ESO Akademi sanayicilerden tam not aldı

Eskişehir Sanayi Odası (ESO), bünyesinde bulunduğu meslek komitelerine ESO Akademi merkezinin tanıtımını gerçekleştirdi. Eskişehir Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi "ESO Akademi" içerisinde 2 gün boyunca gerçekleştirilen ‘Genişletilmiş Meslek Komiteleri’ toplantılarında 16 grupta yer alan sanayiciler hem merkezi tanıma fırsatı buldu hem de sorun ve önerilerini istişare etti. Merkezde incelemelerde bulunan sanayiciler merkeze tam not verdi.

ESO Akademi sanayicilerden tam not aldı
20 Haziran 2021 Pazar 13:12

Genişletilmiş Meslek Komitesi' toplantılarının açılışında konuşan ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Her yıl yaptığımız büyük katılımlı bu toplantılarımızı bu sefer bizi heyecanlandıran, şehrimize ciddi bir değer katacak olan Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapmaktan ve sizlere tanıtmaktan dolayı heyecanlıyız. Emeği geçen ESO’nun profesyonel ekibine, BEBKA’ya çok teşekkür ederim. Burada sorunlarımızı, ihtiyaçlarımız ve çözüm önerilerini değerlendireceğiz. Diğer taraftan merkezden beklentilerinizi ve bizden istediklerinizi istişare edeceğiz” dedi.  
Ara değil aranan elemanlar yetişecek
ESO Akademi'nin Eskişehir'e mesleki eğitimde yeni bir soluk ve istihdam sağlayacak proje olduğunu hatırlatan Kesikbaş, “Şehrimizin nitelikli eleman ihtiyacına çözüm sunacak 22-35 yaş arası, askerliğini yapmış, yetişkin, işe ihtiyacı olan ama bir meslek edinememiş ya da kendini başka bir meslekte geliştirmek isteyen gençlerimize nitelik kazandıracağız. Ara eleman değil aranan insanların yetişeceği bu merkezi hep birlikte oluşturuyoruz” diye konuştu.
Mesleki Eğitim Merkezi’nin Eskişehir sanayisinin yüzde 60’ına doğrudan hizmet sağlayabilecek bir yapıda oluşturulduğunu anlatan Kesikbaş, “Turgut Reis Meslek Lisesi’nde içerisinde bağımsız bir bölüm olarak eğitim faaliyetlerini sürdürecek olan merkez; metal işleme, plastik kalıp ve işleme, kaynaklı imalat, otomasyon, simülasyon, robot ve endüstriyel tasarım anlarında eğitimler verecek. Zaman içerisinde üreticilerimizden gelen önerilerle yeni bölümler de eklememiz mümkün olabilecek” dedi.
Birlik olalım sorunlarımızı birlikte çözelim
Sanayicilerin sorun ve önerilerinin de detaylarıyla konuşulduğu toplantıda hammaddeye ulaşma, temin sürelerinin uzunluğu, navlun fiyatlarının yükselmesi ve konteyner bulamama gibi genel sorunlar da değerlendirilerek, ESO üyelerin bu konulardaki görüşleri değerlendirildi.
ESO üyelerine yönelik düzenlenen Beklenti Anketlerinin sonuçlarından bahseden ESO Başkanı Kesikbaş, “Bunları ilgili kurum ve bakanlıklara ilettik. “Her türlü fikir, öneri, sorun ve isteklerde birlik olmamız, en azından içinde bulunduğumuz meslek grubu üyeleri ile birlik oluşturmamız gerekiyor. Çünkü sesimizi ne kadar çok duyurursak o kadar hızlı çözüm yolları bulunabiliyor. ESO öncülüğünde sanayimizin ihtiyaç duyduğu konuları ilgili yerlere iletiyoruz. İstiyoruz ki üyelerimiz de ESO’nun bu çalışmalarında yer alarak sorunlarını bize iletsin ve çözümünü hep birlikte arayalım. Bu nedenle düzenlediğimiz Meslek Komiteleri Toplantılarını oldukça önemsiyoruz.” diye konuştu.
Talepler açıklandı
Toplantıda, 16 meslek grubunun sektör temsilcileri görüş ve fikirlerini belirtti. Toplantının sonucunda elde edilen talepler ise şöyle;
1. Hammadde tedariki zorlaştı
2. Hammadde fiyat artışları rekabet gücünü olumsuz etkiliyor
3. Enerji maliyetleri düşürülmeli
4. KGF kredileri tekrar yürürlüğe girmeli
5. Devlet destekleri daha geniş tabanlı olmalı  
6. Dengesiz kur hareketlerinin önüne geçilmeli  
7. Gençler sanayiye özendirilmeli
8. Eskişehir çevre yolunda oluşan trafik sıkışıklığı giderilmeli
9. URAYSİM ve Eskişehir Raylı Sistemler İhtisas OSB projeleri hızlandırılmalı
10. İhracatı artırıcı çalışmalar artırılmalı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.