banner480

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan: Milli eğitim sistemi çökmüştür

Siyasi Parti ziyaretlerinde eğitimdeki eşitsizliği gündeme taşıyan Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, “MEB’ in yüz yüze ve uzaktan eğitim için “hazırlıksız” olması, eğitime yeterli bütçe ayrılmaması, yaşanılan sorunların ve eşitsizliklerin devam etmesi “hazırlıksızlık” değil bir tercihtir. Kimden yana? Özel okullardan, zenginlerden yana. Yoksulların payına da düşen paran yoksa eğitim de yoktur” diye konuştu.

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan:  Milli eğitim sistemi çökmüştür
23 Eylül 2020 Çarşamba 11:28

16 Mart’ ta salgında okulların kapanmasından bugüne MEB’ in yüz yüze ve uzaktan eğitim için “hazırlıksız” olması, eğitime yeterli bütçe ayrılmaması, yaşanılan sorunların ve eşitsizliklerin devam etmesi hazırlıksızlıktan kaynaklı   değil bir tercih olduğunu belirten Alkan,  “Kimden yana? Özel okullardan, zenginlerden yana. Yoksulların payına da düşen paran yoksa eğitim de yoktur.

Bugüne kadar öğretmen arkadaşlarımızın kişisel çabaları, yoğun emekleri sonucunda uzaktan eğitim devam etti. Uzaktan eğitimde yapılması gerekenler ise çok açık ve nettir;

Eğitime acilen yeterli bütçe ayrılmalıdır.

Eğitimde eşitlik esastır. Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi temel sorunlardan biridir. Öğrencilerin ve öğretmenlerin uzaktan eğitime erişimi için gerekli cihazlar ücretsiz olarak karşılanmalıdır.

Öğrencilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımız için internet sınırsız ve ücretsiz sağlanmalıdır.

Öğrencilerimizin uzaktan eğitime devamı ve ölçme değerlendirme konularında acil düzenlemeler yapılmalıdır.

Uzaktan eğitime hazırlık öğretmenlerin ciddi zaman ve emek harcadığı işlere dönüşmüş durumdadır. Öğretmenlere ödenen derse hazırlık ücreti uzaktan eğitimde artırımlı şekilde ödenmelidir.

Farklı canlı erişim programları güvenlik sorunu yaratmaktadır. Güvenlik sorununun ortadan kaldırılması ve uygulama birliği sağlanması için MEB, okullar lisanslı çevrimiçi program almalıdır.

Uzaktan eğitimde yaşanan teknik sorunların çözümü ve destek gereksinimi olan öğretmenlere bu hizmetin verilmesi için MEB bünyesinde uzaktan eğitim merkezi açılmalı ve bu merkez 7/24 hizmet vermelidir.

Uzaktan eğitim ders içerikleri koşullara uygun şekilde yeniden yapılandırılmalıdır. Acil uzaktan öğretim adı verilen ve yüz yüze eğitim için hazırlanan içeriklerin çevrimiçi platformlara aktarılması ile sınırlı bir uzaktan eğitim hazırlığı öğrencilerimizin gereksinimini, öğretmenlerin ihtiyacını karşılamamaktadır.

Devamlılığın sağlanması için mutlaka ebeveynlerden birine ücretli izin hakkı verilmelidir.

İhtiyacı olan tüm öğrenciler tespit edilmeli, düzenli olarak öğrencilere eğitim desteği, mali destek sağlanmalıdır” dedi.

Uzaktan eğitimde ve yüz yüze eğitimde yaşanılan sorunlara ilişkin öğretmenlere, eğitim emekçilerine rağmen bir yol haritası oluşturulamaz. Merkezi olarak ve illerde, ilçelerde mutlaka izleme kurulları oluşturulmalıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.