermem, kendiniz kazanacaksınız. Ama hasta bakmak yasak. Hasta bakarsanız korona bulaş riski var ama parada vermem.

Sevgili basın mensupları kıymetli çalışma arkadaşlarım..

Peki bu ay ne kadar aldı bir diş hekimi % 100 destek ile bir diş hekimi 395 TL, uzman diş tabibi 1000 TLve izin kullandın ise 0 TL Yanlış duymadınız izin kullandı isen 0 TL ! Sormadan edemeyeceğim 11 Mart itibari ile hangi hizmet sektöründe sadece izin rapor istifa emekli olmak yasaklandı.Sadece Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanları…

Kimin iş yükü beş kat arttı. Sadece sağlık çalışanlarının… Maliye Bakanına burada sizlerin huzurunda sesleniyorum. Öğretmen izin yaptı maaşı aldımı? Ek ders ücretini aldı mı? Aldı. Camiler kapandı imamlarımız maaşını aldı mı?Aldı. Değerli basın mensupları; Sağlık çalışanları ne istiyor. Asker, polis, öğretmen, memur, imam ve diğer meslek grubu gibi sağlık çalışanları da tek kalemde maaş istiyor. Ev alırken, borç alırken, hesap yaparken, olmayan verilemeyen birçok alanda kalmamış döner sermaye üzerinden eksik hesap yapmak istemiyor. Öğretmenleri siz edebiyat, fen, matematik diye ayırıp mı maaş veriyorsunuz? Polislerin görev yaptığı yere göremaaşları mı değişiyor? Askerler farklı farklı mı maaş alıyor? Banka memuru müşteri az gelirse düşük maaş mı alıyor? Tapu dairesinde, nüfus dairesinde az iş yapar ise maaşı mı düşüyor? Sağlık çalışanı özellikle Diş Hastanesi diyorki bulaş riski yüksek hasta bakamazsın ama parada alamazsın. Teşekkürler Sayın Bakanım Şişecam’da,Arçelik’te,Eti’de maaş alan 20 yıllık işçiler bile diş hekimlerimizden yüksek maaş alıyorlar. Durmadan hedef koyuyoruz masa başında şu kadar puan yap döner sermaye al. Hastaneye herkes hayatında bir kez gelmiştir burası diş hastanesi koltuğa oturan yarım saatten önce kalkamaz hatta bazen 2 saate kadar uzayabilir. Bir diş hekimi 3000 TL döner sermaye hedefini tutturmak için tam 1000 diş çekmesi lazım. İyi dinleyin 1000 diş çekmesi lazım. En az 50 kanal tedavisi yapması lazım.

Değerli Basın Mensupları; Sağlık bizde iki döneme ayrılır…

2002 öncesi ve sonrası diye SSK kuyruklarını biliyoruz ilaç almak için sıra almak için uzayan kuyrukları biliyoruz 2002 sonrası dönemde çok şükür halk memnuniyet oranı %25’lerden % 78’lere çıkmasını sağlayan başta sağlık politikaları olmak üzere gizli kahramanlar sağlık çalışanlarıdır. Eğer siz bu başarıyı gözardı ederseniz sağlık da kırılgan yapı tekrar başlar. Çünkü sağlık çalışanları Avrupa’da ve dünyadaki meslektaşlarına göre tam 5 kat fazla çalışıyor. 7 aylık süreçte beş ay izin almak yasak, istifa etmek yasak, destek komik.Dönüyoruz dalga dalga destek vereceğiz diyor Sayın Bakan izin alanların parası kesiliyor.  Aile hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanıkoronaya yakalanacak maaşı kesilecek. Güvenliğe, hizmetliye, memura,şoföre, sekretere, hasta bakıcıya, klinik desteğe hiç para vermeyeceksin çalışma barışından bahsedeceksiniz. Sağlık ekip işidir makine dişlisi gibi oynamaya gelmez ayırmaya gelmez. Birine ver birine verme. İzin aldığın dönemi düşerim, risk aynı, sağlığın her alanı riskli nasıl hangi akıl ile yetkililer bu düşünceyi görmezden gelirler. Öğretmenin ek ders ücretini genel bütçeden öde, döner sermaye gelince kendiniz kazanın. Hastaneler kan ağlıyor sahanın sesini duymayanlar bilsinler ki geri dönüşü zor bir savaşta en güvenilir cephe kaybedilmek üzeredir. Reis-i Cumhurumuz dünyanın kriz ve ekonomik dar boğazda olduğu dönemde sağlık çalışanlarına 4,5 milyar TL para ayırmış bu parayı beceriksiz sağlık bürokratlarının dağıtamadığından, çalışma barışını bozduğundan ve anket yapılsa %5 kadar düşen sağlık çalışanı memnuniyet anketinden haberi varmıdır?Bence yoktur. Diş hekimlerimizin maaşlarının öğretmen maaşları altında kaldığını biliyor mudur?Bence bilmiyordur. Uzman diş hekimleri maaşlarının astsubay ve polis maaşından düşük olduğunu biliyormudur?Bence bilmiyordur.

