banner493

Eskişehir'in en güvenli binası

Deprem anında binanın depreme dayanma kapasitesini artıran sismik izolatörler, Eskişehir’de sadece şehir hastanesinde bulunuyor.

Eskişehir'in en güvenli binası
16 Şubat 2023 Perşembe 14:17

Deprem anında binanın depreme dayanma kapasitesini artıran sismik izolatörler, Eskişehir’de sadece şehir hastanesinde bulunuyor. Şehir hastanesinin 973 sismik izolatör barındırdığını söyleyen Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Bildirici, hastanenin şehrin en güvenilir binası olduğunu ifade etti. Sonhaber Gazetesi'nden Meltem Karakaş'a konuşan Başhekim Yaşar Bildirici. Bizim hastanemizde 973 civarında sarkaç tipi sürtünmeyle çalışan çift yüzeyli sismik deprem izolatörleri mevcut. Bu deprem izolatörleri size ne sağlıyor? Deprem izolatörleri afet durumlarında yani olağanüstü bir durumda deprem vs gibi süreçlerde binamızın sağ ve sola 43 cm deplasmanı karşılayabilme kabiliyeti sağlıyor. Dolayısıyla da bu kabiliyetinden dolayı deprem anında veya deprem sonrası bu hastane kesintisiz sağlık hizmetini sunabilecek kabiliyete ulaşmış olduğunu pekâlâ söyleyebiliriz. Ülkemizde bütün şehir hastanelerinin deprem izolatörleriyle inşa edildiğini biliyoruz” diye konuştu. Deprem sonrasında da şehir hastanesinin hizmetlerini devam ettirecek kapasite ve özelliklere sahip olduğunu belirten Bildirici, “Diğer taraftan hastanemiz sadece bu deprem izolatörlerine sahip değil. Deprem anında başka ihtiyaçlarımız da söz konusu olabiliyor. Elektrik enerjisi olmayabiliyor, elektrik kesilebiliyor, suyunuz olmayabiliyor, doğal gaz ihtiyacınız olabiliyor ısınmak için. Bu bağlamda da hastanemizin birçok avantajları var. Bu hastane hiçbir müdahaleye gereksinim olmadan 72 saat jeneratörlerin marifetiyle hizmetini kesintisiz devam ettiriyor. İkincisi, bu hastanenin ısınması doğal gazla yapılıyor. Ama herhangi bir doğal gaz kesintisinde veya doğal gazla ilgili bir tedarik sıkıntısı yaşandığında doğal gaz kazanlarının fueloil ve benzeri enerji kaynaklarıyla da çalışabileceğini belirtmek isterim. Üçüncüsü de su kesintilerine karşı önlem olarak hastanemizin çok ciddi su depoları, su depolama rezervlerinin olduğunu belirtmek isterim. Dolayısıyla hastanemiz Eskişehir’in en güvenilir binası olarak günde yaklaşık 12 bin hastanın geldiği, şu an bin 100 civarında hastanın yattığı hastanede biz bu özelliklerimiz sayesinde kesintisiz sağlık hizmetini rahatlıkla sürdürebileceğiz” şeklinde konuştu.

500 SONDAJ ÇALIŞMASI

Şehir hastanesi yapılırken 500’e yakın sondaj çalışmasının yapıldığını da söyleyen Bildirici, “Bu hastanenin yer seçimi için sıfırıncı günden beri hastanede olduğum için biliyorum. Yaklaşık 500’e yakın sondaj çalışması yani zemin etüdü yapılmış ve o zemin etütlerinin üzerine bu hastane inşa edilmiş durumda. Deprem izolatörleri sayıları da yani niye 973 diye sorulabilir. Bu depremizolatörlerinin sayıları da şehirde bugüne kadar olmuş veya olabileceği ön görülen depremleri karşılayabilecek sayıda konumlandırılıyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hayrettin FİDAN - 2 ay önce
Gençliğe sözüm yok ama geçmişte kötü günleri yaşamış olmasına rağmen bu eserlere beton yığını diyenler pandemide hastaları sanki evinde ağırladı.Bu eserlerde emeği geçen herkesten ALLAH razı olsun.En küçük biriminden en büyük birimine kadar insana insanca muamele ediliyor.İceride bazı çürük elmalar çıksa da bu tipler iyi insanların çoğunlukta olması sebebiyle kısa zamanda yok olup gidecekler.