banner480

Eğitim Sen Şube Başkanı Alkan: Hukuk kuralını tanımayan hukuk fakültesi olur mu?

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görev yapan Barış Işık’ın görevine bir kez daha son verildi. Şubat 2022’de mahkeme kararı ile göreve dönen Barış Işık’ın mahkeme kararının mürekkebi dahi kuruman görevine son verilmesi sonrasında açıklamalarda bulunan Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, “Bugün mahkeme kararlarını tanımayanlar bilim insanlarına ahlaken ve hukuken hesap vereceklerdir” dedi.

Eğitim Sen Şube Başkanı Alkan: Hukuk kuralını tanımayan hukuk fakültesi olur mu?
12 Ekim 2022 Çarşamba 11:26

 Alkan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde görev yapan üyemiz Dr. Barış Işık’ın görevine 3. kez son vermiş ve adını Guinness rekorlar kitabına yazdırmak için önemli bir adım atmıştır. İlk olarak 2019 Eylül ayında başlayan ve “Masonik-Fetöcü-Maksist Cephe” üyeliği gibi trajikomik iddiaların havada uçuştuğu süreç kamuoyunun malumudur. Son olarak Eskişehir 2. İdare Mahkemesi Aralık 2021 tarihinde “hizmetine ihtiyaç bulunmadığı, görevinde başarısız olduğu ya da akademik olarak yetersizliği ve disiplinsizliği hususunda somut ve objektif tespitlerin davalı idarece ortaya konulamadığı, iddiaların gerçeği yansıtmadığı” gerekçeleriyle üyemizi işe iade etmiş ve kendisi Şubat 2022’de görevine dönmüştür. Ancak Anadolu Üniversitesi daha İdare Mahkemesi kararının mürekkebi kurumadan ve Fakülte Yönetim Kurulunun da önerisiyle mahkemenin hukuka aykırı dediği aynı gerekçelere işine son vermiştir.

Hukuksuzlukta Israr Fakültesi

Ancak üyemiz görevine iade edildikten sonra sendikamızın da takip ettiği ve müdahil olduğu birçok mobbing uygulamasına maruz kalmıştır. Özellikle Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recai Dönmez şahsında cisimleşen uygulamalar üyemize “ders, kadro ve hatta oda, isimlik, ayniyat vermeme” noktasına kadar varmıştır. Bu 7 ay boyunca üyemizin ne resmi olarak odası ne de isimliği olmuş, üyemiz ve mahkeme kararı yok sayılmıştır. Bu süreçte üyemiz çeşitli talep dilekçeleri yazarak mobbing sona erdirilmesini talep etmiş, dekanla yüz yüze görüşme talepleri ise cevapsız kalmıştır. Açıktır ki entelektüel ve bilimsel tartışma zemini olması gereken üniversitelerin “muhatapsızlık” üzerinden yönetilmeye çalışılması sanıldığının aksine “güçlü yönetim haline” örnek teşkil etmez. Bir idarecinin yaptığı işin sorumluluğunu alması, muhataplarıyla konuyu görüşme yönünde gerekli medeni cesareti göstermesi onun mesleğinin bir gereğidir. Bu davranış biçimi yaptığı ya da yapması gereken idari işlemlerin sorumluluğunu alamama, sorunla ve muhatabıyla yüzleşememe anlamına gelmektedir. Mahkeme kararını yok saymanın ise bir hukukçunun varlık nedenine aykırı olduğunu söylemeye gerek dahi yoktur.

Mahkeme kararını tanımayanlar hangi hukuk normunu öğrencilerine anlatacak!

Buradan tüm kamuoyunu soruyoruz: Mahkeme kararını tanımayan bir hukuk fakültesi olabilir mi? Masonik-Fetö-Marksist Cephe diye bir örgütün varlığını ciddiye alan bir üniversite olabilir mi? Fakülte Yönetim Kurulundan “hukukçu akademisyenler” mahkemenin iptal edeceğini bile bile nasıl böyle bir kararın altına imza atabilir? Unutmamak gerekir ki mahkeme kararlarını tanımayanlar, ben yaptım oldu diyenler iktidarlarını bir günde yitirirler. Siyaseten gelenler yine siyaseten bir günde giderler. Ülkemiz yakın tarihi bunların örnekleriyle doludur. Bugün mahkeme kararlarını tanımayanlar bilim insanlarına ahlaken ve hukuken hesap vereceklerdir. Hukuku yok sayanlar gidecek, Barış Akademisyenleri, Barış Hocalar, Eğitim Sen kalacak. Biz kalacağız!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.