Eskişehir Barosu: Biz Türkiye'nin avukatlarıyız

Eskişehir Baro Başkanı Rıza Öztekin, Türkiye Barolar Birliği'ndeki Türkiye ibaresinin kaldırılmasına tepki gösterdi.

Eskişehir Barosu:  Biz Türkiye'nin avukatlarıyız
15 Şubat 2018 Perşembe 16:57

Eskişehir Baro binasında açıklama yapan Başkan Rıza Öztekin, son yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Öztekin şunları söyledi:

"Son günlerde Türkiye Barolar Birliğimizdeki "Türkiye" kelimesinin kaldırılacağı ve "Baro'ya kayıt olmadan da avukatlık yapılabileceğine" dair düzenleme yapılacağı; "İllerde farklı görüşte olan avukatların kendilerine Baro benzeri oluşumlar / dernekler kurabileceği" gibi Anayasa'ya, Avukatlık Kanununa açıkça aykırı beyanlar hepinizin bilgisindedir. TBB ve Barolar Anayasa 135. maddeye göre kurulmuş kamu tüzelkişileri olup Anayasa değişikliği yapılmadan bu söylemlerin somutlaşma imkanı yoktur.

 

Türkiye Barolar Birliği'nin bu hususta yaptığı açıklamaya karşı maalesef İlimizdeki iktidar mensubu bir milletvekili TBB'ni, Başkanımızı, Yönetim Kurulu Üyelerini, Baroları ve dolaylı olarak 110.000 avukatı hedef alan sözler sarfetmiş ve değerlendirmelerde bulunmuştur. Sayın vekilin kendisine bu sözleri söylemeyi nasıl yakıştırdığını gerçekten merak ediyoruz. Bu hususta TBB'ne yapılan her saldırı / itham, Türkiye Barolarına ve 110.000 Avukata yapılmış sayılır ve bu saldırılar kimden nereden nasıl gelirse gelsin karşılıksız kalmayacaktır. Eskişehir Barosunun elindeki en büyük güç "HUKUK"tur ve bir çoğu hakaret içeren bu sözlere karşı hukuken gereği yapılacaktır.

TBB ve Eskişehir Barosu her zaman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yanında olmuştur. Baromuzun "ORDUSU OLMAYANIN YURDU OLMAZ" sözü halen görsel ve yerel basınımızın arşivlerinde durmaktadır. TBB'nin ve Baromuzun özellikle 2011 yılından itibaren kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize FETÖ tarafından kurulan kumpaslarla ilgili verdiği mücadele de keza arşivlerdedir.

 

Bugün bir çoğu Afrin Operasyonunda görev alan komutanlarımıza Ergenekon ve Balyoz adı altında kurulan insanlık dışı kumpaslara karşı o tarihlerde bir tek söz sarfetmeyen, sessiz kalan, yargı gereğini yapıyor diyerek o malum davaların savcısı olacak kadar ileri giden, FETÖ'cü savcılara zırhlı araçlar alan sonrasında da kandırıldıklarını / aldatıldıklarını beyan edenlerin bugün bizlere "TÜRKİYE'Lİ"; "TÜRK" kavramları üzerinden ithamlarda bulunmaya ve milliyetçilik dersi vermeye hakkı yoktur. Herkes tarihte hak ettiği yeri almıştır ve alacaktır.

Anayasamızın değişmez maddelerini tartışmaya açanların, Anayasamızdan "Türk" kelimesini çıkartmak isteyenlerin, Türk'süz ve Atatürksüz bir eğitim için adeta seferberlik ilan edenlerin, "T.C." ibarelerini bir çok kurumun tabelasından silenlerin "TÜRKİYE" ve "TÜRK" kelimesini Akademik Odalardan da kaldırmak istemesi bizleri şaşırtmamıştır.

 

Yargının binlerce kronikleşmiş sorunu varken bunları çözmek yerine Barolar Birliği ve Barolar üzerinden "TÜRKİYE" kelimesini tartışmaya açmak aslında "TÜRKİYE'Yİ" tartışmaya açmaktır. Hiç kimsenin böyle bir tartışmayı açmaya hakkı yoktur.

 

Avukatlar yurttaşın yargıdaki temsilcisi ve güvencesidir. TBB ve Barolar bu bağlamda halkımızın avukatıdır. TBB ve Baroların maruz kaldığı saldırıdan en fazla zararı maalesef yurttaşlarımız görecektir. Bağımsız savunma yok edilirse hak arama da yok olacaktır.

 

Ülkemizin her zamandakinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bu günlerde "Türkiye" ve "Türk" kelimeleri üzerinden ayrıştırıcı bir dil kullanmak hele hele bir milletvekiline asla yakışmamıştır ve belirttiğimiz gibi bu sözlerden en fazla savunmasını üstlendiğimiz yurttaşlarımız etkilenmiştir.

 

Güney sınırımızın hemen dibindeki terör odakları her ne pahasına olursa olsun yok edilmelidir. Bu sebeple yurt içinde terörle mücadele eden Ülkemizin Uluslararası Hukuktan doğan meşru müdafaa hakkı kapsamında sınır ötesi operasyonlar yapması zorunludur. Afrin Operasyonu da bu kapsamda başlamış olup Türkiye'nin Barolar Birliği, Türkiye'nin Baroları ve Türkiye'nin Avukatları olarak Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize bir kez daha bu operasyonda başarılar diliyor ve vatan uğruna can veren tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyor, kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.