EAL mezunu CHP’li Çakırözer mağdur ailelerle çağrıda bulundu

Okul binasının depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle Eylül ayında boşaltılan Eskişehir Anadolu Lisesi’nin (EAL) öğrencileri fiziki şartlar, ulaşım ve güvenlik sorunları nedeniyle mağdur olurken, öğrenci aileleri sorunların çözümü için seslerini duyurmaya çalışıyor.

EAL mezunu CHP’li Çakırözer mağdur ailelerle çağrıda bulundu
16 Ocak 2024 Salı 13:44

Okul binasının depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle Eylül ayında boşaltılan Eskişehir Anadolu Lisesi’nin (EAL) öğrencileri fiziki şartlar, ulaşım ve güvenlik sorunları nedeniyle mağdur olurken, öğrenci aileleri sorunların çözümü için seslerini duyurmaya çalışıyor. Kendisi de EAL mezunu olan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer öğrenci velileriyle bir araya geldi. Çakırözer, “Eskişehir’in tüm okulları gibi EAL de eğitim için evlatlarını yetiştiren bir okul. Ben de bir EAL mezunuyum. Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle okulumuz için Eylül ayında taşınma kararı aldı. Öğrenciler geçici olarak başka bir okula taşındı. Bir dönem bitti bitiyor ancak okulumuz için bir güçlendirme ya da yeniden yapım işlemleri başlatılmış değil. Öğrenciler fiziki şartlar, güvenlik ve ulaşım sıkıntıları nedeniyle birçok sorunla karşı karşıya. Öğrenci velilerimiz hazırladıkları dilekçelerle mağduriyetlerini ve taleplerini ilgili kurumlara iletmişler. Evlatlarımız bu dönemi nerede geçirecekler, okulumuz ne zaman yapılacak bilmek istiyorlar. Eskişehir Valimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve diğer yetkililerin bir an önce gerekli adımları atmasını istiyoruz. Eskişehir Anadolu Lisesi’nin güçlendirme ya da yeniden yapım takvimi ne zaman başlayacak ve öğrenciler okullarına ne zaman dönecek bu ivedilikle açıklanmalı. Ailelerin EAL’ye yakın bir okula taşınma talepleri de dikkate alınmalıdır” dedi. Öğrenci velileri, “Biz artık okulumuza dönmek istiyoruz ya da okulumuza yakın merkezi bir okula gitmek istiyoruz” çağrısında bulundu.

OKUL BOŞALTILDI, 5 AYDIR HİÇBİR ADIM ATILMADI

Türkiye’nin sayılı eğitim kurumlarından, ülkeye başarılı hizmetler sunan alanında uzman isimler yetiştiren Eskişehir Anadolu Lisesi (EAL) depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle, bu eğitim dönemi başında boşaltıldı. Okulda eğitim gören 600 öğrenci Aşağı Söğütönü Mahallesi’ndeki Toki Şehit İkram Cirit Anadolu Lisesi’ne taşınırken, aradan geçen 5 ayda okulun yeniden yapımı ya da güçlendirme çalışmaları için hiçbir adım atılmadı. Fiziki şartlar, ulaşım ve güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kalan EAL öğrenci velileri okullarının bir an önce tamamlanması ve öğrencilerin EAL’ye yakın merkezi bir okula taşınması için seslerini duyurmaya çalışıyor.

“ÖĞRENCİLER, AİLELER MAĞDUR!”

Kendisi de EAL mezunu olan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, öğrenci velileriyle bir araya gelerek sıkıntıları dinledi. Ailelerle birlikte Eskişehir Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne çağrıda bulunan Çakırözer, şunları söyledi:

“Ben de Eskişehir Anadolu Lisesi mezunuyum. Eskişehir’in tüm okulları gibi EAL de eğitim için evlatlarını yetiştiren bir okul. Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle okulumuz için Eylül ayında taşınma kararı aldı. Öğrenciler geçici olarak başka bir okula taşındı. Bir dönem bitti bitiyor, ancak EAL için herhangi bir güçlendirme ya da yeniden yapım çalışması başlamış değil. Bu arada EAL’de okuyan 600 öğrencimiz şu anda geçici bulundukları okullardalar. Bu dönemi nerede geçirecekler, okulumuz ne zaman yapılacak bilmek istiyorlar. Okullarına dönüş takviminin bir an önce açıklanmasını istiyorlar. Kendileriyle bir araya geldik, konuştuk. Eskişehir Valiliği’ne, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdikleri yüzlerce dilekçeleri var. Eskişehir Valimize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze çağrıda bulunuyorum. Eskişehir Anadolu Lisemizin güçlendirilmesi ve yeniden yapımı çalışmalarının hızla başlatılması ve bitirilmesinin takipçisi olun. Çocuklarımız ve ailelerinin çok büyük sıkıntıları var. Bunların çözümü için EAL’nin bir an önce güçlendirilmesi ya da yeniden yapılması ve evlatlarımızın kendi okullarına dönmesi gerekiyor.”

“SERVİS ÜCRETLERİ YÜKSEK, FİZİKİ VE GÜVENLİK SORUNLARI VAR”

Öğrenci Velisi Gülay Özler, “Oğlum 9. Sınıfa gidiyor. Veliler olarak yaşadığımız sıkıntılarımızı ve taleplerimizi anlatan dilekçelerimizi Valiliğe, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze verdik. Güvenlik sorunları başta olmak üzere çocukların çok sorunları var. Biz artık mağdur edilmek istemiyoruz. Artık eski okulumuza taşınmak istiyoruz” dedi.

EAL’de eğitim gören öğrenci velilerinin çoğunluğunun asgari ücretle geçinmeye çalıştığını belirten öğrenci velisi Muradiye Bayin ise, “Çoğu Velimiz asgari ücret ile ailelerini geçindirmeye çalışıyor. Servis ücretlerimiz çok yüksek. EAL taşınmadan önce çocuklarımız tramvay ile gidip gelebiliyorlardı. Ama bizi gönderdikleri okul uzak olduğu için servis tutmak zorundayız. Her mahalleden öğrencimiz var. Ortalama ücretler her aileyi zorlamakta. Biz artık okulumuza dönmek istiyoruz ya da okulumuza yakın merkezi bir okula gitmek istiyoruz” diye konuştu.

“KENDİ OKULUMUZU İSTİYORUZ”

Eskişehir Anadolu Lisesi’nin Türkiye’deki 6 maarif kolejinden biri olduğuna dikkat çeken Fatma İleri ise, “EAL okulumuz Türkiye’deki 6 maarif kolejinden bir tanesidir. Burayı çocuklar seçerken bunu bilerek, ileride bu okulun mezunu olarak gurur duymak istedikleri için seçiyorlar. Biz evlatlarımızın tekrar EAL’de, kendi okullarında eğitimlerini almalarını ve okumalarını istiyoruz” çağrısını yaptı.  

EAL GELENEĞİ YAŞATILSIN, BAŞARILI İSİMLERE YENİLERİ EKLENSİN

Eskişehir Anadolu Lisesi’nin Türkiye’ye başarılı isimler yetiştiren marka bir okul olduğunu ve bu geleneğin yaşatılması gerektiğini söyleyen Çakırözer, “Eskişehir Anadolu Lisemiz sadece bu velilerimizin öğrencilerinin okuduğu okul olarak değil aynın zamanda da sadece Eskişehir’e değil, Türkiye’ye mezunlar, çok başarılı isimler yetiştirmiş marka bir okul. Türkiye’nin en tanınmış okullarından biri. Bu markanın yaşaması için de velilerimiz mücadele veriyor. Yani Eskişehir Anadolu Lisesi aynı yerinde, aynı şartlarda öğrencilerini Eskişehir’in evlatlarını Türkiye’ye yetiştirsin diye, bu markanın yaşaması için de mücadele veriyorlar. Bu yüzden tüm yetkililerin Eskişehir Anadolu Lisesi’nin inşasının bir an önce tamamlanarak öğrencilerin okullarına taşınmasının öncelik bilmesi bunun için de önemli. Mezunlarımız arasında eski Bakanımız Nabi Avcı var, Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç var,  AKP eski Milletvekilimiz Emine Nur Günay var. Ülkemiz için hizmet veren alanlarında uzman çok sayıda isim bu okuldan mezun olmuş durumda. Biz bugüne kadar verdiğimiz mezunlara yenilerinin eklenmesi için de yetkililere çağrıda bulunuyoruz” diye konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.