Bizim bürokratlarımız performans puanı koyarken,örnekler verirken,yarış yaparken Almanya Fransa Amerika ile yarışıyor, iş sağlık çalışanına ücret vermeye geldiğinde Afrika ülkeleri ile kıyaslıyor.

İstediğiniz binaları yaparsanız yapın, istediğiniz son teknoloji cihazlar ile hastaneleri donatınama unutmayın orada hizmet veren bir vicdanlı sağlık çalışanı vardır. Maddi olarak mutlu edemediğiniz sağlık çalışanın manevi olarak yanında durun. Önce bizi anlayın zor şartlar altında aileden çocuklardan ödün veriyoruz. Aile Hekimini aylarca yok saydınız. Aile Sağlığı Çalışanlarını aylarca yok saydınız iş yükü ile başbaşa bıraktınız. Her gün yüzlerce hasta ile hafta içi hafta sonu bile telefonda takip verdiniz. Filyasyon ekiplerinin çektikleri sıkıntı ortada.

Biz diyoruz ki;

-Sağlık Çalışanları Kırgın

-Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri kan ağlıyor

-%100 söylemi balondur

-İlerde herkes görecek ki biz haklı çıkacağız

-Aile Sağlığı Merkezleri çökme durumuna geldi

-Çıkan genelge Aile Sağlığı merkezleri için gülünçtür

-Sağlıkta ayrım olmaz,risk aynıdır, riske girdiğiniz mesai kadar ücret politikası iş barışını bozuyor

-Hekimlerimiz ameliyat yapamıyor bunun için döner sermaye sistemi acilen temelden değişmelidir.

-Sağlık çalışanlarıtek kalemde maaş istiyor

-Filyasyon ekip işidir, 112 ekip işidir, covid dışı merkez binalarda görünmeyen kahramanlar var ve biz bu görünmeyen kahramanlara ödeme yapamıyoruz

-Sağlık emekçileri güvenlik, sekreter,hasta bakıcı, şoför,memur  koronaya karşı risk altında değil midir?

Sağlık çalışanları küstürülerek bir yere varılamaz. Sözleşmeli yöneticiliğe acilen son verilmelidir. Sağlık çalışanlarının hiçbir motivasyonu kalmamıştır. Sağlık çalışanları kırgındır. Sayın Sağlık Bakanı halkın gözünde sağlık çalışanlarını paragöz yapmış % 100tavandan ödeme demiştir. Ancak ücret ödememiştir.

Sayın Sağlık Bakanımız diyorki; “İlk döneme kıyasla, sağlık çalışanlarımızın yükü dört beş kat artmış durumda. Onların cephede sizin için göğüs göğüse çarpışan kişiler olduğunu bilin. Bu mücadelede onlara verebileceğiniz yegâne destek, kendinizi korumanızdır. Hastanelerimize, hastalığa yakalanmayarak güç katın.” diyor. Bakan bey söylüyor!

Sağlık çalışanları kamu adına hizmet veriyorancak bakanlık kamu adına hizmet veren sağlık çalışanlarının maaşlarını çalıştıkları hastane gelirlerine endekslemiş.  Adalet bunun neresinde.

2014 yılından bu yana sözleşmeli kardeşlerimiz kadro bekliyor

Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanlar kadro bekliyor

Sözleşmeli kardeşlerimizin aileleri parçalanmış durumda

Para veremedinizgelir vergisi aldınız

Yıpranma payı 5/1 dediniz 11/1 yıl çıktı

3600 dediniz ağzımıza bir parmak bal çaldınız

Saymakla bitmez ama biz mücadelen asla vazgeçmeyeceğiz.

Biz sahadayız biz sağlık çalışanlar ile omuz omuz mücadele ediyoruz, edeceğiz. Eskişehir Sağlık Sen ailesi olarak her zaman olduğu gibi 4800 üyemizin alın terinin temsilcisi 6200 sağlık çalışanın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.