Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi İlk kez kendi kaderini tayin edecek

Recep Taşel yazdı...

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi İlk kez kendi kaderini tayin edecek
08 Ocak 2018 Pazartesi 11:14

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, çoğunluk sağlanırsa 7 Şubat Çarşamba günü saat 14:00’ de, tarihinde ilk kez Genel Kurul toplayarak dört yıllığına yönetim kurulu üyelerini seçimle belirleyecek.

Kanun gereği dört yılda bir gerçekleşen (01 Ekim 2017 tarihinde başlayacaktı, Bakanlar Kurulu kararıyla 6 ay ertelendi ) Eskişehir Sanayi Odası Meslek Komitesi organ seçimleri sonuçlarına göre, ESO meclisine girmeye hak kazanan meclis üyeleri tarafından OSB yönetim kurulu üyeleri seçiliyordu.

ESO meclis üyeleri aynı zamanda OSB mütevelli heyeti görevini yürütüyordu. Organize Sanayi Bölgesi dışından ESO Meclisine seçilmiş sanayici üyeler de mütevelli heyetinde yer alıyordu.

Doğal olarak ESO meclis çoğunluğunu kazanan ekip, hem ESO Yönetim Kurulu üyelerini, hem de EOSB Yönetim Kurulu üyelerini belirlemek için ciddi bir avantaj sağlamış oluyordu.

Eskişehir Sanayi Odası, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na,

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi de Bilim sanayi ve Teknoloji bakanlığına bağlıdır.

1 Temmuz 2017 tarihinde Sanayiyi Geliştirme ve Üretimin Desteklenmesi amacıyla 7033 Sayılı Kanun resmi gazetede yayınlanıyor. 7033 Sayılı Kanun OSB’ler için yeni düzenlemeler getiriyor. 

Bu arada bakanlık, mütevelli heyeti ile yönetimleri belirlenen ( Eskişehir gibi )  OSB’lere bir yazı göndererek ‘’6 ay içinde genel kurul toplayarak yönetim kurulunuzu seçim ile belirleyin’’ yoksa resen yaparım diyor.

Kanunun emrine rağmen o dönemdeki OSB yönetimi, mütevelli heyet ile meclis içinde bir seçim gerçekleştiriyor. EOSB Yönetim Kurulu Başkanı olan Savaş Özaydemir bu seçimle başkanlıktan ayrılıyor. Yeni dönem için aynı zamanda ESO Başkan adaylığını açıklayan Nadir Küpeli, EOSB Başkanı oluyor ve çeşitli tarihlerde ‘’dört yıllığına seçildiklerini’’ kamuoyuna beyan ediyor.

ESO için başkan adaylığını Mayıs 2017’de açıklayan Celalettin Kesikbaş ve benim de içinde bulunduğum ‘’Birlikte Biz Kazanacağız’’ ekibi, EOSB seçiminin hukuksuz olduğunu, EOSB yönetiminin seçimli bir Genel Kurul sonucuna göre iş başına gelmesi gerektiğini ısrarla söylüyor. Yine Celalettin Kesikbaş, EOSB başkan adayı olduğunu yaptığı basın toplantısında açıklıyor.

Sonuç olarak, 6 aylık süre geçmiş olsa da, geçen hafta Çarşamba günü ESO meclis toplantısında mütevelli heyet, kanunun gereğini yapmak üzere 7 Şubat tarihin de seçimli genel kurul toplanması kararını onaylamak zorunda kalıyor. 

İşte bir süredir Eskişehir kamuoyunu meşgul eden konunun kısaca özeti bu şekildedir. Yorum yapmamaya özen göstererek sizlerle durumun özetini paylaştım. Oysa ki, bu anlamda çok net yorumlarım ve düşüncelerim var. Ama taraf olduğum için onları sizlerle paylaşmayacağım.

EOSB seçimleri Eskişehir’in geleceği açısından tabi ki hepimizi çok yakından ilgilendiriyor. İlk kez Organize Sanayi Bölgesinde yatırım yapmış, yapı kullanma izni ile ruhsat almış şirket temsilcileri kendi bölgelerini yönetecek yöneticilerini kendileri seçecek.

Organize Sanayi Bölgesi bütçesi neredeyse Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bütçesine yakın dev bütçeli bir kuruluştur ve kasasında ciddi bir birikimi mevcuttur.

Umarım 7 Şubat’ta seçilecek yönetim kurulu iyi işler çıkarır ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesini hak ettiği yere taşır…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.